Jak vybrat snowboard

Snowboarding je úžasný sport plný vzrušení a adrenalinu. Je stále více oblíbený u mladých lidí, ale na své si přijdou i tatínkové a maminky od rodin, kteří mají rádi zasněžené kopce. Pro mnohé lyžaře je to také doplňkový sport a rádi občas vymění tuhé přeskáče za pohodlnější snowboardové boty a pustí se ze svahu na jednom prkně místo dvou. Ale aby si člověk mohl pořádně užít pocit z jízdy na snowboardu, musí si vybrat ten správný. Výběr není nikterak složitý, ovšem není radno ho podcenit. Se správným prknem, které odpovídá vašim schopnostem i snowboardovým cílům vás bude tento sport více bavit a snadno si osvojíte jak základní, tak pokročilé techniky.

Lukáš Neuman
30/10/2020
Rada

Určete si váš styl

Ještě předtím, než se pustíte do samotného výběru vašeho snowboardu je potřeba si určit, jaký bude váš cíl a očekávání. Obecně lze snowboardy rozdělit do dvou základních kategorií podle stylu. All mountain a freestyle. 

All mountain – Snowboardy na all mountain jsou určeny pro jízdu na sjezdovce či v neupraveném terénu. Obecně jsou delší než freestylové, což jim přidává na rychlost, a i tvarem jsou rozdílné. 

Freestyle – Tento snowboard je určen výhradně pro jízdu v parcích. Je uzpůsoben na provádění nejrůznějších triků a skoků. Jejich kratší délka umožňuje lepší ovladatelnost a točivost, která je při jízdě ve snowparku potřeba. 

Pokud hledáte váš první snowboard, určitě bude potřeba pořídit all mountain, i když je vaším cílem jednoho dne létat v parku. K tomu, abyste se mohli začít učit skákat a trikovat, je zapotřebí mít perfektně zvládnuté základy jízdy, znát své tělo, získat cit pro rovnováhu a naučit se základní triky na zemi. 

Nyní se pojďme zaměřit na jednotlivé parametry snowboardu. Je potřeba se, podobně jako u lyží, zaměřit na jeho konstrukci. Mezi důležité parametry prkna patří flex, tvar, materiál a skluznice

Flex

Flex je parametr který určuje tuhost prkna. Obecně se prkna pro začátečníky vyrábí s nižším flexem, u pokročilých a zkušených snowboardistů je už volba prkna určena charakterem jízdy. 

Nízký flex (měkčí prkno) – Prkna s nižším flexem se vyznačují především velice dobrou ovladatelností a točivostí. Zároveň také odpouštějí chyby. Proto jsou ideální volbou pro první zkušenosti se snowboardingem. Dokážete je zručně ovládat i v nižší rychlosti. Jejich nevýhodou je, že nejsou stavěné na vysokou rychlost. Pokud je vaším cílem jezdit rychle, tato prkna vás nepodrží v oblouku a budou mít tendenci se točit. Zároven ani při hranění nedostanete takovou oporu. 

Vysoký flex (tužší prkno) – Pokud jste vyznavačem rychlosti, budete potřebovat tuhé prkno. Na svahu bude držet lépe na hraně a na ledových plotnách vás podrží. Zároveň snáze dosáhnete vysoké rychlosti a prkno v ní bude dobře ovladatelné. Na druhou stranu, prkno je při pomalé jízdě těžkopádné a oblouček vám moc neusnadní. Díky použitým technologiím bývá také poněkud dražší než měkčí snowboard

Pro hodnocení flexu není jednotná kategorizace a každý výrobce ho určuje jinak. Ovšem, ať už se chystáte pořídit snowboard online nebo v kamenné prodejně, vždy by měl výrobce informaci o tuhosti prkna uvést. Minimálně byste měli nalézt informaci o tom, jestli se jedná o měkké, střední nebo tuhé, ideálně pak nějaké hodnocení na škále (například 1 až 10 nebo 1 až 100 atd.).

