Zásady a chování při kempování
Kempování si může užívat každý. Ať už si chcete postavit stan u rybníka ve vsi, v kempu za lesem, nebo v italském horském středisku, pamatuje však na to, že je třeba dodržovat několik (ne)psaných pravidel. Chystáte-li se pod stan poprvé, nezoufejte, nic na tom není. Přečtěte si, co byste měli při kempování dodržovat, abyste si pobyt pod stanem užili vy i všichni okolo.
Alena Kadlčíková
9.8.2024
Tip
Pravidla kempování slouží k tomu, aby si všichni návštěvníci kempu mohli naplno užívat dovolenou, aniž by se museli obávat, že je někdo bude rušit nebo dokonce ohrožovat. Kempování znamená dobrodružství, únik od každodenního stresu, čas strávený s přáteli či rodinou a pohodu. Chvilky strávené v kempu si nikdo nechce spojovat s hlukem, odpadky a obavami. Ať už se chystáte kempovat v tábořišti za vesnicí, v rakouských horách, nebo v luxusním glampingovém resortu, dodržujte základní pravidla.
Při kempování jsou nejdůležitější 3 věci:
Neničte přírodu. Nerušte ostatní táborníky. Zůstaňte v bezpečí.
Kempingová etiketa
Noční klid
Nezáleží na tom, jestli jsou v kempu 3 stany, nebo je úplně plný. Většinou platí, že po 22. hodině začíná noční klid. Pokud jste se na dovolené těšili na večírky a ponocování, zkuste vyrazit do některého z otevřených podniků nebo si večírek uspořádejte doma. Kromě stejně naladěných návštěvníků totiž v kempu často přebývají rodiny s dětmi nebo akční sportovci, kteří v noci chtějí klid na spaní.
Po 22. hodině byste neměli: Hrát a zpívat, pouštět si hlasitou hudbu z reproduktoru. Pouštět hlasité přístroje.
Hluk byste měli omezit také v brzkých ranních hodinách. To se většinou týká především rodin s malými dětmi. To, že vám se už podařilo naučit se křik ratolestí ignorovat, neznamená, že si na něj navykli ostatní spáči. Zkuste myslet na to, že přesto, že váš den už je dávno v plném proudu, někteří mají ještě hlubokou noc.
Tip: Existují také kempy a místa, ve kterých se na noční klid nehraje. Pokud chcete zažít víkendovou party, zkuste se v okolí poohlédnout po tábořišti, ve kterém to žije dnem i nocí. Součástí některých kempů mohou být diskotéky, bary a jiná zábavní místa.
Respektujte soukromí ostatních
Nezapomínejte na to, že v kempu nejste sami. Nedílnou součástí kempování je braní ohledu na ostatní. Při každodenním počínání jde o malé věci, které můžete udělat tak, abyste co nejméně obtěžovali své sousedy. Obejděte prostor před sousedním stanem i přesto, že nejkratší cesta vede přímo před ním. Umístěte tašku s odpadky tam, kde nikdo není. Nestavte svůj stan přímo před vchodem toho vedlejšího. Nedělejte zkrátka nic, co byste nechtěli, aby někdo dělal vám.
Udržujte zázemí v čistotě
Pro co největší pohodlí bývá v kempech návštěvníkům k dispozici sociální zařízení. Kuchyňky, toalety, sprchy, prádelny i další společné prostory můžete využívat, co hrdlo ráčí. Dbejte však na to, abyste společné prostory vždy zanechali v takovém stavu, v jakém jste je našli.
Nenechávejte odpadky jen tak povalovat na trávě
Buďto je hned házejte do popelnice, nebo si u stanu či auta nainstalujte svůj vlastní koš. Správné zacházení s odpadky jednak zpříjemní pobyt v kempu vám i ostatním, zároveň také předejdete tomu, abyste na „voňavou návnadu“ lákali nechtěné hosty. Hmyz, hlodavci, ale také lišky a ostatní zvířata moc ráda hodují na zbytcích jídel i na jiných pochutinách.
Jak na to?
Plánujte dopředu
Před návštěvou kempu se seznamte s tamními pravidly a připravte se tak, abyste předešli případným problémům. Připravte se na nepříznivé počasí. Naplánujte si cestu s dostatečným předstihem. Abyste omezili množství odpadu, zkuste ještě před cestou přebalit potraviny. Pro přepravu a skladování potravin při kempování skvěle slouží skládací plastové bedny.
Správná likvidace odpadu
Při opouštění kempu si vše vezměte s sebou. Odpadky vyhoďte do popelnic, které jsou k dispozici, nebo je odvezte a vyhoďte doma. Pokud si potřebujete odskočit, použijte zázemí. Pohybujete-li se mimo kemp, vykopejte asi 20 cm hlubokou jamku nejméně 70 m vzdálenou od zdroje vody, tábora nebo cesty. Umývejte se v dostatečné vzdálenosti od vodních zdrojů. Používejte biologicky rozložitelná mýdla a ostatní mycí prostředky.
Nechejte vše tam, kde jste to našli
Nedotýkejte se kulturních nebo historických památek, není-li to povoleno. Netrhejte květiny, nepřesunujte velké kameny nebo kusy dřeva. Nevypouštějte do přírody exotické domácí mazlíčky.
