Poznejte skialpinismus 3/3: Oblečení

Pořídili jste si nové lyže, zářivé vázání, pohodlné boty a parádní mohérové pásy. Víte, jak číst v lavinových bulletinech a jak sondou najít kamaráda v lavině. Umíte se orientovat podle hvězd, ale pořád nemůžete přijít na to, co si na skialpový výlet obléct, aby vám cestou do kopce nebylo vedro a při sjezdu jste se neklepali zimou? Zeptali jsme se horského vůdce Standy Bartoška, jak se na skialpy vybavit tak, abyste byli při stoupání i při jízdě dolů jako v bavlnce.

Alena Kadlčíková / Stanislav Bartošek
19/12/2023
Rada

Kombinéza nebo oteplováky?

V minulém díle Poznejte skialpinismus 2/3 jsme si ukázali, jaké vybavení je na tuto aktivitu potřebo a jak ho vybrat. Nyní se podíváme, jak se na skialpy obléct.

Skialpinismus má mnoho podob. Může znamenat výlet po prosluněných kopcích, závod na rychlost nebo horolezeckou expedici. Tak jako u ostatního vybavení, i při výběru oblečení bude záležet na tom, které z disciplín se chystáte věnovat.

Závodníci

Závodní skialpinisté řeší každý gram, jejich vybavení proto čítá jen to nejnutnější množství položek. To, co s sebou a na sobě mají, potom musí být co nejlehčí, nejtenčí a nejfunkčnější. V případě nepříznivých podmínek nebo špatné lavinové předpovědi pořadatelé závody ve většině případů přesunují, závodníci tak s sebou mohou mít opravdu jen to nejnutnější. Ultralehké lyže i boty tak mohou doplnit o lehkou, přilnavou kombinézu vybavenou speciální kapsou na stoupací pásy nebo třeba systémem k přichycení na závodní boty.

Horolezci

Pokud vám skialpy slouží hlavně jako přibližovací prostředek při nástupu do lezecké stěny, kromě dobrého a odolného oblečení budete potřebovat také horolezeckou výstroj. Sedák, šrouby, lano s povrchovou úpravou a helma nemohou chybět na žádné expedici. Patříte-li k vyznavačům horského lezení, oblečte si jednoduše to, co byste si vzali na jakýkoliv zimní lezecký výjezd.

jak se obléct

U závodění, alpinistických expedic i u výletů podél sjezdovky nešlápnete vedle, budete-li se řídit pravidly vrstvení, které jsme si blíže popsali v článku Jak správně vrstvit oblečení. I přesto, že jde o lyžařskou disciplínu, při pohybu na skialpech většinu času strávíte výstupem a šlapáním. Oblečení se tak bude blížit spíše turistickému než tomu lyžařskému. Při oblékání na skialpy doporučujeme zvolit víc tenčích vrstev, které můžete přidávat nebo ubírat podle potřeby.

První vrstva

Stejně jako u jiných sportů si budete i u skialpů chtít zajistit perfektní tepelný komfort, regulovat tělesnou vlhkost a ochránit se před nepřízní počasí. První vrstva by měla zaručovat odvod potu od těla a udržet vás tak v teple a suchu. Při výběru první vrstvy dbejte na to, aby vám oblečení dobře sedělo. Najdete-li správnou velikost, dále vybírejte podle materiálu. Na krátké odpolední výšlapy a výlety v tempu doporučujeme volit oblečení ze syntetických materiálů. Syntetika je prodyšná, rychle schne a skvěle odvádí vlhkost. Pokud se chystáte na vícedenní přechod hor, sáhněte po podvlékacím oblečení s příměsí vlny merino. Vlna merino má vynikající termoregulační vlastnosti, je přirozeně hypoalergenní a omezuje vznik nepříjemného zápachu, takže oblečení můžete bez obav nosit i několik dnů za sebou.

Při výběru první vrstvy nezapomeňte na ponožky. Ty by měly být dostatečně vysoké na to, aby přesahovaly přes komín skialpové boty. Vysoké podkolenky s vyztuženými nárty a patami vás nebudou nikde tlačit a udrží vaše nohy v suchu a teple.
Druhá vrstva

Na skialpech nešlápnete vedle, budete-li s sebou vždy mít lehkou zateplovací péřovku. Péřové bundy jsou hřejivé, lehké a velmi skladné. Většinu modelů lze pohodlně složit do jedné z kapes a v mžiku vybalit, kdykoliv vám bude chladno. V závislosti na tom, jak jste zimomřiví, můžete do batohu přibalit také hybridní svetr nebo mikinu. Hybridní mikiny jsou vyrobeny tak, aby vás ochránily před větrem a chladem a zároveň byly dostatečně prodyšné a pohodlné.

