Jak vybrat golfový bag

Golfový bag je často vaším jediným společníkem na hřišti. Prakticky všechno, co budete během hry potřebovat, přenášíte právě v bagu. Nejen že pro příjemný zážitek musíte vybrat ten správný, ale zároveň je potřeba zamyslet se nad tím, jak vše uložit efektivně, abyste pak neztráceli čas s hledáním vašeho vybavení v nejrůznějších přihrádkách a kapsách. Pojďme se podívat na to, jak vybrat ten nejlepší!

David Kunz
07/09/2023
Rada
Výběr golfového bagu není vůbec nic složitého a každý zkušený golfista, který už má za sebou desítky hodin na hřišti, to zvládne bez asistence. Pokud však s golfem začínáte nebo se teprve chystáte do zeleného sportu proniknout, rozhodně vám doporučuji přečíst následující řádky. Golfový bag vybíráme na základě následujících parametrů: typ, dělič holí, popruhy, hmotnost a nepromokavost.

Typ bagu

Když uvažujete o volbě velikosti bagu, je důležité rozmyslet si očekávanou dobu pobytu na hřišti a ujasnit si, v jakém počasí chcete hrát nebo jakou výbavu s sebou v bagu ponesete/povezete.

Tréninkové bagy –⁠ Tréninkové bagy jsou takové, které často disponují pouze jednou kapsou a jednoduchým ramenním popruhem. Připomínají spíše obal na 1 až 3 hole a používají se téměř výhradně k tréninku. Pokud víte, že máte v plánu trénovat hru pouze některými holemi, stačí vám tento ultralehký bag. Kromě holí, pár míčků a osobních věcí se vám tam mnoho dalšího nevejde. Výhodou je však jeho skladnost. Takový bag vám nebude překážet ani v kufru auta, ani při cestě hromadnou dopravou.

Bagy přes rameno –⁠ Bagy přes rameno existují v několika velikostech. Od malých, kam se vám kromě holí vejde jen základní golfové vybavení, až po velké, kam s přehledem naskládáte nejen veškeré golfové vybavení, ale také dvě sady náhradního oblečení (zde je bráno v potaz i místo na oblečení pro caddy) nebo třeba občerstvení. Mezi těmito dvěma kategoriemi je celá škála velikostí. Pokud máte v plánu absolvovat devítijamkové hřiště a dle předpovědi je minimální pravděpodobnost nepříznivého počasí, bude vám stačit jeden z menších modelů. I do malých bagů se vám vejdou hole, míčky, bunda/mikina, týčka, markovátko, pravidla, rukavice a osobní věci (telefon, peněženka, klíče apod.).

V případě, že plánujete hru na osmnáctijamkovém hřišti, kde se doba pobytu na hřišti může přiblížit až k pěti hodinám, malý bag už nebude dostatečný a budete potřebovat trochu silnější kalibr. Kromě již zmíněného si můžete dovolit větší variabilitu v oblečení, ale také přidat svačinu a nápoje. Některé z těchto bagů disponují speciální izotermickou kapsou, která vám udrží nápoje a jídlo chladné i v teplých dnech. Tyto větší bagy také doporučuji, pokud hrajete sice krátké hřiště, ale v přechodném období, typicky jaro nebo podzim, kdy se počasí může měnit velice rychle.

Bagy na vozík –⁠ Bagy na golfový vozík jsou na první pohled rozpoznatelné díky své velikosti. Vzhledem k tomu, že váhu celé výbavy nemusí nosit golfista na zádech, není potřeba se omezovat. Výhodou těchto bagů je především široký tubus na hole, velké množství nejrůznějších kapes, prakticky samozřejmostí je izotermická kapsa a velká kapsa na oblečení. Nevýhodou těchto bagů je náročnost na prostor v kufru auta, jelikož i zdánlivě velký kufr nemusí být dostatečný pro převoz výbavy.

Dělič holí

Při výběru je také dobré podívat se, jakým způsobem budou v bagu uložené hole. Zde platí jednoduché pravidlo: čím je bag menší/lehčí/skladnější, tím menší/méně pohodlný dělič holí má. Když pomineme tréninkové bagy, kde se většinou dělič holí nevyskytuje, nalezneme nejčastěji 4-cestné, 6-cestné nebo 14-cestné děliče.

Čtyřcestný dělič vám umožní rozdělit hole v tubusu do čtyř přihrádek, a to většinou pouze nahoře (níže se pak hole sbíhají do jednoho tubusu). Výhodou je, že bag si zachovává nízkou hmotnost a kompaktní rozměry. Zároveň disponuje dostatečným rozmístěním holí, o kterých máte dobrý přehled. Zejména pokud vlastníte půlset, tedy pouze 6 až 7 holí, tento dělič může být dostatečný. Nevýhodou pak je kontakt holí, zejména na dně bagu, kde se o sebe dřou gumové gripy. Stává se tedy, že pokud se rozhodnete vyndat z bagu hůl, kvůli nedostatku prostoru a vzájemnému tření gripů o sebe vám vyjedou další 3 hole, což není moc příjemné. Zároveň třením gripů dochází k jejich oděru.

