Návod k použití / Zahřívání
1. Polštářek vytáhněte z obalu a před nalepením jej 5–6× protřepejte. 2. Počkejte 10 minut, polštářek musí být už plně rozehřátý, než jej uložíte do uzavřeného prostoru (kapsa, rukavice...).
3. Polštářky aktivujte pokud možno v teplotě okolo 20 °C (doma, v autě, ... ). 4. Pokud se okolní teplota blíží nule nebo jste ve 2000 m. n. m. a výš, několikrát na polštářek foukněte. Teplo a vlhkost dechu aktivaci chemické reakci ve směsi uspíší.
Jak to funguje
Polštářek obsahuje prachovou směs aktivního uhlí a železa, teplo pak vzniká oxidací železa. Chemická reakce ustává, když: - dojde aktivní uhlí. Po 5 až 6 hodinách polštářek přestane hřát. - v hermeticky uzavřeném prostředí, tedy bez přístupu vzduchu (v gumových botách nebo třeba v botách s neoprenovými návleky).
Jakmile se ke směsi zase dostane vzduch, reakce se obnoví.
Omezení
Určeno pouze k zahřátí dlaní, nepoužívejte na jiných částech těla.
Upozornění
Děti, starší a zdravotně postižené osoby by měly používat polštářky se zvýšenou opatrností a pod dohledem. Trpíte-li cukrovkou, zvýšenou citlivostí pokožky, problémy oběhového systému, artrózou, revmatem, při těhotenství či v případě jakýchkoliv pochybností konzultujte použití s lékařem. Nepoužívejte na omrzliny a citlivou pokožku. Nepoužívejte ve spánku.
Nepoužívejte s dalšími hřejivými pomůckami a analgetiky k nanášení na kůži.
Hodí se vědět
Exotermická reakce se spouští již při výrobě. Kontroluje se tak, že se aktivuje 100 % směsi. Po kontrole se polštářek vloží do sáčku a uzavře, což chemickou reakci a tudíž i produkci tepla zastaví. Reakce se pak obnoví po otevření sáčku, kdy se k polštářku ze vzduchu dostane kyslík a vlhkost.
Co dělat, když polštářek přestane po hodině hřát? Nebo když hřeje málo?
Pokud k polštářku neproudí vzduch, reakce ustane a polštářek přestane hřát. Pokud tedy přestane hřát, vyndejte jej z bot, promněte a foukněte na něj, což chemickou reakci obnoví. Pak jej můžete do rukavice/kapsy vrátit.
Kdy polštářek nemusí fungovat
Polštářek nebude fungovat: - když nemá dostatečný přísun vzduchu, např. uvnitř neoprenového návleku.
- v extrémních podmínkách: tj. ve velkých mrazech. Polštářky dokáží zahřát a poskytnout teplo navíc, ale pokud jsou teploty opravdu hluboko pod bodem mrazu, budou hřát jen symbolicky. - ve vysoké nadmořské výšce, cca od 3000 m. n. m. výš, kde je méně kyslíku a tepelná reakce je tak pomalejší.
Pouze na jedno použití.
Exotermická reakce spotřebovává aktivní uhlí a oxiduje železo. Po spotřebování tohoto paliva je reakce dokončena a prášek ztvrdne.