Z ordinace na UTMB: Těsně před startem
Na základě osobních zkušeností jsem po 7 letech běhání a absolvování několika horských ultramaratonů sepsal pár rad, tipů a postřehů. Pokusím se vám poradit, jak se co nejlépe připravit a zdárně dokončit jakýkoliv horský ultravýlet. Nejsem profík. Jsem doktor medicíny, chlap s převážně sedavým zaměstnáním, který začal běhat ve svých 40 letech. Hledáte-li odborné a profesionální rady, doporučuji běžecké servery a časopisy. Pokud ale stojíte o rady hobíka a nadšence, který závody většinou jde a dojde, čtěte směle dále.
MUDr. David Dezort
30.8.2024
Tip
Poslední týden před závodem
Kritéria pro absolvování UTMB jsem splnil a v lednu mě vylosovali do závodu. V tréninku jsem nenechal nic náhodě. Zatím mám naběháno asi 1700 km s celkovým převýšením 38000 m. Může to vypadat hrozivě, na jeden trénink to ale vychází nějakých 20 km s převýšením 430 m.
Vyzkoušel jsem nepřeberné množství vybavení různých značek. Po testování jsem se rozhodl, že závod půjdu od hlavy až k patě v produktech Decathlonu. Po 7 letech dobrých zkušeností s jejich výrobky nemám důvod něco měnit. Jediným otazníkem zůstávají boty. Nachystané mám 2 páry, Evadict MT3 Trail a Evadict MT Cushion 2. Absolvoval jsem s nimi od března každý trénink a během dovolené jsem tyhle parády z Dekáče s komplet výbavou a výživou pořádně prověřil na krpálech kolem norských fjordů. Boty dostaly zabrat a já jim zatím nemám co vytknout. Lehké, na kamenech a blátě z kopce drží, svršek bot zůstal celou dobu bez děr. Nechci to zakřiknout, ale kam se hrabou drahé speciálky, se kterýma jsem doposud běhal. V kombinaci s ponožkami Kiprun RUN900 X plosky nohou nepálí, nemám žádné puchýře a nehty neslezly. Možná jsem se v Norsku lehce přetrénoval, bolí mě svaly a kolena, mám ale víc než týden na rekonvalescenci, tak snad bude všechno v pořádku.
Poslední zdravotni prohlídky
Začátkem srpna jsem si odskočil na sportovní kliniku ReFit Clinic v Olomouci na vyšetření tělovýchovným lékařem. Přece jenom už mi není 20 let. Na klinice pracuje můj spolužák z medicíny. Přednosta kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství z ostravské fakultní nemocnice, doc. MUDr. Dalibor Pastucha, Ph.D., MBA, doporučuje před započetím pravidelné sportovní aktivity absolvovat prohlídku lékařem všem osobám starším 40 let.
Podstoupil jsem spiroergometrii a zkontroloval mě erudovaný rehabilitační lékař. A výsledek?
Žádný superman nejsem. Pomocí spiromergometrického vyšetření na bicyklu byla má výkonnost stanovena po přepočtu na běžecký pás na 150 % předpokládaného maxima v mé věkové kategorii. Fyzička se určuje dle hodnoty VO2Max, která říká, kolik kyslíku dokážou svaly využít během fyzické aktivity. Čím více kyslíku svaly využijí, tím déle vydrží provádět fyzickou aktivitu. Má hodnota VO2Max po přepočtu je 52 ml/kg/min a odpovídá dlouhodobému tréninku. Pro zajímavost, elitní mladí profi běžci mají 60-85. Hodnot nad 90 dosahují třeba běžci na lyžích. Maximální tepovou frekvenci mi naměřili 170/minutu a ideální tepovou frekvenci pro trénink stanovili na 100/min. Takže fyzičku díky tréninku mám a srdce zatím drží.
Zato zpráva po rehabilitačním vyšetření vypadala jak pitevní protokol. Svalová dysbalance, zkrácené hamstringy, špatný typ dýchání, oslabené břišní svaly, přetížení levé paže, blokace lopatky, trigger pointy v šíjových a paravertebrálních svalech a další. No prostě hrůza.
Z vyšetření vyplynulo, že má kondice odpovídá tréninku a že mé tělo je adekvátně zhuntované věkem. Že nejsem ničím výjimečný a že chodit horské maratony může v podstatě každý po nějakém tom tréninku, tečka.
