Jak zlepšit svou kondici na turistické výlety

Při každém sportu se vyplatí náležitá příprava a ani turistika se tomuto pravidlu nevyhne. Zpozornět by měli obzvláště začátečníci. V tomto článku si ukážeme jaké aktivity a tréninky zařadit do svého života, abychom na horách byli připraveni a nezaskočil nás žádný kopec.

Kateřina Franková
20.3.2024
Tip
Své tělo musíte každému novému druhu zátěže postupně přivykat, dát mu šanci zesílit, přizpůsobit se. A nejde jenom o posílení svalů, ale také stimulaci kloubů a kardiovaskulárního systému. Pokud tak neučiníte, můžete se při nebo po opravdu dlouhé turistické výpravě setkat s bolestmi, které mohou přerůst třeba i v zánět šlach či jiné podobné „radosti“. Obzvláště na výstupy v horách je třeba vytrvalost a síla. Proto je vždy lepší investovat alespoň trochu času do přípravy. Třeba prováděním speciálně zvolených cviků, jimiž posílíte ty části těla, které při turistice zaručeně využijete.

Příprava a trénink

Ideální je začít s kratšími tréninkovými jednotkami a postupně zvyšovat jejich délku. Začněte třeba s 15 nebo 20 minutami pohybu (samozřejmě záleží na vaší současné kondici), například v podobě běhu, jízdy na kole, plavání, procházky v rychlejším tempu, cvičení na eliptickém trenažéru a podobně. To skvěle poslouží pro zlepšení fyzické kondice a vytrvalosti. Postupně můžete každý týden přidávat 5 minut podle svých časových možností. Takový typ aktivity pak můžete provozovat 3× až 4× týdně. Vždy je lepší najít si takový druh pohybu, který vás baví, protože i vaše výsledky pak budou lepší. Pokud třeba nejste fanoušci standardního běhu, můžete vyzkoušet indiánský běh, při němž se střídá běh s chůzí.

Další možností jak se na turistické výlety dobře připravit, je návštěva lekce „alpinningu“. Jedná se o speciální cvičení s důrazem na stimulaci kardiovaskulárního systému na trenažérech. Tyto lekce jsou vhodné pro sportovce každého věku a úrovně zdatnosti.

Také je vhodné zařadit silový trénink. Začněte ideálně pod vedením někoho zkušeného nebo přímo trenéra, jelikož je žádoucí se nejprve naučit správnou techniku každého cviku, který do svého tréninku zařadíte. V zásadě je pro turistiku nejpodstatnější posilovat nohy, střed těla a zádové svalstvo.

Jaké cviky zařadit do tréninku

Pokud nechcete využívat služby trenéra nebo nemáte zkušeného známého, poskytne pomocnou ruku internet. Nalézt dnes instruktážní video natočené zkušeným trenérem není problém. Cviky jsou v takových videích probírány důkladně a je podrobně vysvětlena technika jejich provedení. Vzhledem k tomu, že nám pro trénink na turistické výlety postačí veskrze základní a nepříliš náročné cviky, neměl by být problém.

Je však vhodné cvičit před zrcadlem nebo se například natočit na telefon, abyste si ověřili, že cviky opravdu provádíte správně a v souladu s popsaným postupem z vámi zvoleného zdroje.

Příklady cviků

Níže uvedené cviky můžete provádět doma bez jakéhokoli vybavení, případně můžete využít nějakou dodatečnou zátěž, ať už se jedná o fitness činky nebo třeba láhev s vodou.

Nohy:

dřepy, výpady, rumunský mrtvý tah, bulharský dřep, hip thrust.

Střed těla:

bird dog, plank, boční plank, sklapovačky.

Záda:

obrácený sněžný anděl, superman, good morning.

V závěru se hodí zmínit, že ne každý má čas nebo energii věnovat se 3× až 4× týdně přípravnému tréninku, proto si nic nevyčítejte. I kdybyste se tréninku věnovali 1× až 2× za týden, stále je to zdravý pohyb navíc, stále prospíváte své kondici a zdraví, stále je to lepší než se na turistické výpravy nepřipravovat vůbec. Věnujte se sportu tak, aby vás to především bavilo. Přejeme vám mnoho radosti z vašich sportovních úspěchů a fantastické zážitky z turistických výletů.