Péče o lano 1/2: Jak správně smotat lezecké lano
Začali jste s lezením nebo už ho nějakou chvíli provozujete, ale ačkoliv tuto sportovní aktivitu milujete přece jen vám něco občas dělá vrásky na tváři? Jednou z těchto věcí určitě můžou být uzly a zbytečná zamotání na špatně smotaných a uložených lanech. Nebo vás možná trápí to, že vaše lana nevydrží tolik, co ostatním lezcům nebo než jste předpokládali a musíte je měnit častěji než by bylo třeba. Abych vám trochu pomohl s vašimi starostmi, ukáži vám v tomto článku, jak lano správně smotat a jak o něj pečovat, aby vám vydrželo v rámci bezpečnostních norem co nejdéle!
Pro představení možností smotání lana jsem se inspiroval u mých kolegů ve Francii: Thibaulta, inženýra lan, a Camille Marot, sportovkyně týmu Simond a trenérky GEAN (Groupe Excellence Alpinisme National de la FFCAM). Prostřednictvím tohoto článku vám prozradím jejich rady a oblíbené techniky správného smotání lana. To vám umožní nejen snadnější přenos lana, šetření prostoru, který zabírá, ale hlavně prodlouží jeho životnost!
Panenka
Pokud chcete lano umístit na batoh, pak je nejlepší technikou smotání tato smyčka, která se nazývá panenka. Jde o vytváření jednotlivých smyček tak, že lano natáhnete po celé délce svých paží a poté ho zkrátíte na poloviční délku. Vznikne tak smyčka, kterou držíte v jedné ruce. Postupně k nim přidáváte další, až se smotá celá délka lana.
Druhá technika spočívá v natažení lana po celé délce paží za ramena. Z lana tvoříte smyčky pomocí předávání si lana přes hlavu na ramena. Jde o metodu, která je o něco rychlejší (obzvláště s dlouhýma rukama). Jedinou nevýhodu, která je častá u technik smotání lan, představují unavené ruce po zhruba 60 až 80 m smotávaného lana. Lepší je lano smotat den před odjezdem, pošetříte si tak ruce na výkon na stěně či skále!
Na závěr vytvoříme malé oko uprostřed, které omotáme přibližně 3krát okolo celého lana a zbylý konec provlékneme právě malým okem, díky kterému lano utáhneme a nebude se nám rozjíždět.
Smotání do kruhu
V případě, že nemáte batoh, do kterého byste lano dali nebo ho pověsili, můžete lano smotat do kruhu. Stačí ho obtočit kolem jedné strany těla napříč přes trup. Jednoduše tak lano přenesete na místo, kde polezete. Ale pozor, je zde velká nevýhoda: až budete lano rozmotávat, existuje riziko vzniku kroucení lana, které budete muset rozmotat, protože by mohly způsobit problémy s uvolněním jistítka! Lano můžete odvíjet tak, jak jste ho navinuli, ale to je poměrně náročné.
Transportní obaly
Pokud lezete na umělé stěně nebo na skále s jednou délkou, bude pro vás nejpraktičtější obal nebo batoh na lano. Díky němu se ani nemusíte učit žádné smyčky a namotávání. Navíc taška chrání lano před prachem a kameny na zemi a lze ji použít i jako podložku při obouvání lezeček přímo pod skálou/stěnou. Pokud se ujistíte, že jste konce lana vždy uvázali do smyček na tašce, které jsou k tomu určeny, zaručíte tím i větší bezpečnost. Na konci pak lana fungují jako uzel.
Teď už víte, jak správně smotat lano. Neméně důležitá je ale i celková péče o něj. Pravidelná kontrola, mytí, správné skladování… to vše může prodloužit životnost vašeho lana. V dalším díle tohoto seriálu Péče o lano 2/2: 5 rad, jak prodloužit životnost lan se dozvíte více! Doufám, že se brzy potkáme s dobře smotaným lanem pod lezeckou stěnou!