Jak vybrat turistické ponožky

Při krátké túře, celodenním výšlapu i několikadenní expedici byste měli dbát na výběr odolného, funkčního a pohodlného vybavení. Řeč není pouze o turistických holích, ultralehkém batohu nebo turistických mačkách. Při výběru turistického vybavení totiž vše začíná u spodního prádla a ponožek. Zatímco například výběru bot je věnována velká pozornost, na ponožky se často zapomíná. Výběr správných turistických ponožek přitom může rozhodnout, zda pro vás bude túra příjemným výletem, nebo utrpením plným puchýřů a otlaků. Poradíme vám, jak vybrat perfektní turistické ponožky pro každou příležitost.

Quechua team
12.7.2024
Rada
Není ponožka jako ponožka. Perfektní turistická ponožka musí chránit nohu před odíráním a zajišťovat dobrý odvod vlhkosti, jinak se totiž může snadno stát, že si i na několika kilometrech vytvoříte nepříjemné puchýře. Oblast, v níž vzniká největší tření, to, jak moc se potíte, i další faktory se liší v závislosti na konkrétní sportovní aktivitě. Ani v rámci jednoho sportu nemusíte mít nutně stejné potřeby. Vše se odvíjí od intenzity fyzické námahy, kvality a úrovně technického vybavení nebo náročnosti terénu.

Délka a typ aktivity

Při výběru ponožek je třeba brát v úvahu délku výšlapu. Na krátké túry, při nichž nehrozí příliš velké riziko pocení nebo tření (a tedy vzniku puchýřů), si můžete dovolit zvolit ponožky z přírodních materiálů, jako je například bavlna. Jsou pohodlné, ale nepříliš funkční. Rychle a dobře sají vodu, ale dlouho schnou. Pokud se chcete vydat na vícedenní túru nebo trek, budete potřebovat techničtější ponožky s vyztužením, vyrobené z materiálů, které rychle schnou.

Potřebuji speciální ponožky na turistiku, alpinismus, běh či nordic walking?

Sportovní ponožky od těch obyčejných rozeznáte poměrně snadno. Vzory, které zvýrazňují, které části ponožky jsou zesílené, propracovaný úplet i celkový vzhled ponožek vám mohou napovědět, že se jedná o sportovní model.

Turistické ponožky se liší od ponožek na běžné nošení nebo modelů určených na alpinismus či nordic walking. A to jednoduše proto, že nohy při těchto sportech nezatěžujeme stejným způsobem. Zesílené oblasti se proto liší, stejně jako typ úpletu nebo použité materiály.

Při nordic walkingu se chodidlo pohybuje po relativně rovném podkladu, pohyb samotný je velmi repetitivní. Vyztužené oblasti zabraňující tření se proto nachází především na spodní straně chodidla. Ponožky lépe tlumí nárazy a podporují odvalování chodidla.

Horolezecké ponožky jsou zase zesílené v oblasti holeně, nártu a prstů. Při pohybu v pevných alpinistických botách, často opatřených mačkami, jsou totiž právě tato místa nejvíc namáhána. Ponožky pro alpinisty jsou navíc vyšší a více hřejí.

Co se běžeckých ponožek týče, přestože obecně velmi dobře odvádějí pot, jsou určeny k podpoře nohy při rychlých dynamických pohybech, které jsou velmi odlišné od pohybu chodidel při turistice.

Perfektní turistické ponožky mají zesílené díly v oblasti paty a prstů. Tam totiž skvěle tlumí nárazy a snižují riziko vzniku puchýřů při chůzi po rovině, z kopce i do kopce. V případě vyšších ponožek vhodných do pohorek může být vyztužená i oblast nártu. Tenčí a prodyšnější tkanina se používá v horní části chodidla a kolem kotníku. Elastická část na klenbě nohy zajišťuje oporu chodidlu a zabraňuje sklouzávání ponožky.

Je rozdíl mezi dámskými a pánskými turistickými ponožkami?

Mezi pánskými a dámskými ponožkami mohou být mírné rozdíly. Většinou jde o drobné odchylky v šířce. Tyto rozdíly jsou však u ponožek poměrně dobře kompenzovány pružností materiálu nebo typem úpletu. Ponožky jsou většinou unisexové. Mohou se lišit barevným provedením nebo rozsahem velikostí, to však většinou závisí na konkrétním výrobci.

Materiál

Turistické ponožky se vyrábí z různých materiálů. Tkaninu, z níž jsou ponožky vyrobené, volte v závislosti na intenzitě túry, ale také na tom, jaké máte boty nebo v jakém terénu se pohybujete.