Z vlastní zkušenosti vím, že jakmile zvládnete techniku sjezdu na snowboardu, která se vám ze začátku zdá náročná, můžete se začít trochu nudit. Základní triky jsou v tuto chvíli ideálním způsobem jak si jízdu zpestřit.

Tvar prkna

Tvar je další ze základních vlastností prkna, které ovlivňují styl jízdy. V současnosti se při výrobě snowboardů většinou  používají dva tvary. Jedná se o takzvaný twintip a directional. Rozdíl je v symetrii snowboardů.

Twintip – Prkna tvaru twintip jsou symetrická, tedy kdybychom snowboard uprostřed příčně rozřízli, dostali bychom dvě stejné poloviny. Tato prkna se primárně používají v případě, že si s ním chcete trochu více hrát. Z logiky věci vyplývá, že vzhledem k tomu, že je prkno symetrické, je jedno, který z jeho konců bude směřovat dopředu a který dozadu. To vám umožňuje provádět nejrůznější snowboardové triky, ke kterým se využívá změna přední nohy (pravá za levou a obráceně). Nevýhodou je, že snowboard s touto konstrukcí nedokáže vyvinout takovou rychlost.

Directional – Jak už název napovídá, prkno má jasně definovanou špičku a patku a velice často tomu odpovídá i nastavení vázání, respektive úhly, v jakém jsou nohy ke snowboardu fixovány. Tato prkna se využívají na sjezdy, ať už u rekreačních snowboardistů, tak na závodní úrovni. 

Můj tip: Možná se řadíte do kategorie opatrných začátečníků, kteří si říkají, že nikdy nebudou chtít dělat žádné triky, tak je pro ně directional jasnou volbou. Doporučuji vám však volbu ještě zvážit. Z vlastní zkušenosti vím, že jakmile zvládnete techniku sjezdu na snowboardu, která se vám ze začátku zdá náročná, můžete se začít trochu nudit. Základní triky jsou v tuto chvíli ideálním způsobem jak si jízdu zpestřit. Na rozdíl od lyží je provádění těchto triků na prkně jednodušší na techniku i na učení a zároveň existuje spousta možností jak si cestu dolů ozvláštnit. Samozřejmě vždycky s helmou.

Materiál

Snowboardy se podobně jako lyže vyrábí z různých materiálů, které mají vliv na tuhost, přenos vibrací a chování během jízdy. 

Základní snowboardy a některé snowboardy pro děti se vyrábí z pěny bez jádra. Ta je velice měkká, takže pomůže v krkolomných začátcích, kdy je nutné, především u dětí, naučit se správně pracovat s rovnováhou a ovládat snowboard. Nutno však říci, že tato prkna jsou opravdu velice měkká, takže pro mírně pokročilého uživatele, který už techniku sjezdu zvládá, přestane být dostačující a bude potřeba pořídit jiný model. 

Naprostá většina snowboardů se vyrábí s dřevěným (často březovým nebo topolovým) jádrem. To dobře tlumí vibrace, zajišťuje dostatečnou tuhost a odolnost snowboardu. Je vhodné pro všechny výkonnostní kategorie. Síla a struktura (skladba) dřevěného jádra má vliv na flex, a tedy i na jízdní vlastnosti. 

U snowboardů s vysokou tuhostí se dále používají výztuhy (například z titanalu nebo karbonu), které snowboard ještě více tvrdí a zároveň dokážou velice dobře tlumit vibrace. To ocení především závodní snowboardisté.

Skluznice

Posledním parametrem, který doporučuji při výběru prkna hodnotit, je skluznice. Na snowboardech se používají dva typy, a to extrudovaná a sintrovaná. Oba typy se vyrábějí ze stejného materiálu ovšem za použití jiné technologie. 

Ve zkratce však lze říci, že extrudovaná skluznice je méně odolná, levnější, měkčí a také pomalejší. Hodí se tedy pro rekreační snowboardisty, kteří se snowboardem začínají nebo se pohybují na středně pokročilé úrovni. 

