Padel: propojení tenisu a squashe
Možná jste se s tímto názvem již setkali, možná vůbec netušíte, o co se jedná. V tomto článku si představíme raketový sport padel, který se těší stále větší oblibě a získává na populárnosti. Jak se hraje, co je k tomu potřeba za vybavení a je vůbec možné ho praktikovat někde u nás v České republice? To vše a mnohem více se dozvíte v tomto článku!
Co je to padel?
Padel je dynamicky se rozvíjející raketový sport, který vznikl v roce 1969 v Mexiku. Hry se účastní dva hráči na každé straně kurtu, který je přibližně o třetinu menší než klasický tenisový kurt. Hrací plocha je lemována skleněnými zdmi, podobně jako při squashi. Toto ohraničení mohou hráči v rámci pravidel využívat ve svůj prospěch. Obecně se říká, že padel je kombinací právě zmíněných sportů: tenisu a squashe.
Vybavení
Na padel potřebujete v podstatě stejné vybavení jako na jakýkoliv jiný raketový sport, tedy raketu, míček, obuv a vhodné padelové sportovní oblečení. Tyto propriety jsou v dnešní době již snadno dostupné pro různé úrovně.
Padelová raketa – hlavním rozdílem od raket na jiné raketové sporty je, že padelová je menší než tenisová a navíc nemá výplet. Na každé raketě je navíc z bezpečnostních důvodu poutko, které slouží k tomu, aby raketa nevylétla hráči z ruky a neohrozila tak další hráče. Rakety můžeme rozdělit na 3 úrovně a také na 3 typy tvaru hlavy. Podle úrovně je dělíme na:
Začátečníci – hráči, kteří jsou v úplných začátcích a nemají ještě zvládnutou techniku úderu by měli volit lehčí raketu, která se lépe ovládá.
Pokročilí – hráči, kteří již mají určité zkušenosti a chtějí zlepšovat svou techniku, ale ještě stále neví, jaký mají styl hry, mohou volit raketu, která nabízí kompromis mezi přesností a rychlostí úderu.
Zkušení – tato skupina hráčů má již s padelem bohaté zkušenosti a ví, co od rakety očekává. Volí tak raketu podle stylu své hry, buď s důrazem na větší razanci, nebo přesnost.
Druhým kritériem rozlišení raket je tvar její hlavy. Zde máme také tři typy:
Kulatý tvar – vyvážení je zde blíže ke gripu, raketa se zdá lehčí a lépe se s ní manipuluje. Kulatý sweetspot, což je ideální bod pro odpal míčku, má uprostřed. Tento typ je ideální pro defenzivnější hráče.
Tvar slzy – tento typ je na pomezí zbylých dvou typů, tedy kulaté hlavy a diamantu. Má vyvážení více do středu rakety a nabízí jak přesnost, tak razanci. Je vhodná pro pokročilé hráče, kteří stále nemají definovaný svůj styl hry.
Tvar diamant – u tohoto typu je vyvážení více do hlavy rakety. Celkově je raketa těžší a nabízí tak větší razanci při odpalu. Tento tvar je speciálně určen zejména pro silové, útočné hráče.
Kromě úrovně a tvaru rakety je dobré brát v potaz také její hmotnost a materiál vnější a vnitřní vrstvy. Z hlediska hmotnosti se uvádí, že pro dospělé muže se rakety pohybují mezi 365 až 375 g. Dámské jsou v rozmezí 340 a 370 g a dětské se pohybují od 270 do 340 g.
Materiál je u vnitřní a vnější vrstvy různý. Povrch rakety je většinou ve třech vrstvách tvořen skelným vláknem, které je sice levnější, ale těžší, nebo grafitem, který je lehčí, ale dražší. Čím více vrstev raketa má, tím je odolnější, ale zároveň ztrácí na razanci. Vnitřní vrstva rakety je většinou tvořena jedním ze dvou materiálů:
Pěna – tento materiál je měkký, a proto je hlavně pohodlný. Používá se v kombinaci s měkčí svrchní vrstvou a zajišťuje tak především sílu a razanci.
EVA (ethylen vinyl acetát) – tento materiál se rychleji vrací do původního tvaru. Je velmi lehký a odolává vysokým teplotám. Nejčastěji se používá s tvrdou svrchní vrstvou a zajišťuje přesnost.
Pro představu o cenové náročnosti tohoto sportu mohu uvést, že rakety na padel se dají pořídit v rozmezí od 1500 do 8000,- Kč. A v čem spočívá hlavní rozdíl? Cenu ovlivňuje především použitý materiál, počet vrstev a v neposlední řadě také značka.
Padelové míčky – míčky velmi se podobající těm na tenis, rozdílem je, že jsou méně nahuštěné.
Padelová obuv – na padel jsou nejlepší tenisové boty na antuku, které mají podrážku tzv. pilku. Také existují speciální boty určené přímo na padel.
Pravidla
Pokud jste někdy hráli tenis či squash, nebudou pro vás pravidla padelu nijak náročná. Padel se hraje na kurtu rozpůleném sítí a ohraničeném stěnami z plexiskla a pletivem. V padelu se hrají pouze čtyřhry. Podání se prakticky neliší od výše zmíněných sportů, pouze s tím rozdílem, že nepodávající hráč nemění svou stranu a že podání musí proběhnout po odrazu od povrchu maximálně ve výši pasu. V průběhu samotné hry může soupeř příchozí míček odehrát po odrazu od země, od stěny nebo tzv. z voleje, odraz od pletiva je však neplatný.
Body si hráči připisují například v případě, že protihráč zahraje dvojchybu při podání, míček dopadne dvakrát po sobě na soupeřově straně kurtu, příchozí míček se dotkne nejprve pletiva nebo míček zasáhne vás či síťku. Počítání bodů a následné určení vítěze je podobné jako v tenise. Hraje se na dva vítězné sety a za stavu 6:6 následuje tie-break. Po lichých gamech si soupeři vyměňují stranu kurtu.
Padel v ČR
Když už máme představu o tom, co to padel je, možná si kladete otázku, zda je možné se s ním někde v České republice setkat, trénovat ho, případně zda máme na vyšší úrovni v padelovém světě nějaké zastoupení. V České republice jsou celkem 4 místa, kde si můžete padel zahrát: v Praze, Ostravě, Benešově a Teplicích. V Praze na Písečné jsou již certifikovaní trenéři padelu a je tu tedy možnost zaplatit si osobního trenéra. Pokud vás padel zaujal a chtěli byste, aby ho vyzkoušeli i vaše děti, bohužel vás zklamu, protože zatím u nás neexistují žádné kroužky či kluby a jedinou možností je v současné době právě zaplacení trenéra.
Ačkoliv v Česku zatím tento sport není tak rozšířený, máme v něm již na vyšších soutěžích zastoupení. V roce 2021 se mužský tým padelistů umístil na 7. místě na Mistrovství Evropy. To je pro nás veliký úspěch, protože v jiných zemích je padel na mnohem vyšších úrovních a existují tam i různé kluby a kurty.
Padel je zkrátka zábavný a poslední dobou čím dál oblíbenější raketový sport, který je příjemnou náhražkou tenisu, squashe či badmintonu. V případě, že vás některá z těchto her již omrzela, neváhejte vyzkoušet něco nového a objevte krásy padelu!