Šesticestné nebo osmicestné děliče se používají především u větších bagů přes rameno. V porovnání s čtyřcestnými děliči poskytují více možností organizace holí, což ocení především majitelé plných setů. Některé bagy mohou mít kapsy na hole rozdělené pouze nahoře, jiné disponují dělením po celé délce tubusu. Tím nedochází ke kontaktu gripů a rukojeti mají zároveň na dně bagu více prostoru.

Dle pravidel golfu může mít každý hráč s sebou v bagu maximálně 14 holí. Čtrnácticestné děliče tedy poskytují každé holi svou vlastní přihrádku. Díky tomu se hole v bagu vůbec nedotýkají, jelikož tyto děliče jsou rozdělené po celé délce tubusu, a zároveň umožňují maximální organizaci a přehlednost. Nevýhodou pak je vysoká hmotnost, velký průměr bagu a také vyšší cena. Z tohoto popisu je patrné, že je nalezneme především u bagů na vozík. U bagů přes ramena se vyskytují spíše výjimečně.

Popruhy

Jak už bylo zmíněno výše, tréninkové bagy mají často jen základní popruh, jelikož mají i s výbavou minimální hmotnost a zároveň vybavení nepřenášíte na dlouhé vzdálenosti. Bagy na vozík klasickým popruhem přes rameno nejsou vybaveny vůbec. Často mají pouze transportní řemen nebo popruh, jelikož bag ihned po vyndání z auta fixujete na vozík.

Pokud ale uvažujete o bagu přes ramena, volba správného popruhu může být zásadní pro vaši herní pohodu. V dnešní době nabízí moderní bagy možnost nošení přes jedno rameno a nebo jako batoh, takže se váha rozloží na obě ramena. Je to podobné, jako když vybíráte vhodný turistický batoh. Pokud nakupujete v kamenné prodejně, přidejte do bagu závaží, vyzkoušejte si nastavení popruhů a pak se vžijte do situace, že budete takto s bagem na zádech chodit 2, respektive 4 hodiny po hřišti. Ano, zátěž na ramena to samozřejmě bude, ale popruhy by se měly postarat o dobré rozložení hmotnosti a neměly by se zařezávat do ramen. Pokud si kupujete bag online, nezbývý vám nic jiného, než si popruhy vybrat naslepo. Výše zmíněný test bagu však doporučuji provést doma a v případě nepohodlí bag vrátit a vybrat jiný. Nezapomeňte, že bag je váš jediný společník na hřišti a musí vám ve vašem výkonu pomoci, ne být přítěží.

Hmotnost

Dalším parametrem, který je dobré zhodnotit před koupí, je hmotnost. Tréninkové bagy a bagy na vozík opět vynecháme, jelikož hmotnost zde není tak důležitá. U bagů přes rameno platí, že čím vyšší hmotnost, tím více pohodlí (většinou), tedy více prostoru, lepší manipulace a více kapes. Bag doporučuji vybírat primárně na základě vašich potřeb, jak bylo popsáno výše, a hmotnost řešit spíše okrajově. Koneckonců, pokud si vyberete bag přes rameno, který odpovídá vašim potřebám, ale je na vás příliš těžký, není problém ho umístit na golfový vozík, i když na to není primárně určený.

Nepromokavost

Nakonec ještě pár slov o nepromokavosti. Většina bagů je k dostání v promokavé, respektive vodoodpudivé variantě, ale také bývají k dispozici jejich nepromokavé verze. Vodoodpudivé bagy zvládnou ranní rosu nebo jemné mrholení, pokud však přijde průtrž mračen, která je k vidění i v letních měsících, neporadí si s tím. Zde je namístě zvážit koupi bagu nepromokavého. Nejcitlivější na promoknutí bývá elektronika (mobilní telefon) a oblečení. Nepromokavý bag vám také udrží v suchu gripy holí, takže váš úchop pak bude lepší. Na druhou stranu, nepromokavé varianty bývají někdy i značně dražší a těžší oproti těm promokavým. Hlavním důvodem je jiný materiál.

Při výběru zvažte ty parametry, které jsou zásadní přímo pro vás. Někdo upřednostní nepromokavý, ale zato lehčí bag, někdo zase bude chtít větší bag s mnoha přihrádkami. Já vám přeji šťastnou ruku při výběru, spoustu nezapomenutelných golfových zážitků a samé šťastné golfové příběhy. Hezkou hru!