Jak vybrat boty na tělocvik a sportovní kroužky
Nejen v období začátku školního roku se spoustu rodičů chystá vybavit své ratolesti na různé sportovní kroužky, tréninky či obyčejný tělocvik. Co se týče samotného oblečení, tam si většinou rady vědí: funkční oblečení – tričko, kraťasy, popřípadě tepláky a mikina do chladnějších prostor. U čeho však může nejeden rodič tápat je obuv. Na trhu je nespočet různých druhů obuvi na různé druhy sportovních aktivit, na různé povrchy s různě barevnými podrážkami a čert, aby se v tom vyznal. K tomu se přidávají instrukce od trenérů a pedagogů, kteří mají určité požadavky, které by ta která obuv měla splňovat. V tomto článku se vám pokusíme představit tři hlavní oblasti sportovních bot, které by na určité aktivity a tělocvik měly být vyhovující, tak pojďme na to!
Při výběru bot na tělocvik je důležité brát v potaz, za jakým účelem a hlavně pak na jakém povrchu budou vaše děti boty převážně využívat. Jelikož během hodin tělesné výchovy probíhají různorodé aktivity je nutné vybrat univerzální obuv.
Obuv na raketové sporty
Nejen přímo na tenisových a badmintonových kurtech, ale i při samotné tělesné výchově se děti mohou setkat se základním tréninkem raketových sportů. Kvalitní dětská obuv na raketové sporty je nedílnou součástí vybavení každého začínajícího badmintonisty nebo tenisty a vzhledem k povaze těchto sportů, které mají v určitém směru podobnost s aktivitami při tělesné výchově, je tato obuv vhodná právě i na tělocvik.
Tyto boty totiž zajišťují především stabilitu, tenzi u kotníku a celkovou ochranu chodidla při hře. Důležitým aspektem je také jejich hmotnost, životnost a zejména protiskluzovost. Již z těchto vlastností je zřejmé, že jsou tyto boty vhodné na vnitřní sportovní aktivity při tělocviku a vaše dítě tak bude mít nohy v naprostém pohodlí. Boty na raketové sporty můžeme však dělit nejen na ty halové, ale také na antukové a venkovní. Pro antukovou obuv je typický tzv. stromečkový vzor na podrážce, který zajišťuje perfektní přilnavost na antukovém povrchu. Venkovní obuv nazývaná také „all-court” se dá využít na všechny ostatní typy venkovních povrchů jako jsou tráva, beton, koberec, tartan nebo guma.
Konkrétně naše „all-court” obuv se dá využít i v hale, protože má nebarvící podrážku (tzv. „non-marking”) a nehrozí tak riziko zanechávání šmouhy na parketách, v tělocvičnách nebo halách. Tento aspekt je většinou hlavní podmínkou pro boty na tělocvik či na jakoukoliv sportovní aktivitu prováděnou v halách a tělocvičnách.
Posledním typem je samotná halová obuv, která se vyznačuje gumovou podrážkou pro co nejlepší fixaci k povrchu a minimální kluzností. Tato obuv je tak ideální na využití v tělocvičně na parketách či na gumovém povrchu.
Obuv na běh
Další oblastí obuvi, ve které můžete najít vhodné boty na tělocvik pro vaše děti je obuv běžecká. Běh je součástí mnoha sportovních aktivit, se kterými se dítě na tělesné výchově setká. Běžecké boty existují jak do vnitřních prostor, tak na venkovní využití, a proto najdete ideální obuv, ať už jej dítě bude nosit uvnitř v hale, nebo venku na hřišti. Gumová podrážka, ač se vyrábí v různých barvách, nezanechává šmouhy na podlaze a je schopna podržet nohu i na mokrém povrchu. Běžecká obuv však není úplně vhodná na kopanou. Svršek boty se totiž může snadno zničit, jelikož není na tuto sportovní aktivitu určen.
Obuv na tělocvik by měla být hlavně pružná a vzdušná. Co se týče samotného pohybu, tak dítě musí být schopno zvládnout všechna cvičení, která si pro ně pedagog připraví a na svou obuv se tak musí spolehnout. U dětské nohy není příliš vhodné mít příliš pevnou botu, která drží nohu pevně na místě. U dětí se totiž celé tělo včetně chodidel teprve vyvíjí, a je proto potřeba, aby ploska nohy byla aktivně zapojována a cvičena a klouby tak byly správně pohyblivé a svaly a šlachy posílené. K tomu dopomáhá i obuv s nízkým dropem, tedy rozdílem výšky podešve mezi patou a špičkou. U dospělých bot je to obvykle 10 mm, u dětí je pak optimální 0–6 mm.
Obuv na kolektivní sporty
Pokud chcete pořídit co nejuniverzálnější obuv, kterou bude vaše dítě využívat především uvnitř v tělocvičně nebo halách, doporučuji zvolit obuv na kolektivní sporty. Tato obuv je vhodná zejména do vnitřních halových prostor, ale dá se využít na beton nebo tartan. Velkou výhodou této obuvi, stejně jako u výše zmíněných typů, je nešpinící, tzv. „non-marking” podrážka, která je ve většině hal přísně kontrolována. Podrážka je samozřejmě uzpůsobena tak, aby neklouzala, což bude v hodinách tělocviku nejen výhoda, ale spíše nutnost.
Sálové kopačky mají pevnou podrážku a velmi odolný svršek, který může být buď syntetický, nebo kožený. Tyto boty jsou tedy velmi univerzální a dá se s nimi provozovat spousta různých aktivit od kopání do míče až po atletiku.
Výběr obuvi na tělocvik tedy není zase taková věda. Důležité je pohlídat si tři hlavní vlastnosti: nešpinící podrážku, protiskluzovost podrážky a stabilitu boty. Pokud se však vaše dítě začne specializovat na nějaký konkrétní sport, určitě nesázejte na univerzálnost, ale zvolte obuv na konkrétní aktivitu. Každá bota je jiná a na jednotlivé sporty jsou potřeba jiné hlavní vlastnosti, takže v případě budoucího běžce, atleta či fotbalisty buďte při výběru pečlivější. Můžete se například inspirovat našimi články Jak vybrat boty na atletiku, Jak vybrat kopačky nebo Jak vybrat běžecké boty.