Chránič páteře
Velké plus těchto kalhot. Chránič odpovídá platným normám o osobních ochranných prostředcích. Je vyroben z měkkého polyuretanu, aby neomezoval v pohybu, a je mikroperforovaný, aby záda pod ním mohla stále dýchat. Jakmile chránič vložíte do kalhot, zůstane na svém místě v každé situaci. Takže už se nemusíte bát, že se chránič posune, ani už nemusíte zápasit s chrániči, které vylézají z kalhot. Před praním však chránič z kalhot vyndejte.
Vodoodpudivost
Vodoodpudivost materiálu znamená, že voda po látce stéká a nevsakuje se. Naše kalhoty na freeride jsou ušité z vodoodpudivých materiálů, které prodlužují odolnost vůči nepřízni počasí. Je to malé funkční řešení navíc, abyste zůstali v suchu co nejdéle to bude možné. Vodoodpudivost je třeba pravidelně obnovovat. Vhodné prostředky pro obnovení vodoodpudivosti jsou k dostání v našich prodejnách.
Nepromokavý materiál
K měření nepromokavosti se používá metoda, která udává výšku vodního sloupce (podle normy ISO 811). Čím je hodnota vyšší, tím je tkanina vůči vodě odolnější. Například materiál s hodnotou nepromokavosti 5000 mm odolá tlaku 5000 mm vysokého vodního sloupce.
Prodyšnost materiálu
Prodyšnost látky se měří pomocí ukazatele Resistance Evaporative Transfer (dle normy ISO 11092). Jedná se o vlastnost materiálu odvádět vlhkost z povrchu těla na vnější stranu látky. Čím je hodnota RET nižší, tím je látka prodyšnější.
Hodnoty: RET < 9 = extrémně prodyšný materiál / 9 < RET < 12 = velmi prodyšný materiál / 12 < RET < 20 = prodyšný materiál / RET > 20 = málo prodyšný nebo neprodyšný materiál.
Jaký je rozdíl mezi zátěrem a membránou?
Tyto kalhoty mají membránu. Membrána je v podstatě velmi tenký plastový film (z polyuretanu), který zaručí nepromokavost a neomezí prodyšnost. Membrána je poddajnější, lehčí, déle vydrží a také je prodyšnější než zátěr, což je nátěr, kterým se natírá vnitřní strana látky. Díky němu je materiál nepromokavý, ale zároveň zůstává prodyšný. Zátěr je často méně nákladný než membrána. Je však třeba jej chránit podšívkou.
Jak se vyrábí nepromokavé oblečení?
Nepromokavost oblečení závisí na použitých materiálech, na tom, zda má výrobek nepropustné švy, a také na tom, jaký byl zvolen postup při výrobě. Nepromokavost také zajišťují nepromokavé zipy, příp. nepromokavá léga pod nimi (z nepromokavého materiálu).
Jak se vyrábí prodyšné oblečení?
Kromě toho, že používáme prodyšné materiály, používáme u našich výrobků také další funkční řešení (zipy odvětrávání, síťovinu...), která zlepšují celkovou schopnost odvětrávání. Tyto odvětrávací systémy tak umožňují regulovat teplotu uvnitř oblečení a také lépe odvádět vlhkost, která se uvnitř tvoří při vyšší fyzické zátěži.
Co je to systém RECCO®?
Technologie RECCO® usnadňuje určování polohy osoby zavalené lavinou. Díky reflektorům RECCO® může být zavalený člověk rychle a přesně lokalizován záchranáři, kteří disponují detektorem RECCO®. Reflektory RECCO ale nenahrazují přístroje A.R.V.A. Technologie RECCO je pouze doplňková a zvyšuje šanci nalezení zavaleného včas. Všechny naše freeride bundy a kalhoty jsou vybaveny systémem RECCO.
Jak prát nepromokavé oblečení
Aby se zachovaly všechny vlastnosti nepromokavých výrobků, je třeba při praní dodržovat doporučený postup. Odkaz: https://youtu.be/rh4GLwALgBM . Vodoodpudivost doporučujeme obnovit po každém třetím vyprání, a to pomocí impregnačního spreje nebo jiných impregnačních prostředků.