Rady lékaře
Předám vám několik obecných rad doc. MUDr. Dalibora Pastuchy Ph.D., MBA:
1. Neběhat s nadváhou, už vůbec ne s obezitou.
2. Neběhat po úrazech pohybového aparátu, operacích kolene, zad.
3. Běhat hlavně pro radost.
4. Neběhat dlouhodobě na dřeň a neždímat endorfiny v anaerobním pásmu (nad 60–70 % maximální tepové frekvence).
5. Pro hubnutí je dobrá metoda mluvení a zpěvu. Pokud při běhu mohu zpívat, je to velmi nízká intenzita a nic nespaluji. Pokud mohu plynule mluvit, jsem v optimálním aerobním pásmu a spaluji tuky.
6. Všem ve věku 40 let a více je doporučeno vyšetření sportovním lékařem. To platí i u rekreačních sportovců. Pokud je vám přes 60 let, jde o naprostou nutnost.
7. Rehabilitační vyšetření pohybového aparátu se doporučuje všem sportovcům, i rekreačním.
Poslední rada pana docenta byla vykašlat se na ultramaratony a krizi středního věku řešit jiným způsobem. Nejlépe rychlou chůzí.
Zapamatujte si především to, že pokud chcete zhubnout, zlepšit fyzičku, začít sportovat nebo třeba zjistit, jakému sportu se věnovat, nechte se prohlédnout tělovýchovným lékařem.
Výbava na Ultra-Trail du Mont Blanc
Obuv
Boty Evadict MT3 Trail, Boty Evadict MT Cushion 2
Oblečení
Pánská nepromokavá bunda na trailový běh Kiprun Run 500, pánské nepromokavé kalhoty na trailový běh Kiprun Run 900, pánské legíny na trailový běh s opaskem Kiprun Run 900, pánské kraťasy na trailový běh Kiprun Run 900 Ultra, pánské běžecké tričko s dlouhým rukávem Kiprun Warm Light, pánské běžecké tričko Kiprun Run 500 Confort 2x, pánské běžecké bezešvé tričko s dlouhým rukávem slim Kiprun Run 500, ultralehká běžecká pláštěnka Kalenji, pánské běžecké prodyšné boxerky z mikrovlákna, čelenka Beskydská sedmička 2019 pro štěstí, ponožky Kiprun RUN900 X.
Doplňky
Nepromokavé alpinistické rukavice Sprint, tenké běžecké rukavice s nepromokavým návlekem Kalenji, čelenka Kalenji, je se mnou od první B7.
Vybavení
Čelovka na trailový běh dobíjecí ONTRAIL 900 lm, náhradní baterie, batoh na trailový běh 10 l s hydrovakem 1 l, náplasti na puchýře, opalovací krém faktor 50 + pomáda na rty, opakovaně použitelná profi bandáž 8 cm × 1,2 m Tarmak Decathlon, kompresní lýtkové návleky Kalenji, skládací karbonové hole na trailový běh Kiprun 282 g, toulec na trailový běh Kiprun, krém proti podráždění Decathlon, 2× soft flask 500 ml s hadičkou a uzávěrem, izotermická fólie na jedno použití Forclaz, sluneční brýle polarizační, kelímek na trailový běh X-light cup na pití, turistický skládací kelímek B7 X-Cup 0,25 l na polévku, horké jídlo.
Výživa a léky
Nutrend Gutar Energy shot 1x, Nutrend magneslife Liquid 250 mg 1x, Magnetrans sáček 375 mg 2x, cereální tyčinka lesní plody s polevou z bílé čokolády 2x, Smecta proti průjmu 1x, pantoprazol proti bolestem břicha 4x, energetická tyčinka marcipánová banánová 25 g 2x, proteinová tyčinka na regeneraci čokoládová, energetické gely Long Distance 2x.
Ostatní
Čajová svíčka, zapalovač, mobilní telefon, powerbanka Alzapower Onyx 10.000 mAh 181g, kabel, občanský průkaz.
Před startem je možnost si do extra vaku nachystat náhradní oblečení, boty, jídlo. Vak bude pořadateli převezen na check point v polovině trasy. Ve vaku náhradní ponožky, boty, trenky, energetické tyčinky a gely.
Závěrem bych chtěl říct, že i cesta je cíl. Jsem rád, že jsme kousek té cesty mohli jít spolu. Držte mi palce, já si jdu a chvilkama i poběžím pro životní zážitek!
Pokud chcete sledovat moji GPS polohu v průběhu závodu, odkaz naleznete ZDE.