Jsou tyto boty dostatečně hřejivé na zimní turistiku?
Do obuvi jsme zvolili podešev z ultra hřejivých materiálů, které dobře izolují, a také jsme nechali více prostoru uvnitř. Obuv tak účinně chrání před chladem. Obuv prošla jak laboratorními testy, tak testováním v terénu reprezentativním vzorkem uživatelů. Ověřovali jsme, do jaké teploty boty zůstávají pohodlné, když zrovna stojíte, a poté za chůze, protože obě teploty se velmi liší: -11 °C v klidu, -20 °C v pohybu. Rovněž jsme vzali v potaz rozdílné pociťování chladu u mužů a žen.
Jak mě boty ochrání před vlhkostí?
Tato kožená obuv má membránu, která zajišťuje nepromokavost a prodyšnost. Membrána je velmi tenká vrstva materiálu (5–25 mikrometrů) nalepená na vnitřní straně materiálu. Zamezuje prosakování vody dovnitř, ale zároveň nebrání odpařování vlhkosti z boty ven. Kotníkové boty se syntetickou kožešinou zaručují ochranu nejen před chladem, ale také před vnikáním sněhu, a mezipodešev zaručuje perfektní izolaci. Udrží nohy v teple a v suchu.
Je obuv opravdu nepromokavá?
Nepromokavost obuvi byla ověřena v laboratoři, kde proběhla simulace chůze, při které byla bota z poloviny ponořená do vody. Zároveň obuv prošla i testem opotřebení a byla otestována i přímo v terénu. Během testování ověřujeme 3 stupně nepromokavosti: 4 km chůze, 8 km chůze a 16 km chůze. Tento model obuvi dosáhl 2. stupně nepromokavosti, tedy 8 km chůze. Pro tuto obuv bylo dosažení tohoto stupně dostačující a test jsme záměrně ukončili.
Prodyšná obuv pro optimální tepelný komfort
Tepelný komfort je v podstatě rovnováha mezi hřejivostí boty a její schopností nechat nohu dýchat. V příliš hřejivé nebo málo prodyšné botě se kumuluje vlhkost, která může zapříčinit prochladnutí. Tuto obuv jsme navrhovali přímo na turistiku v zasněženém terénu, pravidelnou a často velmi fyzicky náročnou, a zvolili jsme pro ni technologii membrány, která na jedné straně zamezuje prosakování vody dovnitř, a na druhé straně umožňuje odvod přebytečné vlhkosti z boty ven.
Jaký je rozdíl mezi přilnavostí a protiskluzovými vlastnostmi?
Protiskluzovost obuvi závisí na počtu výstupků ve vzorku podrážky a na jejich tvaru, vzdálenosti a počtu. Přilnavost se odvíjí od použitých materiálů a dezénu podrážky, podobně jako u pneumatik. Protiskluzovost optimalizuje odraz, zabraňuje sklouznutí boty dozadu (při stoupání) a botu celkově stabilizuje.
Přilnavost zabraňuje sklouznutí nebo smýknutí na hladkém povrchu nebo ve ztížených podmínkách (déšť, sníh, led).
Je obuv přilnavá? Jaké má protiskluzové vlastnosti?
Podešve Snow Contact byly navrženy tak, aby přinášely maximální pohodlí, co se týče protiskluzovosti při došlapu a přilnavosti na sněhu. Uspořádání a hloubka výstupků (4 mm) byly inspirovány tlapkami rysů a byly strategicky zvoleny tak, aby zaručovaly co nejlepší protiskluzové vlastnosti v kopcovitém zasněženém terénu. Povrch a dezén vzorku byly pečlivě navrženy tak, aby co nejlépe přilnuly k tvrdému sněhu a rychle odvedly přebytečnou vodu, aby nedošlo k podklouznutí.
Co přináší technologie podešví Snow Contact?
Podešve Snow Contact jsou vyráběny z materiálu se specifickým složením a mají speciální vzorek. Díky tomu obuv neklouže a je velmi přilnavá. Podešve Snow Contact jsou tak mnohem účinnější než klasické podešve určené na sníh. Na ledovém povrchu vám však bezpečnou míru přilnavosti zaručí pouze nesmeky.
Proč je důležité, aby boty nohy dobře zpevnily?
Zpevnění nohy uvnitř obuvi je zásadní pro pohodlí během chůze. Dobré zpevnění napomáhá správně našlapovat v nerovném terénu (stoupání, klesání) a nohy uvnitř bot nekloužou sem a tam, což snižuje riziko vzniku puchýřů. Přenos energie do boty je efektivnější, takže dochází k menším energetickým ztrátám a únava se dostaví později. Ještě důležitější je pak dobré zpevnění při chůzi na sněžnicích.
Jakou má obuv životnost při pravidelném používání?
Naši inženýři provádějí také laboratorní testy, abychom si byli jistí, že s našimi výrobky budete vždy spokojeni. V laboratořích ověřujeme odolnost vůči vytržení oček a popruhů, kvalitu lepení, toxicitu, odolnost vůči UV záření, odírání podešve a částí svršku a rychlost opotřebení.
Proč zvolit kožené zimní boty?
Kůže je odolná (a přitom přírodní), poddajná a maximálně pohodlná. Materiál je také přirozeně nepromokavý a prodyšný.
Zahřeje v zimě, nepřehřeje v mezisezóně, kůže má vynikající přirozenou vlastnost termoregulace. Údržba: obuv doporučujeme pravidelně kartáčovat (jemným kartáčem). Kartáčování také prodlužuje životnost kůže.
Jak se správně obout na zimní turistiku?
Abyste byli na zimu řádně připraveni, doporučujeme dodržovat následující zásady: Hřejivost:nezapomínejte na hřejivé ponožky (ideálně s příměsí vlny). Prodyšnost: ponožky vybírejte dle náročnosti túry a dbejte na to, aby byly ponožky prodyšné a nehromadila se v nich vlhkost. Výška: výšku ponožky přizpůsobte výšce obuvi, přičemž pokud chcete nohám zajistit lepší ochranu, upřednostněte vyšší ponožky.
Jak co nejlépe zachovat funkční vlastnosti obuvi?
Vodoodpudivost znamená, že voda po látce stéká, aniž by se vsakovala. Materiál tak nenasákne vodou, ale zůstane lehký, prodyšný a hřejivý. Vodoodpudivost je speciální úprava na svrchní straně materiálu. Tuto úpravu je třeba obnovovat. Vhodné prostředky (např. spreje) jsou k dostání v našich prodejnách.
Jak boty vysušit?
Během používání mohou boty navlhnout (kondenzace a pocení). Pokud jsou hodně mokré, doporučujeme vyndat vnitřní vložku, vycpat vnitřní část zmačkaným novinovým papírem a pravidelně ho měnit. Papír pohltí vlhkost a urychlí schnutí. Nikdy neumisťujte obuv příliš blízko zdroje tepla. Nechte obuv na suchém, větraném a teplém místě.