Nejčastější chyby při lezení 3/3: Metodika
Chyby při tréninku a špatná technika vám mohou pěkně zavařit. Pokud si nedáte pozor, ani se nenadějete a můžete řešit chronický zánět poutka, podvrtnutý kotník nebo si každé 3 měsíce kupovat nové lezečky. K nejzávažnějším chybám, kterých se lezci mohou dopustit, však nepochybně patří chyby v lezecké metodice. Přečtěte si, na co si dávat pozor, abyste se z lezeckých výjezdů vždy všichni vraceli živí a zdraví.
Alena Kadlčíková
24.9.2024
Tip
Metodické chyby
Špatná technika a tréninková strategie mohou zapříčinit špatné regenerování, případně vznik nejrůznějších neduh či chronických problémů. Nejnebezpečnější lezecké chyby jsou však ty metodické. Například zanedbání zásad správného jištění může mít fatální následky. Pokud patříte mezi nováčky, neváhejte se přihlásit do některého z množství lezeckých kurzů a nikdy nezkoušejte správné lezecké techniky jen tak „okoukat“. Ani v případě, že lezete desítky let, však nezapomínejte myslet na bezpečnost a dbejte při lezení vždy naprosté ostražitosti.
Co že je ta dračí smyčka?
Při lezení na laně je jednou z nejpodstatnějších věcí správný uzel. Začátečníci, ale i zkušení lezci však v tomto důležitém kroku mohou chybovat. Stačí neznalost nebo chvilka nepozornosti a může se stát, že se špatně navážete. Nedokončené uzly, provlečení špatného oka na sedáku, nedostatečné utažení nebo dokonce použití špatného uzlu jsou chyby, se kterými je možné se u lezců setkat. Ať už lezete poprvé nebo potisící, vždy proto dbejte na to, abyste se s parťákem vzájemně zkontrolovali. Jistič by měl ověřit správné navázání lezce, lezec si pak – ve svém vlastním zájmu – kontroluje jističe. Lano správně přivázané na sedák totiž ani zdaleka nestačí.
Jistím! Lezu!
Než se vydáte na pokus do cesty, zkontrolujte, že má jistič lano správně založené v jistítku a jistítko cvaklé v sedáku. A taky, že umí jistit.
Možná se vám to může zdát vtipné, ale s rostoucí popularitou lezeckého sportu se stává, že ne vždy jistič ví, co má dělat. Ani poloautomatická jistítka nejsou zárukou bezpečí, proto se vždy ujistěte, že je váš život v dobrých rukou. Dobrá vůle nestačí, nezkušený jistič může zpanikařit a chytit lano nad jistítkem, nebo jej úplně pustit. Lano je nutné vždy alespoň jednou rukou držet pod jistícím zařízením. I u poloautomatických jistítek doporučujeme pořád spodní část lana kontrolovat. Na konci pak uvažte uzel, aby vám při spouštění lezce neprojelo lano jistítkem a lezec nespadl z topu až na zem.
Při jištění samotném nenechávejte příliš velký průvěs (metry lana vymotané na podlaze před jističem), dávejte ale také pozor na to, abyste lezce nestahovali dolů. Vyzkoušejte si jištění na lehké cestě, nechejte prvolezce odsednout nebo si odskočit a ujistěte se, že víte, co dělat.
Než nastoupíte do cesty, ujistěte se, že jistič dává pozor a dejte mu vědět, že začínáte lézt. Klasické „Jistím!“ – „Lezu!“ se skalami neozývá jen tak, pro nic za nic.
Který konec se cvaká do lana?
Pokud jste se zvládli navázat, zkontrolovat jističe a vyrazit do cesty, čekají na vás další nástrahy. Chybovat se totiž dá i při cvakání lana do expresek. (A cvakání expresek do jistících bodů.) Každá expreska má 2 karabiny, které mohou být opatřené gumovým očkem zabraňujícím jejich protáčení v textilním popruhu. Jedna z karabin má rovný, druhá prohnutý zámek. Karabina s rovným zámkem slouží k cvaknutí do nýtu, kruhu, borháku nebo jiného jištění. Karabina opatřená prohnutým zámkem je zase určená k procvaknutí lana. Expresky je do jištění nutné umisťovat proti směru lezení, aby při pádu nehrozilo jejich vycvaknutí.
Dávejte také pozor na to, abyste do expresky cvakali správnou část lana. Obzvláště v náročných situacích nebo při lezeckých začátcích se může stát, že lezec ve stresu cvakne do expresky lano tak, že sám sebe zablokuje u jištění.
Jízda dolů
Ani po zdolání cesty ještě není úplně vyhráno. Nováčci i zkušení horolezci totiž velmi často chybují při převazování se u „slaňáku“. Většina sportovních cest je opatřena nějakým typem kotvy, která umožňuje bezpečné slanění dolů. Slaňovací kruhy, prasečí ocásky, nýty nebo mailonky slouží k převázání a slanění. Abyste se mohli spustit z topu cesty, musíte se převázat. Při převazování lana je nutné dbát zvýšené bezpečnosti, lano vám totiž může spadnout nebo se zamotat. Stejně jako při navazování před lezením se pak může stát, že jej špatně provléknete sedákem nebo nedokončíte uzel. Nenechejte se ukolébat euforií z dolezené cesty a věnujte manipulaci s lanem stoprocentní pozornost. Sedněte si do odsedky, zajistěte pojistku na zámku karabiny a ujistěte se, že je vše, jak má být. Volný konec lana si pomocí liščí smyčky, lodního či jiného uzlu cvakněte k sedáku nebo k jištění a až poté se začněte převazovat. Po převázání se nechejte dobrat nebo otestujte, sedíte-li v laně se správně založeným jistítkem. Až poté vycvakněte odsedku a hurá dolů!
Pokud jste se zvládli správně navázat, vylézt cestu a spustit se dolů, máte téměř vyhráno. Po úspěšném lezeckém dni už jen dávejte pozor, abyste nezakopli a nespadli po cestě domů.