Nejpoužívanějším a nejuniverzálnějším materiálem je ale při skialpinismu softshell. Poddajné a měkké oblečení z něj totiž dobře dýchá, zároveň je ale odolné vůči vodě a větru. Softshellové oblečení je pružné a neomezuje v pohybu, bez problémů v něm tedy můžete používat hůlky a stoupat do příkrých svahů.

Třetí vrstva

Narozdíl od lyžařského nebo snowboardového oblečení nemusí být třetí vrstva na skialpy nepromokavá. Můžete volit oblečení s nižším vodním sloupcem, které má ale vysokou větruodolnost. Pro případ špatného počasí doporučujeme do batohu přibalit také membránovou bundu, která vás ochrání před sněhem, větrem i případnými srážkami.

A co kalhoty?

Při volbě kalhot máte různé možnosti. Vrstvy a jejich podobu je dobré oblékat podle toho, jaký druh túry vás čeká, jak vám venku bývá zima a jaké je počasí. Do sněhové vánice a nepříznivých podmínek doporučujeme zvolit hřejivé podvlíkačky, na něž oblečete svrchní nepromokavé kalhoty. Pokud venku nepadají trakaře, ideální je obléct si přímo na tělo softshellové kalhoty. Ty vás zahřejí, ochrání před větrem a sněhem, ale umožní tělu dýchat. Pro případy náhlých změn počasí a intenzivních srážek si s sebou kromě membránové bundy můžete vzít také svrchní nepromokavé kalhoty. Doporučujeme vám pořídit si celorozepínací model, který budete moci obléct nebo vysvléct bez nutnosti sundávání bot.

Doplňky

Při skialpinistických výletech se mění teploty, počasí i intenzita aktivity. Nejlépe tedy uděláte, vezmete-li si s sebou dva páry rukavic. Na výstup a aktivní pohyb vám budou stačit lehké, tenké rukavice, v nichž budete moci v případě potřeby snadno manipulovat s ostatním vybavením. Na sjezdy potom můžete nasadit zateplený pár lyžařských rukavic.

Každý ví, že nejvíce tepla uniká hlavou. Ideálním řešením na skialpové tůry je tenká čepice nebo čelenka, která se bez problémů vejde pod helmu. Oblíbeným doplňkem turistů, lezců, cyklistů a ostatních sportovců jsou také multifunkční šátky. Šátek lze použít jako nákrčník, čelenku, potítko, čepici nebo třeba kuklu. Ve velkých mrazech si jej můžete přetáhnout přes ústa a nos, v teplých dnech jej můžete použít k otírání potu.

Horské slunce je velmi silné, proto by vám rozhodně neměl chybět opalovací krém a sluneční brýle. Na sjezdy pak doporučujeme nasadit brýle lyžařské, které ochrání vaše oči i nos před větrem, sněhem i slunečními paprsky.

První pomoc

Hory jsou krásné, ale také nevyzpytatelné. I po pečlivém prostudování trasy, sledování lavinových bulletinů a s tím nejlepším vybavením se může přihodit nehoda. Ať už jdete na kopec za domem nebo se vydáváte do vysokých hor, buďte připraveni na vše. Na drobné opravy vybavení si s sebou vezměte multitool nebo šroubovák a šedou pásku, do batohu také přibalte dobře vybavenou lékarničku a alufolii nebo žďárák (bivakovací vak). Zkontrolujte si také, že máte nabitý telefon a v něm číslo na horskou službu.

Pokud si vybíráte novou výbavu, nebojte se zeptat na rady zkušenějších kamarádů, prodavačů v obchodě nebo třeba instruktorů na lavinovém kurzu. Žádný učený z nebe nespadl a i nepatrná drobnost ve výbavě může znamenat rozdíl mezi příjemným výletem a noční můrou. Mějte na paměti, že nejdůležitější je bezpečnost. Než se vydáte na horskou expedici, vyzkoušejte si vybavení klidně na sjezdovce za městem a ověřte si, že víte, jak jej používat. Máte-li vše potřebné, nasaďte si lyže a vyražte za dobrodružstvím!