Proč Decathlon nabízí kolekci do arktických podmínek? Když představuje takovou výzvu?
Při trekingu můžete narazit na širokou škálu neustále se měnících podmínek a počasí, které závisí také na místě a na provozované aktivitě. Do každých se hodí speciální oblečení. Výzva? Ano! Vývoj takového vybavení trvá roky. Zásadní byla spolupráce s polárními dobrodruhy, kteří se s námi podělili o své znalosti, zkušenosti a návrhy ohledně i těch nejmenších detailů a zároveň nám pomohli celou řadu navrhnout tak, aby byla co nejpohodlnější.
Proč je hřejivá vrstva vespod?
Kalhoty (nepromokavé, větruodolné) + prošívané spodní kalhoty = ideální ochrana
Tyto kalhoty s laclem 3 v 1 kombinují hřejivou vrstvu (prošívaná) a vysoce ochrannou vrstvu (větruodolný a nepromokavý materiál).
Teplo přitom neutíká a zůstává uvnitř. Využíváme totiž princip vrstvení (několik vrstev oblečení, každá s různou funkcí, které se dle potřeby vrství jedna na druhou): - Vnější vrstva chrání před větrem a sněhem. - Hřejivá vrstva. - Spodní vrstva odvádí vlhkost od těla pryč.
Už jste slyšeli o systému vrstvení? Není to složité, ale je to velice důležité
Princip pochází ze zemí na severu: Kanady, Švédska, Finska, Norska a Islandu. Vrstvení je způsob oblékání, který člověku umožňuje zůstat v pohodlí, ať už se věnuje aktivitě za jakéhokoliv počasí. Zde je důležité použít několik vrstev oblečení, které zastávají nejrůznější funkce. Jednoduše řečeno je tato technika nezbytná pro perfektní termoregulaci vašeho těla během pauzy, ale zejména i během pohybu.
Jak mě spodní kalhoty udrží v teple?
Mají spodní odepínací prošívané kalhoty s objemnou výplní, které končí u kotníků. Na kolenou je kapsa, do které je možné dát pro ještě větší pohodlí vložku.
Spodní kalhoty můžete používat při bivakování, klidně i do spacího pytle. I pro tyto účely byly navrženy. Prostě optimální hřejivý kus oblečení.
Jsou kalhoty opravdu vhodné na turistiku?
U těchto unisexových kalhot jsme zvolili minimalistické provedení. Chtěli jsme, aby kalhoty byly maximálně funkční a usnadnily vám výpravu. Střih byl navržen s maximální pečlivostí. Je dostatečně volný na to, aby se pod kalhoty vešla hřejivá vrstva a přitom nijak nedošlo k omezení pohybu. Při navrhování nám velice pomohla naše spolupráce s partnery a zkušenými dobrodruhy.
Kalhoty 3v1, nebude mi v nich teplo až moc?
Díky postranním zipům se dvěma jezdci je možné přebytečné teplo odvětrat. Ideální řešení při námaze, která může být s lyžemi na nohou a třeba i saněmi na zádech velmi intenzivní. Spodní velmi hřejivé prošívané kalhoty jsou vyjímatelné. Není vždy nutné je pod nepromokavými kalhotami nosit. Během dne nebo při námaze bude pohyb bez nich pravděpodobně naopak pohodlnější.
Jak zamezit vnikání sněhu do bot?
Naše kalhoty mají na lemech nohavic pružné návleky, které lze přetáhnout přes boty. Pokud spadnete do prašanu nebo jím musíte projít, návlek zabrání tomu, aby se sníh dostal do nohavic.
Mluvíme o nepromokavosti, ale k čemu je dobrá ještě vodoodpudivost?
Vodoodpudivost znamená, že voda stéká po kapkách dolů, aniž by se vsákla.
Kalhoty Artic 900 jsou z vodoodpudivého materiálu, který prodlužuje jejich odolnost v nepříznivém počasí (vlhkost, sněžení, mrholení). Vodoodpudivost prodlužuje dobu, po kterou je oblečení schopné udržet vás v suchu a v teple. Aby byla vodoodpudivá úprava efektivní a funkční, musí se pravidelně obnovovat některým z produktů, které lze zakoupit i v našich prodejnách.
Voda nejčastěji prosakuje švy. Jsou švy na kalhotách nepropustné?
AnoKromě samotné nepromokavosti materiálu (8 000 mm) nepromokavost podporujeme také nepropustnými švy. Švy z vnitřní strany oblečení podlepíme nepropustnými pásky, díky kterým je pak výrobek zcela voděodolný. Nepropustné švy jsou na místech, které jsou nejvíce vystaveny srážkám (sněhu). Obecně mluvíme o nejexponovanějších švech, o oblasti hýždí a o švech, které spojují jednotlivé díly kalhot.
