Jak vybrat míček na squash
Zavítali jste již na squashový kurt, ale míček, se kterým jste hráli, byla spíš malá černá potvora, která byla jako živá a nedokázali jste ji zkrotit? Dnes si představíme jednotlivé druhy squashových míčků přehledně a jednoduše, aby bylo příště všechno jinak!
Vojtěch Hanzal
22.5.2024
Rada
Squashový míček se od toho tenisového v lecčem liší. Důvodem je jeho určení na menší hrací pole, stěny, od kterých se může odrážet, a herní styl. Jelikož údery s rotací nejsou na squashovém kurtu vůbec efektivní, je k tomu uzpůsobený i míček. Je mnohem menší, měkčí a je vytvořen pouze z gumy. Squashových míčků pak existuje více druhů, které se dělí dle jednotlivých výkonnostních úrovní a jsou dle toho označeny.
Výběr míčku podle barvy
Modrá tečka – skvělý do začátků
Pokud jste příležitostní a začínající hráči, kteří chtějí pohodlnou a příjemnou hru, tento míček vám dobře poslouží. Nabízí vůbec největší odskok a tím pádem i nejvíce času na odehrání. Díky tomu si rychleji osvojíte netradiční pohyb, odrazy míčku na kurtu a budete dělat rychlé pokroky.
Červená tečka – začínající junioři
S tímto míčkem začínají všichni junioři, kteří chtějí hrát squash závodně. Nabízí pomalejší hru díky vyššímu odskoku. Díky tomu mají mladí hráči dostatek času na pilování a zlepšování techniky. Pomalejší hra také prodlužuje výměny, takže hráči mají více příležitostí ke zlepšení svého hráčského umu. S tímto míčkem se také hrají mistrovské turnaje kategorie do 11 let, a to jak národní, tak i ty zahraniční.
Bílá tečka – další level
Pokud jste si již podrobili míčky s modrou a červenou tečkou, je na čase posunout vaši hru na novou úroveň. Míček s bílou tečkou již disponuje nižším odskokem, čímž hru zrychlí. Můžete tedy vyzkoušet kvalitu úderů ve vyšší rychlosti a větším tlakem, a tím posunout vaši hru zase o kus dále.
Žlutá tečka – opravdový mazák
Pokud již máte na squashovém kurtu něco odehráno a ani míček s bílou tečkou vás svojí rychlostí neuspokojí, můžete sáhnout po druhém nejrychlejším míčku. Tento míček skáče ještě o něco méně a vaše výměny budou o to rychlejší. Můžete se tedy těšit na propocené tričko a srdce bijící jako o závod.
Dvě červené tečky – míček pro mistry rakeťáky
S tímto míčkem se hrají všechny mistrovské turnaje u nás i v zahraničí, a to již od kategorie do 13 let, je to tedy míček pro zkušené hráče. Tento míček je vůbec nejživější a nejrychlejší ze všech. Tento míček již vyžaduje jisté zkušenosti a vypracované dovednosti na squashovém kurtu. Za to ale dokáže vašeho soupeře opravdu prohnat.
Shrnutí a tipy
Zjednodušeně řečeno, čím více času na odehrání úderu chcete, tím větší odskok od míčku potřebujete. Samozřejmě, že používaný a ohraný míček nebude mít ty samé vlastnosti jako míček úplně nový. Do jisté míry s tím však lze něco udělat, a proto na závěr přidáme pár tipů a triků.
Tipy a triky
Aby squashový míček lépe skákal, je potřeba jej před začátkem hry zahřát. Gumový míček má totiž mnohem lepší odrazové vlastnosti právě po zahřátí. Stačí pár minut intenzivních úderů před začátkem. Další variantou je využití radiátorů, obzvláště pak v zimních měsících. Pokud máte u kurtu radiátor, neváhejte – během počátečního zahřátí a protažení těla – zahřát i svůj míček.
Pokud máte pocit, že váš míček již dosluhuje a tolik neskáče, pravděpodobně je to způsobeno tím, že jeho povrch je příliš hladký. Nový míček má totiž na povrchu drobné chloupky, a to proto, aby neklouzal po parketách ani stěnách. Ošoupaný povrch tedy způsobí zklouznutí po podlaze, menší odskok a tím i kratší čas na odehrání.
Prodloužit životnost takového míčku můžete přejetím míčku po koberci u kurtu nebo po výpletu rakety. Ideálně ze všech stran, tím míček získá opět hrubší povrch.
Nyní máte základní přehled o tom, jaké druhy squashových míčků jsou k dostání, a díky informacím o jejich vlastnostech by měl být výběr správného míčku pro vaše potřeby i hráčskou úroveň mnohem snazší. Přeji vám spoustu zábavy i sportovních úspěchů v této čím dál populárnější hře.