Sintrovaná skluznice je naopak více odolná, pevnější, lépe drží vosk, méně nasává vodu a je rychlejší ve sjezdu. Doporučil bych ji tedy pro snowboardisty na pokročilé až závodní úrovni, na pravidelné a intenzivní ježdění.

Velikost

Nyní už víte na co se zaměřit, abyste si vybrali ten správný model. Důležitý parametr pro výběr je však také správná velikost. 

Pokud máte v plánu jezdit po sjezdovce, měli byste vybírat snowboard o 15 až 20 cm kratší, než je vaše výška. Čím kratší snowboard, tím je jednodušší jeho ovladatelnost, ale klesá rychlost. 

Proto ty z vás, kteří vyhledáváte převážně snowboardy pro skoky a triky ve snowparku, doporučuji snowboard o 20 až 25 cm kratší. To usnadní rotaci ve skocích a jízdu po zábradlí či boxech. 

Pokud je vaším cílem jízda mimo sjezdovky v hlubokém sněhu, volte delší snowboard, tedy o 10 až 15 cm kratší, než je vaše výška. Delší snowboard zlepšuje přilnavost v hlubokém sněhu a zároveň dobře plave v prašanu. 

Můj tip: A ještě pár slov o šířce. Některé snowboardy se vyrábějí v širší verzi (wide). Tu bych doporučil pro každého, kdo má větší nohu než 44. Vyvarujete se tak zaseknutí špiček bot při předním oblouku.

Vázání

A ještě se podíváme na to, co si pohlídat u výběru vázání. Pokud si kupujete celý set snowboardu a vázání, většina prodejců tyto sety sestavuje chytře a jejich vlastnosti si navzájem nikterak neodporují.

Pokud si budete snowboardové vázání kupovat zvlášť, je jeho výběr závislý převážně na velikosti boty a stylu ježdění. Existují také vázání určené speciálně na freestyle, která mají patku (spoiler) ohebnější, aby nebránil jezdci při rotaci. U klasického vázání na all mountain si pak můžete nastavit sklon patky spoileru tak, aby pomáhal ostřejším obloukům a nutil vás jít více ,,do kolen”.

Doplňky ke snowboardu

dyž si vyberete ideální snowboard pro váš styl jízdy, doporučuji pořídit ještě drobné příslušenství, které ho ochrání, případně usnadní jeho používání. Nemusíte se bát, nejde o žádné závratné investice navíc. Spíše o vybavení, které jistě oceníte během přepravy i samotného používání snowboardu.

Obal na snowboard Obal na prkno si určitě pořiďte. Zamezíte tak poškrábání a poškození během přenosu. Zároveň do něj uschováte další vybavení jako například boty, brýle či nářadí. Obaly se vyrábí v různé síle a úrovni ochrany.

Nářadí na snowboard Záleží jenom na vás, jestli se pustíte do voskování snowboardu sami nebo vyhledáte služeb odborného servisu, každopádně doporučuji mít s sebou křížový šroubovák pro případ uvolnění vázání či jiných drobných poruch. 

Snowboardové gripy Gripy jsou protiskluzové destičky, které se nalepí před vázání zadní nohy. Používají se při jízdě na vleku (poma, kotva) kdy je zadní noha mimo vázání. Tím, že ji umístíte na tento speciáolní grip, nedojde ke sklouznutí. 

Zde bych se rád s vámi rozloučil a popřál hodně zdaru na zasněžených kopcích. Začátečníkům rychlé pokroky a málo modřin a pokročilým a zkušeným snowborďákum hodně jízdy v prašanu a krásné dlouhé skoky. A kdybyste váhali jak na sjezdovce nezmrznout a zároveň zůstat v suchu, podívejte se na článek od mé kolegyně a lyžařky Kačky Jak se obléct na lyže a snowboard