Zacházejte opatrně s ohněm
Na rozdělávání ohně používejte ohniště nebo speciálně určená místa. Udržujte oheň pod kontrolou. V případě silného větru jej uhaste. Spalte veškeré dřevo a uhlíky na popel, zbytky žhnoucího dřeva polijte vodou.
Respektujte divokou přírodu
Udržujte dostatečný odstup od divoké zvěře a ničím ji nekrmte. Skladujte bezpečně všechny potraviny. Máte-li s sebou mazlíčka, mějte jej neustále pod kontrolou. Vyhýbejte se volně žijícím zvířatům, když mají mladé, ale také v období páření či hnízdění.
Čemu se při kempování vyhnout?
Při kempování je důležité chovat se tak, aby po vás, pokud možno, nezbyly v přírodě žádné stopy. Slehlá tráva pod stanem je vše, co by mělo budoucím návštěvníkům prozradit, že jste někde stanovali. Nehlučte, veškerý odpad si odvezte s sebou, nebo jej vyhoďte do nádob k tomu určených, nijak neničte přírodu ani vybavení tábořiště.
Nerozdělávejte oheň pomocí plynu. Nekrmte divokou zvěř. Nepouštějte si hlasitou hudbu. Neničte přírodu ani vybavení kempu či tábořiště. Nemáte-li k dispozici lednici, neberte si s sebou potraviny, které se rychle kazí. Nenechávejte jídlo ležet venku. Nemyslete si ale, že je kempování jen o zákazech. Všechna doporučení a omezení existují především proto, abyste si pobyt pod stanem mohli naplno užívat a aby si jej mohla užívat ještě řada návštěvníků po vás.
Bezpečné kempování
Ať už jde o ukrytí zásob před divokou zvěří, zabezpečením před krádeží, nebo vaše vlastní bezpečí ve špatném počasí, neměli byste nic podceňovat. Abyste se vyhnuli největším nástrahám, doporučujeme vám dodržovat následující opatření:
Správné místo
Než začnete stavět stan, prohlédněte si pořádně místo, kde kemp rozložíte. Netábořte pod vysokými stromy. Jejich stín sice může být příjemný, v případě nepříznivého počasí ale hrozí, že vám větve (nebo celý strom) mohou spadnout přímo na stan. Rozkládejte tábor v dostatečné vzdálenosti od vodních toků, okrajů útesů apod. Pokud hrozí intenzivní deště, doporučujeme vám postavit si stan na vyvýšeném místě.
Jídlo a nápoje
Při pobytu v kempu vám nehrozí, že byste trpěli hladem. V kioscích a kempových restauracích však nemusí mít v nabídce zrovna nejzdravější pokrmy. Párek v rohlíku, langoš nebo bramborák může být dobré zpestření, nechcete je ale jíst každý den. Nakupte si proto dostatečné zásoby jídla nebo se ujistěte, že jsou v okolí restaurace nebo supermarkety, ve kterých si budete moci jídlo obstarat. Máte-li obavy z toho, že se vám potraviny zkazí, zjistěte, jestli je v kempu lednice. Pokud ne, pořiďte si kempingovou lednici nebo izotermický box, který vám pomůže s uchováváním toho, co rychle podléhá vyšším teplotám.
Počasí
Navzdory bezchybné předpovědi se počasí může změnit z minuty na minutu. Vydatné deště, chladné noci, ale také dny plné ostrého slunce mohou být pěkně nepříjemné. V letních měsících je důležité připravit se na to, že vás slunce bude provázet od brzkých ranních hodin až do pozdního večera. Nezapomeňte si s sebou sbalit opalovací krém nebo sprej, sluneční brýle, pokrývku hlavy a také prodyšné oblečení s dlouhým rukávem.
Pro případ špatného počasí zase do batohu přibalte teplejší oblečení a pláštěnku. Pokud na dovolenou jedete autem, nebojte se vzít si s sebou něco navíc. Teplý svetr, péřová bunda a hřejivé ponožky vám mohou přijít vhod i v půlce letních prázdnin. Ačkoliv to může znít komicky, vezměte si do kempu deštník. Přebíhání na toaletu, přecházení mezi stany i chození pro věci zapomenuté v autě s ním budou mnohem příjemnější.
Malá i velká zvířata
Připravte se na to, že v divočině ani v kempu nebudete nikdy úplně sami. Mravenci, komáři, škvoři, ale i lišky, myši a jiná zvířata mají lidská tábořiště velmi ráda. Ve stanech i pod nimi je totiž sucho, teplo a přísun lákavé potravy. Nezapomeňte si s sebou vzít repelent a také přípravky na ošetření kousnutí. Při letních výpravách je také skvělým společníkem speciální pinzeta na klíšťata. Přibalte si ji do lékárničky první pomoci, abyste ji měli pořád po ruce.
Připravte se na cestu
Pravidla kempování už znáte, takže vám nic nebrání vydat se za dobrodružstvím. Dobře se připravte, sbalte si s sebou vše potřebné, pořiďte si pořádný stan, vybavení na spaní a na vaření. Chovejte se při stanování tak, abyste nikoho a nic nerušili, příroda i ostatní návštěvníci kempu vám to jistě rádi oplatí.