Jsou kalhoty dostatečně odolné?
Víme, že treking v polárních a zasněžených oblastech je velice náročný, a že vegetace rostoucí na těchto místech umí být „agresivní“. Proto věnujeme maximální péči výběru vhodných materiálů i funkčních prvků, abychom dosáhli co možná nejlepší odolnosti celku vůči oděru. Členové expedic, kteří s námi spolupracují, nám proto určili několik nejnamáhanějších míst, která jsme vyztužili ultraodolným materiálem. Konkrétně se jedná o kolena, hýždě a lemy nohavic.
Kapsy uzpůsobené arktickému dobrodružství
Dvě kapsy na stehnech jsou dostatečně prostorné např. na mapu nebo na rukavice. Další dvě kapsy jsou v pase, jedna zvenku a jedna zevnitř, obě jsou na zip. A další minikapsička, tentokrát náprsní.
Snadné použití, i když mrzne až praští!
Dlouhé postranní nepromokavé zipy s dvojitým jezdcem mohou sloužit k odvětrání přebytečného tepla a zároveň lze díky nim kalhoty obléknout i svléknout bez nutnosti se zouvat. Zadní díl kalhot se dá vyklopit (šle jsou umístěny tak, aby to bylo možné), což je v mrazivých podmínkách velmi praktické, zejména při pauzách na WC.
Odolnost spodních kalhot
Přes spodní kalhoty vždy noste i ty vrchní, aby nedošlo k poškození svrchní látky spodních kalhot např. o vegetaci.
Jak se měří nepromokavost?
K měření nepromokavosti se používá metoda, která udává výšku vodního sloupce (podle normy ISO 811).
Čím je hodnota vyšší, tím je materiál odolnější vůči prosáknutí. Hlavní materiál bundy odolá tlaku vodního sloupce vysokého 8 000 mm. To odpovídá 100 l vody/m²/h po dobu 3 hodin (to je asi množství, které naprší při vydatné bouři).
Jak se zjišťují doporučené teploty? V laboratoři podle přísných protokolů.
Příjemnou neutrální hřejivost (ani teplo, ani chlad) této bundy+kalhot jsme testovali v laboratoři. Testování probíhá dle normy ISO 11079 a prováděli jsme ho v těchto podmínkách: pomalejší chůze (4 km/h) ve sněhu s 10 kg na zádech.
Klasifikace referenčních teplot naměřených při laboratorních testech
T1: termická neutralita je teplota, kterou je člověk schopný beze změny snášet po velmi dlouhou dobu (není mu ani příliš teplo, ani příliš zima). T2: termická vyváženost je teplota, při které je tělu lehce zima (zejména na končetiny), ale tento pocit jde tolerovat velmi dlouhou dobu. T3 a T4 jsou limitní teploty: nejedná se o komfortní teplotu, ale na krátkou dobu lze takovou teplotu vydržet.
Jaké teploty vybavení zvládne, když potáhnu saně?
Táhnout náklad po sněhu je snazší, než jej nést na zádech (rozdíl je asi trojnásobný), ale i tak to vyžaduje sílu navíc. A zpotit se nesmíte!
Následující výsledky vzešly z laboratorních testů i testování v terénu na nejchladnějších místech planety. Tedy pro představu: T1 = -25 °C, T2 = -33 °C (se zátěží 10 kg). Pro větší náklad > 30 kg je T2 = -40 °C (4 km/h) i více, pokud je tažení opravu namáhavé.
Můžu v tomto oblečení táhnout saně? A jak takové saně vypadají?
V polárních oblastech nahrazují velké krosny právě saně. Používají se zejména pro několikadenní až několikatýdenní přechody. Na saních lze převážet veškeré potřebné vybavení: stan, spacák, osobní věci.
Pozor, všechny uvedené teploty jsou pouze orientační. Je to pouze pomůcka pro výběr, ne absolutní hodnoty
Protože přestože testování probíhalo na nejchladnějších místech planety a laboratorní testy mají vysokou míru objektivity, každý člověk je jiný a stejně tak se liší i vnímání chladu a pocit tepla. V extrémních podmínkách je proto třeba nezapomínat na to, že naměřené hodnoty jsou pouze orientační. Každý jedinec musí vybavení přizpůsobit svým vlastním potřebám a svému tělu, jedině tak bude před mrazem v bezpečí.