Bavlněné turistické ponožky

Bavlna má tu výhodu, že je pohodlná a poměrně levná. Velmi pomalu však schne, a proto špatně odvádí vlhkost. To může při používání na dlouhých túrách vést k tvorbě puchýřů. Dlouhodobé používání bavlněných ponožek je tedy vhodné pouze v případě, že máte dostatek párů, které můžete pravidelně měnit. Bavlněné ponožky doporučujeme nosit především na krátké túry nebo nenáročné procházky.

Syntetické turistické ponožky

Syntetické materiály jsou poměrně pevné a odolné. Jejich velkou výhodou je, že dobře odvádějí pot a rychle schnou. Tyto materiály však mohou dráždit pokožku a většinou také nepříjemně zapáchají. Jsou nicméně dobrým kompromisem na delší výšlapy. Elastan poskytuje pevnou oporu a dobře se přizpůsobuje tvaru nohy, což zabraňuje tvorbě záhybů a tedy puchýřů. U některých modelů může být součástí materiálu také Cordura. Jde o technickou nylonovou tkaninu, která je známá svou odolností proti roztržení a oděru. Jedná se o materiál ideální na dlouhé procházky a treky, ponožky z ní jsou totiž velmi odolné.

Turistické ponožky z vlny merino

Merino vlna je velmi hebká, příjemná na dotek, má skvělé izolační vlastnosti a navíc přirozeně zabraňuje vzniku nepříjemného zápachu. Její termoregulační vlastnosti z ní činí ideálního společníka do chladu i do teplých podmínek. Je také antibakteriální, hůře však odvádí pot, proto je při výrobě ponožek často používána v kombinaci s jinými materiály. Ponožky s příměsí vlny merino skvěle udržují teplo a méně zapáchají potem, jsou tak obzvláště vhodné na zimní turistiku (nebo pro případy, kdy s někým sdílíte stan či pokoj).

Směsi materiálů

U některých modelů ponožek je možné se setkat s použitím více materiálů. Turistické ponožky jsou často vyrobené tak, že jejich vnitřní vrstva je z vlny merino, zatímco vnější je vyrobena z některého ze syntetických materiálů. Nemusíte díky tomu volit mezi hřejivostí přírodního materiálu a odolností, kterou zaručují materiály syntetické.

Technická náročnost

Při výběru perfektních turistických ponožek je důležitá také technická povaha terénu. Při chůzi v údolích totiž nohy nenamáháte stejně jako při vysokohorských výšlapech. Terénu by mělo odpovídat veškeré vybavení, ponožky nevyjímaje.

Ponožky na pohodové procházky

Na rovinatých stezkách, v nížinách nebo v lesích budete potřebovat pohodlné ponožky s co nejmenším počtem švů. Materiál pak můžete volit podle toho, jaké je roční období nebo jak se vám potí nohy.

Ponožky na horskou turistiku nebo treking

Pokud se naopak chystáte na túru v horách, v technicky náročném terénu, vyberte si ponožky zesílené v oblasti paty a špičky. Pata a prsty jsou při stoupání a sestupech vystavovány velkému tlaku, který může být s nesprávným vybavením velmi bolestivý. Kromě ponožek také pečlivě vybírejte správný model a velikost bot. Boty by měly mít dostatečně velký nadměrek na to, abyste mohli pohybovat prsty, neměly by však být příliš velké, aby vám v nich neklouzala chodidla. S výběrem bot vám poradíme v článku Jak vybrat turistické boty.

Velikost a výška ponožek

Stejně jako v případě ostatního vybavení je i u ponožek důležité zvolit správnou velikost. Příliš malá nebo příliš velká ponožka může rychle způsobit otlaky, puchýře nebo jiné problémy. Velké ponožky se shrnují a zvyšují nebezpečí vzniku puchýřů, malé ponožky zase mohou škrtit nebo se z nohy svlékat.

Co dělat, když se sportovní ponožky prodávají ve velikostech jako například 39/42?

Díky elastanu, který se přidává do tkanin, z nichž se vyrábí, jsou ponožky velmi pružné a umí se dobře přizpůsobit téměř každé noze. Obecně však platí, že čím „techničtější“ ponožka, tím přesnější je i určení velikosti. U techničtějších kousků bývá často rozlišeno mezi levou a pravou ponožkou. Anatomický střih je lépe přizpůsobený tvaru chodidel.

