Jak vybrat jezdecká perka a minichapsy

Pro bezpečnou a pohodlnou jízdu na koni je třeba vybrat správné jezdecké vybavení. Na spoustu pomůcek a důležitých částí vybavení jsme se v minulých článcích již podívali. V tomto nás čeká jezdecká obuv, která je naprostým základem, bez kterého se neobejde žádný jezdec, ať už začátečník nebo profesionál. Tak pojďme na to!

Patricie Nejedlá
10/07/2023
Rada
Minule jste se v našem článku dozvěděli, Jak vybrat vysoké jezdecké boty, a dnes vám poradíme, jak si vybrat nízké jezdecké boty (takzvaná perka) a minichapsy. Kombinace jezdeckých perek a minichapsů je velmi oblíbená u začátečníků a dětí, protože poskytuje jezdci mnohem větší volnost pohybu v oblasti kotníku. Díky tomu snáze prošlápne patu. Další výhodou je finanční nenáročnost, jelikož pořízení perek a minichapsů vyjde většinou levněji než pořízení vysokých jezdeckých bot. Minichapsy navíc seženete v několika variantách (dlouhé, krátké) a dají se napasovat na drobnější i širší lýtka.

Správný výběr

Začneme výběrem jezdeckých perek. Na trhu najdete perka vyrobená z PVC, koženky (syntetické kůže) nebo kůže. Každému vyhovuje něco jiného, a o každý materiál se musíme jinak starat. Jak na péči o různé materiály se dozvíte v článku Jak pečovat o jezdecké boty a perka.

Vybírat můžete z různých variant nazouvání. Nejrozšířenějšími perky jsou pravděpodobně přetahovací s gumou. Obouvají se poměrně snadno a rychle, ale nemusí sedět každému. Nedají se totiž nijak stáhnout, a pokud máte drobnější lýtko, mohou být kolem kotníku až moc volná.

Oblíbenější jsou pak perka se šněrováním. Díky tkaničkám na nártu si upravíte šířku přesně na vaši nohu. Na trhu najdete klasická tenisková perka, kde musíte tkaničky rozvázat při každém nošení, nebo šněrovací perka se zipem pro snazší nazouvání. Další variantou mohou být perka se zipem pouze na nártu.

Gumoví perka z PVC

Nejlevnější a také nejméně náročnou variantou jsou gumová perka vyrobená z PVC materiálu. Většinou se jedná o jednolitou botu (stejně jako klasická gumová holínka). Tato perka jsou vhodná hlavně na práci a péči okolo koní. Bota neproteče, takže se můžete v klidu pohybovat ve výbězích i během deštivých dnů. Údržba je naprosto jednoduchá – boty stačí opláchnout pod tekoucí vodou, případně je můžete otřít mokrým hadrem. Někteří koňáci gumová perka využívají i na ježdění.

Dají se samozřejmě použít s minichapsy, ale nevýhodou je, že se nepřizpůsobí kolem kotníku tak jako perka se šněrováním. Další nevýhodou může být jejich neprodyšnost, a to hlavně během horkých letních dnů, kdy se vám bude více potit noha.

Koženková perka ze syntetické kůže

Další variantou jsou koženkové boty z umělé kůže. V dnešní době pouhým okem skoro nepoznáte, zda se jedná či nejedná o pravou kůži. Kůže je poddajná již od prvního použití a boty z ní vyrobené bývají velmi pohodlné. Syntetická perka jsou o něco levnější než boty z pravé kůže, ale zase nevydrží tak dlouho. Při znečištění stačí botky otřít vlhkým hadrem a nechat pořádně vyschnout. Někteří používají i trochu mazání, ale není to nezbytné.

Kožená perka

Pravděpodobně nejlepší variantou jsou perka z pravé kůže. Kožená perka mohou být ze začátku tvrdá a nepoddajná, proto doporučuji po každém ježdění vyčistit a namazat tukem na kožené produkty. Boty hezky změknou a pěkně se vyšlápnou, přizpůsobí se chodidlu jezdce. Při správném zacházení mají velmi dlouhou životnost a můžete je nosit opravdu několik let.

Minichapsy

Minichapsy (zkráceně chapsy, stejně jako westernové) slouží hlavně ke pevnění a ochraně holeně. Jak jsem již zmínila, minichapsy se dají sehnat v několika velikostech a snadno je napasujete téměř s každými perky. Pouze u přetahovacích perek může být menší problém se zapínáním kolem kotníku, pokud jsou perka širší než vaše noha.

Stejně jako jezdecká perka, i minichapsy se vyrábí z několika materiálů – ze syntetiky (látka, síťovina, umělý semiš), koženky nebo kůže.

Pokud jste začátečníci, nenároční nebo hobby jezdci, budou vám stačit minichapsy látkové, ze semiše nebo z umělé kůže. Látkové chapsy jsou opatřeny pružnou gumovou vsadkou, která umožňuje přizpůsobení lýtku. Tyto chapsy jsou poměrně prodyšné a dají se vyčistit jemným kartáčem. Koženkové chapsy působí více elegantněji a i údržba je o něco jednodušší – stačí otřít vlhkým hadrem.

Mezi nejvíce kvalitní řadíme minichapsy z pravé kůže. Ze začátku bývá kůže tvrdší a méně poddajná, proto opět doporučuji pravidelnou údržbu a mazání tukem na kožené výrobky.

Chapsy si po několika nošeních „sednou“ a trochu se roztáhnou, proto si vždy vybírejte o něco těsnější, jinak se budou krabatit nebo obtáčet kolem nohy.

A jak tedy vybrat správnou velikost?

Nejlepší je zajít do kamenného obchodu a vyzkoušet, co vám nejlépe sedí. Pokud však takovou možnost nemáte, můžete se poměrně snadno změřit i doma. Oblečte se do jezdeckých kalhot (případně i podkolenek) a můžete začít. Jediné, co budete potřebovat, je krejčovský metr a židle.

Jako první budeme měřit obvod lýtka. Posaďte se na židli, vezměte krejčovský metr a změřte si obvod v nejširším místě. Dále u minichapsů potřebujete vědět délku holeně. Metr přiložte ke kotníku a změřte délku nahoru až po ohyb kolene. Následně můžete vybírat vhodnou velikost podle tabulek výrobce. Dětské minichapsy mají velmi často velikostní rozměry podle věku dítěte. Tato velikost je však pouze orientační. Pokud si nevíte rady, neváhejte navštívit jakoukoliv prodejnu Decathlon a my vám s výběrem rádi pomůžeme!