Jak vybrat sportovní brýle
Hledáte ideální sportovní brýle, které vám zajistí perfektní vidění při vašich oblíbených aktivitách a ochrání váš zrak? Pak jste tu správně! Pro správný výběr je však zapotřebí nejprve načerpat nějaké ty vědomosti. V tomto textu vám poradíme, jak se orientovat v široké nabídce sportovních brýlí a jak vybrat ty pravé.
VIF
14.5.2024
Rada
Propustnost světla
Propustnost světla je klíčem k optimálnímu vidění v různých podmínkách. Základním parametrem při výběru sportovních brýlí je klasifikace propustnosti světla (propustnosti zorníků), která určuje, kolik světla brýle propustí a do jakých podmínek jsou vhodné. Zjednodušeně můžeme říci, že určuje také to, jak moc jsou brýle tmavé. Existuje 5 kategorií propustnosti:
S0 – Sportovní brýle s čirými zorníky pro deštivé, mlžné a šeré počasí, kdy je prioritou ochrana před větrem, hmyzem a prachem. Dosahují propustnosti světla okolo 90 až 99 %.Někdy se můžete setkat také s modely se žlutými zorníky. Například značka VIF nabízí 2 varianty zorníků tohoto spektra.
S1 – Lehce zatmavené brýle pro dny se zataženou oblohou, kdy je ale stále dostatek světla pro detailní vidění.
S2 – Univerzální brýle do slunečného počasí (přes den i při západu slunce), které jsou vhodné pro většinu sportů, jako je například běh, jízda na kole, turistika nebo lyžování. Tento typ sportovních brýlí má obvykle propustnost 30 až 40 %.
S3 – Velmi tmavé brýle pro jarní a letní slunečné podmínky, na hory (do 3 000 metrů) nebo k moři, kdy je nutná maximální ochrana očí před ostrým slunečním světlem.
S4 – Speciální brýle do extrémních podmínek, např. na cesty po Sahaře nebo do vysokých hor, kdy je nutná absolutní ochrana očí před veškerým slunečním zářením. Tyto sportovní brýle už bývají velice drahé. Pokud se tedy neplánujete toulat po pouštích nebo zdolat horu vyšší než 5 000 metrů, pak pro vás nemá cenu do nich investovat. Při cestách po Evropě je zkrátka nevyužijete.
Výběr dle sportu
Různé sporty vyžadují různé typy sportovních brýlí, které se liší tvarem, materiálem a vlastnostmi. Pokud třeba většinu času běháte v lese ve stínu stromů, budete samozřejmě potřebovat jiné brýle, než když se většinu tréninku pohybujete na přímém slunci. Zde je přehled typů brýlí vhodných na ty nejoblíbenější sporty:
Běh a jízda na kole v lese – Na tyto aktivity se hodí brýle s fotochromatickými zorníky kategorie S0-S2, které se automaticky přizpůsobí měnícímu se světlu v lese a zajistí optimální viditelnost i ve stinných oblastech.
Horská kola a silniční cyklistika, běh (na jaře, v zimě a na podzim) – Univerzální brýle kategorie S2 s ergonomickým tvarem a prodyšnými materiály pro maximální pohodlí a ventilaci i při náročných aktivitách.
Skialpy, turistika, lezení, běh, cyklistika, rybolov, beach volejbal, vodní sporty – Polarizační brýle kategorie S3, které eliminují odrazy od vodní hladiny, sněhu a dalších lesklých povrchů a zajišťují ostrý a jasný obraz bez nepříjemného oslnění.
Důležité vlastnosti
Kromě propustnosti světla a typu brýlí byste měli při výběru zohlednit i další důležité vlastnosti:
UV400 filtr – Chrání oči před škodlivým UV zářením, které může vést k zákalu rohovky a dalším očním onemocněním. U kvalitních sportovních brýlí by měl být UV400 filtr standardem.
Hmotnost – Lehké brýle z kvalitních materiálů, jako je polykarbonát, zajistí pohodlí i při delším nošení a nebudou vás nikde tlačit ani omezovat v pohybu.
Polarizace – Polarizační čočky eliminují odrazy světla (které vnímáme jako oslepující bílé světlo) od vodní hladiny, sněhu, silnic a dalších lesklých povrchů, čímž zajišťují jasný obraz bez nepříjemného oslnění. To je ideální na sporty, jako je rybaření, jízda na kole, vodní sporty a lyžování.
Pohodlí – Brýle by měly perfektně sedět na obličeji a nikde netlačit. Nosní opěrky a boční stranice by měly být vyrobeny z měkkých materiálů.
Nyní už víte o výběru sportovních brýlí dostatek, abyste si byli schopni sami vybrat takový model, který naprosto splní vaše potřeby. Pokud si nejste čímkoli jistí, je lepší se zeptat přímo na prodejnách, než ztrácet čas a radost ze sportu zakoupením nevhodného modelu, který vám neposkytne ani ideální ochranu, ani dostatečný komfort.