Kempování v dešti: tipy pro suchý pobyt
Kempování v dešti není nejspíš příjemné nikomu, pokud tedy už v okamžiku, kdy začne pršet, neleží zabalený ve spacím pytli pod ochranou stanového plátna. Jsou i dny, kdy může přijít déšť zcela nečekaně, a může nás tudíž zastihnout nepřipravené zrovna ve chvíli, kdy teprve vybalujeme věci z auta a chystáme se rozbít tábor. V tomto článku se s vámi podělíme o pár užitečných rad, jak se na kempování v dešti připravit a co dělat, pokud vás déšť zastihne s nepostaveným stanem.
Jakub Schestag
1.7.2024
Tip
Vhodné místo a podložka
Hned na začátku je dobré zmínit, že v dešti oceníme hlavně dvouplášťové stany – jedná se o ty typy stanů, které mají oddělené tropiko od ložnice.
Důležité je vybrat vhodné místo pro postavení stanu
Trek v přírodě – V ideálním případě chceme vždy ležet v závětří (někdy volíme místo i s přáním, aby nás nikdo neviděl), pokud ale víme, že se blíží deště nebo dokonce už prší, je lepší zvolit výše položené místo. Vyšlápněte si třeba i na kopec, kde nehrozí usazování většího množství vody, a vy se tak neprobudíte v rybníčku.
Kemp s rodinným stanem – I zde se vyplatí nalézt vyvýšené místo. Avšak nebudeme kvůli tomu samozřejmě opouštět kemp a hledat kopeček. Stačí si najít rovinu bez velkých dolíků, kde by se mohla usazovat voda, a nerozkládat stan vyloženě v místech, do nichž bude voda stékat.
Extra plachta pod stan je skvělá pojistka
Jak pod rodinný, tak pod malý stan se vyplatí mít podlážku navíc. Postačí i obyčejná plachta, kterou koupíte za hubičku a můžete ji používat opakovaně. Zvyšuje nepromokavost podlážky stanu, a vy si tak budete jistější, že se k vám voda nedostane.
Stavění stanu v dešti
A je to tady. Právě přijíždíte na místo, kde se chcete utábořit, nebo už vykládáte věci, když vám ve vlasech přistane kapka… Pak další a než se nadějete, vše kolem je mokré. Víte, že tohle není přeháňka, a potřebujete postavit stan, abyste měli s rodinou či přáteli kde složit hlavu a převléknout se do suchého. Povíme si, jak postupovat.
1. Pokud začínáme stavět stan v dešti, je dobré začít pouze tropikem, u kterého tolik nevadí, že namokne. Poté můžeme vypnout ložnici, přičemž se snažíme zachovat ji co nejvíce suchou pro komfortní spánek.
2. Některé stany se musí začít stavět od ložnice. Zde je jasné, že musíme stavět co nejrychleji. Pokud se jedná třeba o malý samonosný stan a jsme v kempu, můžeme stan postavit třeba pod nějakou pergolou, a poté si ho ukotvit na požadovaném místě. Pro vysvětlení: samonosný stan je ten, který drží tvar, aniž by byl ukotven kolíky.
3. Pokud máme tu možnost, můžeme postavit jako první plachtu (tarp) nad stan, který nám tak nebude při stavění moknout.
Balení stanu v dešti
1. Pokud jsme stavěli stan tím způsobem, že jsme postavili nejdříve tropiko, a poté vypli ložnici, teď postup přesně otočíme. Nejprve balíme ložnici, pak až tropiko.
2. Před zabalením tropiko pořádně vyklepeme a ložnici otřeme. Nejde jenom o odstranění nečistot, ale všeho, co by mohlo jakoukoli část stanu při složení poškodit.
3. Stanové části přenášíme odděleně, aby nám tropiko ještě více nenamočilo ložnici. To se hodí především v situaci, kdy ještě nejedeme domů, ale přesouváme se na další stanoviště, kde budeme stan znovu stavět.
4. Pokud dále cestovat nebudeme a naše kempování v přírodě skončilo, je potřeba balit kompletně vysušený a očištěný stan. Předejde se tak rychlému opotřebení a na příští výpravu budete připraveni rovnou vyrazit. Tropiko a ložnici očistíme vlhkým hadříkem a necháme vyschnout. Otřeme také kolíky od bláta.
Samozřejmě se nic nestane, když stan sbalíte nedokonale vysušený, pokud jej po příjezdu domů při první příležitosti opět vybalíte, rozprostřete a necháte řádně vyschnout.
Další tipy
Plastové pytle a pytlíky – Jsou skladné a můžeme do nich před deštěm schovat spoustu vybavení jako třeba batoh, mokré oblečení apod.
Oblečení ze syntetických materiálů – Bavlněné tričko je sice velmi pohodlné, péřová prošívaná bunda opravdu hřejivá, ale ani jedno nechceme z důvodu dlouhého schnutí používat v dešti. Syntetické materiály jsou naproti tomu suché o poznání rychleji, a to nám může v dešti velmi pomoci.
Nepromokavé boty – Pro případné vycházení ze stanu mějte připraveny buď nepromokavé boty, při vyšších teplotách postačí sandály. Před vstupem do ložnice si můžete mokré nohy osušit, takže se budete opět cítit komfortně.
Nepromokavá bunda – Další věc, na kterou se vyplatí nezapomenout je spolehlivá nepromokavá bunda či pončo. Někdy stan zkrátka musíte opustit třeba i za vydatného deště a nechcete přece promoknout. Není to dobré jak pro vaše zdraví, tak ani pohodlí.
Svítilna nebo čelovka – Ať už v rodinném stanu v kempu, nebo ve stanu v lese, s deštěm přichází i brzy padající tma. Namoklá půda je pak zrádná, navíc v přírodě těžko najdete dokonalou rovinku bez překážek. Abyste se vyhnuli zranění nebo volné jízdě po obličeji na blátivé skluzavce, je lepší mít u sebe svítilnu nebo čelovku. Obojí se vám hodí i ve stanu při přípravě svačinky, převlékání, hraní společenských her nebo třeba při četbě.
Zábava – Kempování v dešti s rodinou nebo přáteli je hned lepší, když se máte jak zabavit. Zabalte si s sebou nějaké hry. Například karty, deskovou hru a vlastně cokoliv, čím se dokážete v sychravém počasí zaměstnat. Obzvláště při stanování s dětmi jde o velice účinnou zbraň proti nudě.
Při kempování v dešti je zkrátka nejdůležitější udržet se v teple a v suchu. Když už zmokneme, musíme se co nejdříve osušit a převléknout do suchého. Tím se vyhneme prochladnutí a dodáme si pocit pohodlí, který nám zpříjemní i chvíle, kdy na stanové plátno zběsile bubnuje déšť.
Přejeme vám, ať při vašem dobrodružství pod stanem ideálně neprší vůbec. Na druhou stranu je třeba přiznat, že zvuk deště dovede nádherně ukolébat ke spánku, když jsme zabalení ve spacáku, uložení na karimatce nebo nafukovací matraci a voda na nás nemůže.