Ponožky musí být vždy minimálně tak vysoké jako boty, ve kterých je budete nosit. V ideálním případě by měly výšku obuvi o něco přesahovat. Minimalizujete tím nebezpečí vzniku puchýřů či odřenin. U ponožek na běžné nošení existují nejrůznější střihy vhodné do balerínek, společenských bot nebo třeba ponožky do bot s volnou patou. Při výběru turistických ponožek však budete pravděpodobně vybírat ze 3 různých variant.

Nízké ponožky: mírně vyčnívají z boty, zůstávají však pod koncem lýtkové kosti. Nosí se především v létě, s nízkými trekovými botami.

Středně vysoké ponožky: chrání kotníky a končí těsně nad nimi. Nosí se s nízkými botami.

Vysoké ponožky: jsou ideální ke kotníkovým turistickým botám, končí těsně pod lýtkem a dobře chrání kotník a pokožku na holeni.

Sháníte-li podkolenky, opravdu vysoké ponožky, nebo ponožky s kompresním efektem, zkuste si vybrat z modelů na běh či lyžování. Mějte však na paměti, že tyto modely jsou na turistiku méně vhodné. Na horolezectví, alpinismus nebo skialpinismus vybírejte z ponožek speciálně určených pro tyto aktivity.

Délka a intenzita procházky

Čím delší túra, tím pravděpodobnější je, že se pořádně zapotíte. Na to je důležité myslet především proto, že pokud se vám při pěší túře namočí noha, je velice pravděpodobné, že i v těch nejpohodlnějších botách na světě se vám udělají puchýře.

Výlet lze považovat za „dlouhý“, trvá-li déle než 3 hodiny. Pokud se chystáte na celodenní výšlap nebo na kratší túru v horkém letním dni, je důležité zvolit prodyšné ponožky. Některé ponožky mají síťovanou strukturu úpletu, která pomáhá odvádět pot. Jiné se vyrábí z rychleschnoucích polyamidových nebo Coolmaxových vláken, která skvěle odvádějí vlhkost. Pro dlouhodobé používání jsou také vhodné ponožky s příměsí vlny merino, která má přirozené antibakteriální účinky.

Pokud se vám nadměrně potí nohy, mohou pro vás být dobrou volbou ponožky podporující odvod potu díky tzv. Air-Conditioning Channel® technologii. Syntetická vlákna, která tvoří strukturu ponožky, jsou jemná a zlepšují odvětrávání nohou. Kromě použitého materiálu dobrou prodyšnost ovlivňuje především způsob, jakým je síťovina vyrobena.

Výběr dle ročního období

V závislosti na ročních obdobích nebo třeba na nadmořské výšce se mohou rychle měnit teploty. Pokud se chystáte na expedici, při níž se budete pohybovat v horách, nebo budete přejíždět mezi několika podnebnými pásy, nezapomeňte si s sebou vzít dostatek vhodných ponožek. Modely určené do chladného počasí poskytují skvělou tepelnou izolaci. Ponožky určené do teplého prostředí se zase často vyrábějí ze syntetických materiálů. Některé modely jsou však vhodné i do proměnlivých podmínek. Mezi materiály s univerzálním využitím patří například již několikrát zmiňovaná vlna merino –je velmi hřejivá a omezuje vznik zápachu, zároveň je však vhodná pro použití v teplejším počasí.

Zimní ponožky

Vyberte si hřejivé ponožky vyrobené z vlny nebo z materiálu s její příměsí. Sahejte po vysokých ponožkách, které lépe ochrání před sněhem i studeným vzduchem. Nezapomeňte na to, že i zimní ponožky musí být prodyšné, na mokré nohy vám totiž bude ještě větší zima.

Letní ponožky

Vybírejte z lehkých a prodyšných modelů, které omezí pocení (některé letní ponožky mají díly z velmi lehké síťoviny). Chystáte-li se do hor, pamatujte na to, že i v létě můžete pořádně prochladnout. Vezměte si s sebou do batohu hřejivý pár ponožek nebo sáhněte po univerzálním modelu s příměsí vlny merino.

Tak jako veškeré ostatní vybavení, i turistické ponožky před dlouhými túrami vždy pečlivě vyzkoušejte a ujistěte se, že vám opravdu sedí, ať už jsou dvojité, nebo ne. Než se vydáte na několikadenní expedici, vezměte si je spolu s botami na několik kratších vycházek. Zdánlivě nedůležitý doplněk totiž může velmi podstatně ovlivnit to, jak budete na výšlapy vzpomínat. Máte-li své vysněné ponožky, neváhejte a vyražte za dobrodružstvím. Šťastnou cestu!