Jak vybrat wedge
V momentě, kdy mezi míčkem a jamkou zbývá už jen pár desítek metrů, pravděpodobně vyndáte z bagu velice specifickou hůl. Na první pohled by si ji mohl nezkušený golfista splést se železem, ale při bližším pohledu lze nalézt zásadní rozdíly. Řeč je o wedgích, holích, které dokáží golfistu vytáhnout z nejrůznějších šlamastik. V tomto článku se podíváme na to, jak si vybrat správnou wedge, která bude co možná nejvíce odpovídat vašim potřebám.
Daniela Proroková
28.6.2023
Rada
Wedge – nebo také lidově „večka“ – je specifická hůl s vysokým loftem, tedy úhlem, pod kterým míček opouští hůl. Díky tomu bude trajektorie míčku vysoká a rána krátká. Dobrý hráč se snaží, aby se po odehrání rány wedgí dostal jamce tak blízko, že bude k doklepnutí míčku potřebovat už jen ránu putterem.
Díky tvaru odlišnému od želez a jinak rozložené hmotnosti je to také hůl, která se používá na hru z překážek (bunkery). Krátký shaft nám umožňuje snáze kontrolovat směr, rychlost a dynamiku úderu. Často se tak stává, že rána wedgí nalezne svůj cíl velice přesně.
Pokud přemýšlíte, jakou wedge (případně více wedgí) do svého bagu pořídit, budou pro vás důležitá níže uvedená kritéria.
Loft
Loft (tedy úhel), pod kterým hůl zasahuje míček, má zásadní vliv na výšku a délku rány. Čím vyšší je loft, tím kratší a vyšší bude rána. Zároveň i doběh míčku se zkrátí. V nabídce golfových prodejen běžně seženete převážně následující typy wedgí:
Pitching wedge (PW) – I když je přímo v názvu této hole slovo „wedge“, nenechte se mýlit. Tvarem a užitím ji řadíme spíše mezi železa, jelikož se jim více podobá i chováním. Zároveň také většina setů golfových želez v sobě PW obsahuje. Její název vznikl od slova „pitch“, což je specifický golfový úder, který vychází z klasického švihu. Nejčastěji má lofty od 44° do 48°.
Gap wedge (GW) – Gap wedge je celkem specifická a ne úplně často k vidění. Je to kompromis mezi PW a SW, jelikož v sobě snoubí relativně dlouhou vzdálenost a zároveň zvyšuje kontrolu nad úderem. Loft na GW by měl být od 50° do 53°.
Sand wedge (SW) – Jak už název napovídá, právě touto holí se budete nejčastěji dostávat ven z bunkeru, především v okolí greenu. Tím však její užití nekončí. Je to také velice důležitá hůl na chipping a rány, kterými hráč přímo útočí na vlajku. Díky specifickému tvaru hlavy hole usnadňuje plynulost hry z písku a zamezuje „zahrabání“ hole do hloubky. Pokud se rozhodnete, že budete mít v bagu pouze jednu wedge, měla by to být SW. Loft se pohybuje od 54° do 58°.
Lob wedge (LW) – Z názvu lze opět jednoduše odvodit její účel. S loftem mezi 60° a 64° pošle míček do vzduchu pod opravdu strmým úhlem. Tomu odpovídá i velice krátká délka rány a naprosto minimální doběh. Pokud jste pár metrů od greenu a mezi vámi a jamkou je překážka, je pro vás LW jasná volba. Zároveň ji oceníte také v situacích, kdy je jamka navrtána na těžké pozici a hrozí, že při delším doběhu by míček opustil green.
Když už mluvíme o loftu, je potřeba také zmínit, že trajektorie rány není vše, co loft ovlivňuje. Pro pokročilé golfisty je důležité nejen to, co se s míčkem děje ve vzduchu, ale také to, co se s ním děje na zemi. Čím vyšší je loft, tím snazší je udělit míčku zpětnou rotaci, což může s trochou šikovnosti způsobit, že se na greenu „zakousne“ a nebude mít tendenci putovat daleko od jamky.
Bounce
Bounce je úhel, který se nachází mezi přední hranou hole a místem, kde se hůl dotýká země. Čím vyšší je bounce, tím méně se bude hůl zarývat do písku, takže odpaly z bunkeru budou snazší. Naopak, pokud bude hráč hrát wedgí z tvrdších povrchů, ocení spíše menší bounce, jelikož bude míček snáze trefovat. Bounce se dělí na nízký, střední (nejpoužívanější) a vysoký.
Materiál shaftu
Otázka ohledně volby správné tuhosti a materiálu shaftu by vystačila na celý článek. Pro potřeby správné volby wedge je však dobré zmínit, že wedge se – podobně jako sady želez – vyrábějí s grafitovým nebo ocelovým shaftem, a to v klasických tuhostech: lady, senior, regular, stiff nebo extra stiff.
Grafitový shaft – Grafit je dobrý především pro začátečníky, ženy nebo starší hráče, jelikož je lehčí, šetří klouby a tlumí nesprávné údery.
Ocelový shaft – Shafty z oceli jsou lepší volbou pro silové hráče a pokročilé golfisty či experty, především díky lepšímu přenosu energie do míčku. Zejména při plném švihu budou rány létat dále a přesněji.
Pokud nemáte nějaké specifické potřeby, doporučuji volit materiál i tuhost stejnou, jakou máte u setu želez. Zajistíte tak konzistentnost celé sady, což především při klasickém švihu wedgí jistě oceníte.
Držím vám palce při výběru správné wedge! Pevně věřím, že i toto malé rozdělení a představení jednotlivých parametrů vám pomůže vybrat ideální nástroj na krátké rány, díky nimž dosáhnete kýženého úspěchu na hřišti a míček mizící za okrajem bunkeru už pro vás nebude noční můrou.