Četnost použití
Výrobky na horskou turistiku rozdělujeme dle jejich funkčních vlastností do 3 skupin.
- Příležitostné použití: na přibližně deset 3–4 hodinových výletů ročně. Výlety nejsou delší než 10 km a převýšení není větší než 700 m.
- Pravidelné použití: na asi 20 výletů ročně. Výlety trvají 4–6 hodin, dlouhé jsou 10–20 km a zdolává se při nich převýšení 700–1200 m.
- Časté použití: více než 20 výletů ročně. Výlety trvají déle než 6 hodin a jsou delší než 20 km. Zdolává se při nich převýšení 1200–2000 m.
Protiskluzové vlastnosti podešve
Protiskluzovost našich podešví je ověřena. Podrážka musí projít náročným testováním v laboratoři a získat určitý koeficient protiskluzových vlastností na různých površích (hladkých, nerovných, suchých, mokrých). Abychom si výsledky testů z laboratoře ověřili, obuv testujeme i v terénu. Testuje jí skupina na Decathlonu nezávislých turistů, kteří v ní ujdou více jak 500 km.
Jak si zvolit správnou velikost?
Abyste vybrali tu nejlepší obuv právě pro vás, je důležité vyzkoušet si několik modelů, ale i několik různých velikostí.
Můžete zvolit boty o jednu velikost větší, než jakou nosíte obvykle, aby vás při klesání netlačily prsty ve špičce (samozřejmě pod podmínkou, že i ve větších botách je noha dostatečně zpevněná a nedochází k nadměrnému tření).
Rada: mějte nehty na nohou ostříhané na krátko a před klesáním se ujistěte, že jsou tkaničky dostatečně utažené, aby chodidla neklouzala do špičky.
Jak si obuv zkoušet?
Některé prodejny Decathlon jsou vybaveny terénním chodníkem.
1. Obuv zkoušejte vestoje a v ponožkách určených na turistiku. Vždy si zkuste obě boty.
2. Utáhněte tkaničky a dbejte přitom na to, aby utažení bylo rovnoměrné.
3. Ujistěte se, že se při chůzi do kopce příliš nezvedá pata (tedy že bota není v patě příliš volná) a že při sestupu bota netlačí na prsty.
4. Vyzkoušejte vícero velikostí i modelů.
Boty je třeba postupně „rozchodit“, aby se vašim nohám přizpůsobily.
Testování v terénu
Všechny naše modely obuvi testuje reprezentativní vzorek turistů (nezávislých na Decathlonu) v reálných podmínkách. Cílem je výrobek zhodnotit a následně jej doladit tak, abyste s ním byli co možná nejvíce spokojení.
Laboratorní testy
Jednotlivé části procházejí laboratorními testy, které ověřují: odolnost vůči vytržení oček a popruhů, kvalitu lepení, toxicitu, odolnost vůči UV záření, odírání podešve a částí svršku a rychlost opotřebení.
Dopřejte si maximální pohodlí a vyměňte vnitřní vložky
Vnitřní vložky bot byly navrženy tak, aby vyhovovaly co možná nejširšímu spektru uživatelů. Jejich výměna může:
1. Zlepšit zpevnění nohou: některé vložky do obuvi jsou tvarované, příp. i vyztužené, aby poskytly více opory nožní klenbě. 2. Zvýšit pohodlí: vnitřní vložky mohou také zlepšit hřejivost obuvi nebo tlumení došlapu. 3. Prodloužit životnost: pokud budete vnitřní vložky měnit každý rok, boty budou stále pohodlné a nohám zaručí optimální zpevnění.
Jak zabránit vzniku puchýřů?
Puchýře se obvykle objeví tehdy, je-li naše pokožka vystavena tření. Abyste omezili možnost jejich vzniku, doporučujeme vám:
- Zvolit správnou velikost obuvi. - Nosit vhodné ponožky. - Boty vhodně zašněrovat a utáhnout. - Během chůze si utahujte tkaničky podle potřeby, zejména před stoupáním do kopce či jeho scházením.
- Při prvním použití zvolte nějakou kratší trasu.
Údržba
Vlhké nebo mokré boty nechte vždy volně vyschnout.
Zaschlé bláto odstraňujte dostatečně tvrdým kartáčem.
Skvrny odstraňujte pomocí kartáče a vlažné vody, pak nechte uschnout. Vodoodpudivost svrchního materiálu obnovujte impregnačním sprejem na obuv.