Příprava na ultra trail 2/5: Výživa a hydratace
Na základě osobních zkušeností jsem po 7 letech běhání a absolvování několika horských ultramaratonů sepsal pár rad, tipů a postřehů. Pokusím se vám poradit, jak se co nejlépe připravit a zdárně dokončit jakýkoliv horský ultravýlet. Nejsem profík. Jsem doktor medicíny, chlap s převážně sedavým zaměstnáním, který začal běhat ve svých 40 letech. Hledáte-li odborné a profesionální rady, doporučuji běžecké servery a časopisy. Pokud ale stojíte o rady hobíka a nadšence, který závody většinou jde a dojde, čtěte směle dále.
MUDr. David Dezort
30.8.2024
Tip
Co jíst a pít při tréninku a během závodu?
Spešl doplňky, ionťáky, gely, tyčinky a boostery jsem poprvé vyzkoušel až během první B7. Energetické gely různých značek je určitě dobré postupně otestovat a zjistit, která vám sedí příchuť. Špatně mi po žádném nikdy nebylo, používám je ale jen jako nouzovku ve chvíli, kdy cítím, že mi během závodu dochází síla. Energetické boostery do sebe zase kopu ve chvíli, kdy se mi chce za pochodu spát. Jím, co mi dají na občerstvovačkách během závodu, pevná strava je základ. Hlavní je hlídat si čas a pravidelně, každou hodinu a půl, do sebe něco nasoukat. Příčina bolestí břicha je individuální. Někdo se kvůli překyselení žaludku vyhýbá ovoci, jiní na pomerančích a jablkách odjedou celý závod. Břicho může bolet i ze špatného dýchání. O tom ale později. Na křeče břicha dobře funguje Cola, nebo lék Omeprazol.
Strava závodníka
Před B7 jsme si s kamarády vždy skočili do KFC. Nějakou spešl sacharidovou lehce stravitelnou dietku několik dní před závodem jsem nikdy neřešil. Většinou jsem totiž v práci až do posledního dne a jím, na co mám chuť. Vepřo, knedlo, zelo bych si ale samo sebou před startem nikdy nedal.
Doplňování živin během závodu
V průběhu závodu je třeba v jakékoliv formě doplňovat energii. Na občerstvovacích stanicích je z čeho vybírat. Pečivo, ovoce, oříšky, sušenky, polévka, čokoládové tyčinky. Na půlku tatranky, snickersku a banán jsem většinou dal na B7 každý kopec. K doplnění minerálů jsou ideální ionťáky. Pokud ale ionťáky někdo nerad, může sáhnout po obyčejné soli. S tou je ale třeba zacházet opatrně. Když to se solí přeženete, a doplníte ji o energeťák, výsledkem může být vnitřní dehydratace organismu, bolest hlavy, nevolnost a průjem.
Kolik vody je třeba vypít?
Správná hydratace je alfou a omegou každého sportovního výkonu. Obecně platí, že ideální je přijmout 500 ml vody na hodinu. Hodně to závisí na počasí. Pitný režim je třeba si hlídat, pocit žízně se v chladu nemusí dostavit a dehydratace se pak projeví třesem, svalovou únavou, mdlobou a zimomřivostí. Na Scenic trailu bylo hrozné vedro, během 120 km trasy a 27 hodin jsem vypil cca 19 litrů tekutin a v cíli jsem byl stejně o 2 kg lehčí než na startu.
Rady a tipy: jak, kdy a co jíst a pít během dlouhých závodů
1. Vyberte si v rámci tréninku energetické gely dle chutě a vůně a mějte je jako rezervu pro chvíle, kdy vám dochází šťáva.
2. Nepřehánějte to s magnézkem, není důvod dávat si jej víc než 2x během závodu. Magnéziem se dá snadno předávkovat, výsledkem je pak svalová únava a ospalost.
3. Pevná strava na občerstvovačkách se neodmítá. Borci, kteří proletí stanem s jídlem a za běhu shrábnou jeden banán a hrst rozinek se solí a peláší bez zastavení dál, jsou mimozemšťané. Na chvilku se zastavit, lehce se najíst, vzít si něco do zásoby na další úsek, doplnit pití, napít nebo najíst se něčeho teplého, to je to pravé pohodové. Doba strávená na občerstvovacích stanicích se s postupujícím závodem prodlužuje a je součástí dobré atmosféry maratonu.
4. Energetický booster, kofeinové tablety, léky na bolest. Opět, není potřeba brát je více jak 2× za 24 hodin.