Jak zlepšit pohodlí na dlouhých cyklovýletech
Pokud se cyklistice už nějaký čas věnujete, jistě jste si všimli, které partie vám mohou při dlouhých cyklovýletech připravit velmi nepohodlné chvilky. Ano, jsou to ruce, nohy a zadek, což jsou i partie, které při jízdě na kole dostávají nejvíce zabrat. Jak to ale udělat, abychom maximalizovali pohodlí i při opravdu dlouhých cyklovýletech? Tajemství je v detailech. V doplňkovém vybavení a správném nastavení sedla kola. Pojďme si o některých z nich říci.
Stanislav Dalajka
28/11/2023
Tip
Správné nastavení sedla
Základem pro pohodlí při delších vyjížďkách je správně nastavená pozice sedla. Vycházet můžete ze stavu, kdy se při paži natažené přes sedlo konec ukazováčku uprostřed dotýká středu středového složení. Na dlouhé výlety je samozřejmě vhodné mít již sedlo nastavené a odzkoušené po „pár“ vyjížďkách, kdy jsme doladili případné drobnosti a odstranili bolesti v jízdní pozici. Pamatujte, že na pohodlí při jízdě má vliv výška i sklon sedla a experimentováním s těmito nastaveními můžete pro sebe najít to ideální. Pokud při delších vyjížďkách trpíte bolestmi zad, z vlastní zkušeností vám doporučuji zvýšení představce.
Správné vybavení
Začneme u nohou. Na šlapání na kole je ideální obout boty s pevnou podrážkou, díky čemuž se budete moci do pedálu bez nepříjemného tlaku na chodidlo pořádně opřít. Ideální volbou jsou samozřejmě kvalitní cyklistické tretry. Ty mají nejenom dostatečně tuhou podrážku, ale zároveň vám díky nim nebudou nohy sklouzávat z pedálů. Obzvláště při jízdě v náročnějším terénu cyklistické tretry oceníte. Zajistí vám také dobrý přenos síly z nohou do pedálů, a ve výsledku tak ušetříte energii a nohy nebudou tak rychle unavené.
Co se týče zadních partií, je dobré nosit cyklistické kraťasy nebo kalhoty se speciální gelovou cyklovložkou či tvarovanou pěnovou výstelkou, která sníží tlak i tření. Díky tomu snížíte tlak na hýždě, které se pak lépe prokrvují a zdaleka tolik netuhnou, nebolí. Osobně mám odzkoušeny kraťasy Racer 2 na cestě Zlín -> Praděd -> Zlín a celý den v sedle nebyl problém.
Pomoci může samozřejmě i pořízení nového sedla, které vás při dlouhém cyklovýletu náležitě podpoří. Při jeho výběru berte v potaz svůj styl posedu. Pokud například jezdíte hlavně náročnějším terénem, hodí se sedlo více polstrované, pro jízdu ve větším předklonu se hodí užší a delší model, při vzpřímenějším posedu je zase vhodnější širší sedlo.
A teď ruce. Cyklistické rukavice by neměl žádný cyklista zavrhovat. Umožňují lepší úchop řídítek a navíc mívají výplň v oblasti dlaní, která pomáhá tlumit otřesy i tlak, což ve výsledku znamená méně bolavé ruce. Při případném pádu z kola vás navíc uchrání před oděrkami.
Pro větší komfort při dlouhých cyklovýletech slouží také gripy. I ty tlumí otřesy a tlak, takže mají vliv na vaše pohodlí. Při výběru rukavic i gripů však myslete na to, že řídítka vám musí do dlaní stále dobře padnout, abyste měli při jízdě maximální kontrolu.
Na konec se hodí zmínit i prospěšnost procvičení a protažení celého těla po sesednutí z kola při přestávkách. Vaše ruce, nohy i sedací partie ocení protažení svalstva a provedení několika cviků pro rychlejší prokrvení. Při pokračování v jízdě se vám odmění. Pro celkové pohodlí je pak dobré se kompletně obléci do cyklistického oblečení, které je přímo navrženo a vyrobeno, aby bylo dostatečně prodyšné, rychleschnoucí a zbytečně neomezovalo v pohybu. Každý detail a každá drobnost zvýší při dlouhém cyklovýletě váš pocit komfortu.