Dostupné velikosti
Dostupné rozměry a hmotnosti:
- 72 mm - 680 g / 700 g - hladké
- 73 mm - 680 g / 700 g - hladké
- 74 mm - 680 g / 700 g - hladké
- 75 mm - 680 g / 700 g - hladké
- 76 mm - 680 g / 700 g - hladké
Měkké koule se snadno poškrábou
Tyto koule mají měkký povrch, který zajišťuje jejich dobré tlumení nárazů a slabý odskok. Znamená však také rychlé opotřebení. Pro zachování optimálních herních vlastností koulí proto turnajovým hráčům doporučujeme po půl roce sadu vyměnit.
Tlumení
Díky kombinaci tepelného zpracování a úpravy povrchu je vnější část koule tvrdší než její vnitřní část, což jí dodává optimální tlumení.
Soustružení vnitřního povrchu polokoulí
Obě polokoule byly před spojením zevnitř opracovány, aby došlo k odstranění všech zbytků kovu a stěny byly stejně silné. Tento postup výrazně zlepšuje vyváženost koule při hře.
Černá barva
Barva se používáním postupně ztrácí.
Jak vybrat správné koule na pétanque?
Při výběru koulí musíte vzít v úvahu několik kritérií.
Podle toho, jaký jste typ hráče (přibližovač, střelec, univerzál), volíte:- kvalitu odskoku (tvrdé, poloměkké, měkké nebo velmi měkké koule) - hmotnost koule (těžší pro přibližovače, lehčí pro střelce). Podle velikosti svých dlaní volíte průměr koule.
Co znamená tvrdost koulí na pétanque?
Tvrdost koulí je uvedena v Rockwell HRC nebo v kg/mm². Příklad: 35 HRC odpovídá 110 kg/mm². Čím je číslo vyšší, tím je koule tvrdší (minimum akceptované FIPJP je 35 HRC, maximum 50 HRC). Čím je koule tvrdší, tím odolnější je vůči nárazům a více odskakuje, a naopak. Hráči, kteří hrají pravidelně a používají měkké koule, je pro zachování optimálních herních vlastností musejí po nějaké době vyměnit za nové.
Jak jsou vyráběny homologované závodní koule Koodza?
Naše turnajové koule jsou duté. Vyrábějí se následujícím způsobem: - Kousek oceli zahřátý na ± 1 000 °C se zploští a následně vyklepe do tvaru polokoule. - Dvě polokoule jsou následně svařeny a otáčeny, aby bylo dosaženo perfektně kulovitého tvaru. - Koule je opatřena rytinou, vypálena a poté tvrzena v lázni, čímž se dosahuje různé tvrdosti. - Nakonec je vyleštěna nebo nalakována a zkontrolována.
Jak se starat o koule na pétanque?
Na konci partie otřete koule čistým hadříkem. Jednou za měsíc koule naolejujte, abyste zabránili vzniku rzi. Pravidelná údržba prodlouží životnost koulí a zlepší kvalitu hry.