Z ordinace na UTMB 1/5: Motivace

Na základě osobních zkušeností jsem po 7 letech běhání a absolvování několika horských ultramaratonů sepsal pár rad, tipů a postřehů. Pokusím se vám poradit, jak se co nejlépe připravit a zdárně dokončit jakýkoliv horský ultravýlet. Nejsem profík. Jsem doktor medicíny, chlap s převážně sedavým zaměstnáním, který začal běhat ve svých 40 letech. Hledáte-li odborné a profesionální rady, doporučuji běžecké servery a časopisy. Pokud ale stojíte o rady hobíka a nadšence, který závody většinou jde a dojde, čtěte směle dále.

MUDr. David Dezort
30.7.2024
Tip
Základem je motivace. Pozitivní. Ale ještě lépe funguje motivace negativní. Pro mě to byl okamžik, kdy mi v roce 2018 o dva roky mladší švagr a zubař oznámil, že chce dát horský závod Beskydskou sedmičku. Když on, tak to přece dám i já! Potřeboval jsem navíc shodit nějaké to kilo a možná přišla i krize středního věku.

Motivace by byla a teď si ještě stanovit cíl. Celé čtyři roky po čtyřicítce, kdy jsem začal běhat, jsem si říkal, že jít na UTMB je nesmysl, že na to nemám, další dva roky jsem po UTMB pokukoval a loni jsem se konečně pozitivně naštval! Já těm mlaďochům mladším o 10, 20 a více let nakopu zadek! Tedy pokusím se o to, tedy jen té menší polovině startovního pole, tedy alespoň jednomu mladému z jakékoliv země, většina bude totiž určitě rychlejší a já jim na záda budu s odstupem leda koukat! Vlastně budu rád, když to doběhnu, tedy s pokorou dojdu, 50 % závodníků během závodu totiž odpadne.

Nejsem profesionální sportovec, jsem nadšený hobík, obyčejný, průměrný, pracující člověk z početné generace Husákových dětí, lékař z vesnice, otec od rodiny s třemi dětmi. Chci dělat něco pro své zdraví a zároveň mít radost z pohybu v přírodě. Chci jít příkladem svým dětem, kamarádům, pacientům, své generaci a ukázat ostatním, že začít s aktivním pohybem lze kdykoliv. Díky pravidelnému tréninku se zúčastním závodu, o kterém jsem snil. Neskutečně se těším. Mistrovství světa v horském ultramaratonu UTMB, start 31. 8. 2024 v Chamonix ve Francii, 170 kilometrů v Alpách, 10 000 metrů převýšení, limit 46 hodin 30 minut.

V pár dílech vám popíšu svou cestu k UTMB. Od počátečních bolestí kolen přes psychický souboj s běžeckou apkou, jak jsem vyladil vybavení, strukturu tréninku, co poslouchat při běhu, kde běhat, pár rád z pohledu doktora, jak to nepřehnat, jak se zbavit pár kil nadváhy, jak se nakopnout k tréninku. K tomu zkušenosti a postřehy z mé účasti na B7, Dolomity Extreme Trail, Scenic trail, Lavaredo Ultra Trail, aby člověk tyhle štreky zdárně dokončil a závod si užil. Nebude to žádný suchopárný popis, během skoro osmileté cesty se stala i spousta opravdu humorných věcí.

Příště se podíváme na trable začátečníka aneb proč to tak bolí sakra!? Začít se sportem lze zkrátka kdykoliv. Něco o tom vím, jsem ročník 1976, stejně jako Decathlon.