Jak vybrat vysoké jezdecké boty

Vybrat vysoké jezdecké boty může být pěkný oříšek. V dnešní době najdeme na trhu mnoho variant různých velikostí, ale existuje i možnost nechat si jezdecké vysoké boty vyrobit na míru. Nejlepší je, když si jezdec může boty vyzkoušet. Pokud ovšem nemáte možnost a chcete si boty objednat, se správným měřením to také hravě zvládnete!

Patricie Nejedlá
06/06/2022
Rada

Druhy vysokých jezdeckých bot

Gumové vysoké boty – boty jsou spíše vhodné pro děti nebo pro jezdce, kteří s ježděním začínají nebo nemají vysoké sportovní ambice. Gumové boty se totiž téměř nedokáží přizpůsobit noze a prošlápnutí paty může být velmi nepohodlné. Na druhou stranu jsou jedny z nejlevnějších, jsou nepromokavé a mají vysokou odolnost vůči znečištění. Snadno je otřete navlhčeným hadrem nebo opláchnete pod tekoucí vodou. U jezdců jsou spíše využívány během péče o koně. 

Vysoké boty ze syntetické kůže – boty z „koženky” neboli syntetické kůže jsou vhodné spíše na příležitostné použití. Umělá kůže nemusí vydržet dlouhá léta, protože nedýchá jako pravá kůže a často má tendenci praskat. O boty je potřeba se trochu více starat, abyste prodloužili jejich životnost. Každopádně pokud nejste náročný jezdec, boty z umělé kůže vypadají velmi dobře a dokáží udělat velkou parádu. Výhodou je nižší pořizovací cena než u bot kožených. 

Kožené vysoké boty – nákupem kožených jezdeckých bot nic nezkazíte. Pokud se o ně hezky staráte, vydrží několik let a často vypadají jako nové. Kožené vysoké boty se dokáží maximálně přizpůsobit tvaru nohy a po prošlápnutí jsou velmi pohodlné. Pro každodenní použití je vhodnější zvolit boty se šitou podešví. Jsou o něco odolnější než boty s lepenou, případně navařenou podešví. O kožené boty je dobré pečovat po každém použití, více se dozvíte v našem článku Jak pečovat o jezdecké boty a perka. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena. Pokud jste ale o koupi rozhodnuti, určitě nebudete litovat. 

Jak se správně změřit

Pokud vybíráte vysoké boty z pohodlí domova, mám pro Vás pár rad, jak se správně změřit, abyste pořídili tu správnou velikost. Nejlepší je, když si oblečete jezdecké oblečení – tedy rajtky, případně i podkolenky. Vezměte si krejčovský metr a sedněte si na židli. Nikdy nezapomeňte změřit obě nohy.

U velikosti chodidla je nejlepší změřit stélku. Pokud jste si vybrali boty s úzkou špičkou, je vhodné vzít o číslo větší velikost. Nejdříve si změřte obvod lýtka. Metr umístěte do nejširšího místa lýtka a utáhněte tak akorát. Neměl by vás  škrtit, ale zase nenechte metr příliš volně. Poté změřte celkovou výšku boty. Tento rozměr měříme od podlahy do podkolenní jamky. Kožené boty se časem prošlápnou a trochu si sednou – tedy sjedou o pár centimetrů dolů. Proto je vhodné podle materiálu volit boty o cca 2-4 cm vyšší, než jste naměřili. Boty z měkké kůže se přizpůsobí o něco rychleji a sednou si mnohem více než boty z kůže tvrdší.

A to je vše! Teď již znáte správné rozměry a můžete se pustit do samotného výběru. Na trhu najdete mnoho modelů v různých barevných variantách. Velmi dobrou vlastností je šněrování, které perfektně dotvaruje botu. Vybírat můžete i podle umístění zipu.