Jak vybrat jezdeckou airbagovou vestu

Není žádnou novinkou, že airbagový systém se dostal i do jezdeckého sportu v podobě airbagové vesty, kterou si oblíbili jezdci všech úrovní. A náklady na pořízení tohoto bezpečnostního prvku naštěstí nejsou vysoké.

Zuzana Vernerová
27.8.2024
Rada
Díky zvyšujícímu se množství výrobců se totiž airbagová vesta stala daleko dostupnější. Jejími výhodami jsou (kromě vyšší bezpečnosti) lehkost, volnost pohybu a pohodlí. Bezpečnost není luxus, ale správná volba!

Jak airbagová vesta funguje?

Nejčastější mechanismus aktivace airbagové vesty funguje na principu odtržení trhačky, která je připojena k sedlu. Když jezdec spadne z koně, trhačka se odpojí a aktivuje nafukování vesty. Pro spuštění airbagového systému tedy musí dojít k oddělení trhačky od spouštěcího mechanismu.

Během okamžiku dojde k nafouknutí airbagu, který je instalovaný přímo ve vestě. O nafouknutí se ve zlomku sekundy postará stlačené CO₂ –⁠ pro tyto účely nejčastěji používaný plyn. CO₂ se rychle rozpíná a naplňuje skryté komory vesty, čímž vytvoří ochranný polštář kolem těla jezdce.

Cílem je zabránit nebezpečným mechanickým otřesům při pádu a výrazně tak snížit pravděpodobnost vážnějšího zranění. Díky přepouštěcímu ventilu pak dojde k vyfouknutí vesty.

Rady k výběru airbagové vesty

Upozornění před výběrem airbagové vesty

Airbagové systémy jsou certifikovány dle dvou norem – pro motocyklisty a pro jezdectví. Airbagové výrobky mezi sporty nelze zaměňovat!

Při výběru tedy dejte pozor, zda má zvolený model certifikaci pro jezdecký sport. Tato norma (s označením NF S72-800: 2022) byla navržena ve Francii v laboratoři CRITT, která spadá pod organizaci Aliénor Certification Châtellerault a zabývá se certifikací ochranných pomůcek. Prozatím je jediná na světě.

Při výběru airbagové vesty buďte velmi pečliví, jedná se přece jen o osobní ochranný prostředek, který vás může ochránit před velmi nepříjemnými chvilkami včetně možného dlouhého uzdravování.

Každý výrobce má jinak postavenou tabulku pro výběr velikostí. Nejčastější rozměry jsou obvod hrudníku a délka zad od ramene po pas. Vesta musí perfektně sedět, ale neměla by omezovat vaši pohyblivost.

Vesta se vždy nosí jako poslední vrstva. V případě, že jezdecká disciplína vyžaduje ochrannou vestu BETA level 3, nosí se airbagová vesta také jako svrchní část a je třeba k tomu přihlédnout při výběru velikosti.

Nezapomeňte zkontrolovat také další parametry airbagové vesty uváděné výrobcem: minimální hmotnost osoby, která bude vestu nosit a minimální výšku koně v kohoutku.

Instalace prvků airbagové vesty

Správné připojení bezpečnostní vesty je podmínkou pro její fungování. Sedlový popruh se připevňuje k třmenovým zámkům. Očko pro připevnění trhačky musí být vycentrováno. Po nasednutí se nezapomeňte připnout k popruhu. Nikdy není na škodu provést dvojí kontrolu, když jde o bezpečí.

Výměna CO₂ bombičky

Airbagové vesty jsou navržené na opakované použití. Bombičku se stlačeným plynem tedy po aktivaci airbagu jednoduše vyměníte pomocí klíče dodávaného k vestě. Někteří výrobci mají klíč umístěn velmi prakticky, přímo u nafukovacího mechanismu.

Vždy používejte bombičky doporučené výrobcem a zkontrolujte, zda jsou v pořádku:

Zkontrolujte datum expirace. Zkontrolujte, zda bombička není poškozená a zda je závit čistý a neporušený. Bombičky na sobě mívají uvedenou hmotnost: výrazný rozdíl mezi tímto údajem a realitou může signalizovat problém. Pokud si nejste jisti, obraťte se přímo na výrobce airbagové vesty nebo na prodejce, kde jste bombičku zakoupili.

Bombičky vždy skladujte na suchém a chladném místě. Vysoké teploty a vlhkost mohou ovlivnit životnost bombičky. Chraňte je také před mechanickým poškozením, nevystavujte je nárazům.

Množství vzduchu potřebného pro nafouknutí se liší podle velikosti vesty. Při aktivaci dojde ke zmrznutí bombičky, a tak je vhodné před výměnou počkat cca 2–3 minuty. Tento typ airbagové vesty je vhodný pro děti i dospělé. Dnes jsou již běžnou součástí soutěží všestrannosti a začínají se objevovat i na parkurových kolbištích. V rámci tréninku si je jezdci oblíbili při výcviku mladých koní.

Náš tip: Vždy mějte u sebe náhradní bombičku nebo dvě!

Bezpečnost koně i jezdce je v jezdectví vždy na prvním místě! Nepodceňujte proto výběr ochranných prvků. Na co si dát pozor při výběru dalšího ochranného vybavení se dozvíte v našich dalších článcích: Jak vybrat jezdeckou bezpečností vestu a Jak vybrat jezdeckou helmu. Přeji vám mnoho úspěchů a co nejméně pádů.