Určení
Vynikající výkon a prostorná botička pro všechny, kteří hledají především pohodlí. Tato bota je široká 104 mm, má flexi 80 a šířku v oblasti lýtka lze nastavit pro maximální pohodlí. Na nártu je pružný prvek pro snadné nazouvání a vyzouvání za všech teplot. Model Select Wide je zaměřen na pohodlí, takže od něj neočekávejte vysokou přesnost ani výkon.
Přezky
Tyto boty mají 4 velmi odolné hliníkové mikrometrické přezky. Délku přezky lze nastavit otáčením přezky. Horní přezky mají tři možné pozice, díky kterým se boty přizpůsobí každé šířce lýtka. Široký pásek na vršku boty zaručuje opravdu snadné a přitom pevné stažení.
Co je to flex?
Aby bylo možné rozlišit různě tuhé boty, udávají výrobci u každého modelu tzv. flex index. Toto číslo se vztahuje k tuhosti celé boty. Čím je vyšší, tím je skelet tužší. Flex index 60 až 70 je vhodný pro začínající lyžaře. Flex index 70 až 100 je pak určen pokročilým lyžařům. Boty s vyšší hodnotou flex indexu jsou určeny (velmi) zkušeným lyžařům. Lyžaři s vyšší hmotností mohou volit rovněž vyšší flex.
Jakou zvolit velikost?
Velikost lyžařský bot se uvádí ve stupnici Mondopoint. Jedná se v podstatě o délku chodidla v cm.
Stoupněte si tak, aby se paty dotýkaly zdi, vsuňte pod chodidla papír, lehce se předkloňte (jako při lyžování) a změřte délku chodidel (počítejte to delší chodidlo). Pokud jste např. naměřili 27,2 cm, vyberte velikost 27/27,5.
Bota vel. 27 je stejná jako bota vel. 27,5.
Jak poznat, že si zkouším boty správné velikosti?
V nazuté obuvi byste měli být schopni zapnout přezky na středovou pozici. Můžete je dotáhnout ještě více? V tom případě jste zvolili špatnou velikost. V zapnutých botách se poté třikrát zhoupněte v kolenou. Pak se postavte a narovnejte: měly by se prsty dotýkat špičky botičky. Při zapření se do holení by se celá noha měla lehce posunout směrem dozadu a vy byste špičku botičky neměli cítit. Mějte také na paměti, že pěnová botička se po několika dnech lyžování na některých místech udusá.
Co dělat, když nohy v botách bolí?
1) Noste tenké funkční lyžařské ponožky, které omezí nepříjemný tlak na některých místech a podpoří cirkulaci krve. 2) Vyberte si vložku, která odpovídá tvaru vašeho chodidla, aby chodidlo nenaráželo a nebylo nepříjemně tlačeno na skelet. S výběrem vám rádi pomohou na naší prodejně.
Jak skladovat lyžařské boty?
1) Z plastového skeletu vytáhněte botičky, aby obě části mohly lépe dýchat. 2) Zapněte přezky na první pozici. Předejdete tak nechtěnému zdeformování bot. Pokud možno boty uložte do obalu.
3) Boty skladujte na suchém místě, kde je nízké riziko toho, že by teploty mohly klesnout pod 10 °C. Hlavně plastové díly bot vám rozhodně poděkují!
Jak zkoušet lyžařské boty?
V nazuté obuvi byste měli být schopni zapnout přezky na středovou pozici. Můžete je dotáhnout ještě více? V tom případě jste zvolili špatnou velikost. Až si boty nazujete a zapnete, zapérujte třikrát v kolenou tak, že se opřete rukama o kolena a zatlačíte holeněmi do bot, aby se paty posunuly dozadu. Když stojíte, prsty na nohou byste se měli dotýkat špičky obuvi. Při zapření se do holení by se celá noha měla lehce posunout směrem dozadu a vy byste špičku botičky neměli cítit.
Jak to udělat, aby nohy nemrzly...
Často se na to nedbá, ale řádné vysušení lyžařských bot je tou nejzásadnější věcí, kterou můžete předejít zmrzlým prstům. I když je venku -10 °C, tak se nohy zpotí a botička uzavřená v plastovém skeletu nemusí zcela uschnout po několik dní. Ideálně proto botičky vyndejte při každém návratu ze svahu. Samozřejmě také můžete použít vysoušeče obuvi. Ty jsou praktické tím, že botičky nemusíte vyndavat, stačí do nich vysoušeč zasunout.