Jak vybrat boty na dálkový trek

Na dálkové treky je zásadní zvolit správné boty, ve kterých se vám bude chodit pohodlně. Boty na trek jsou naprosto klíčové a ovlivní, jestli dojdete do vašeho vysněného cíle s úsměvem a plní nadšení nebo se do něj stěží dobelháte v bolestech s puchýři na nohou. V článku vám rádi poradíme, jaké boty na trek zvážit. Bude to totiž pěkný souboj trekových a trailových bot!

Kateřina Tlachová
24.5.2024
Rada
V outdoorové komunitě probíhají debaty, zda dát přednost trekovým nebo trailovým botám a zda by měly být promokavé nebo nepromokavé. V horách se setkáte se zatvrzelými vyznavači vysokých kožených pohorek i s nadšenci, kteří chtějí jít nalehko, trekovky jsou pro ně moc těžké a tuhé a raději obují nízké trailové boty s dobrým tlumením, vhodným vzorkem a přilnavou podrážkou. Každý typ boty přináší různé výhody i nevýhody. Pojďme si je společně rozebrat.

Trekové boty

Vysoké trekové boty jsou robustní, ale představují stabilní oporu pro vaše kotníky. Výborně fixují nohu a snižují riziko zranění. To se hodí do náročného terénu a na strmé stezky nebo v případě, že nesete opravdu těžký batoh na několikatýdenní treky. Pohory jsou navíc oproti trailové obuvi vyrobeny z pevnějšího materiálu a po obvodu boty (nebo alespoň ve špičce) bývá gumová odolná obsázka, která může chránit vaše nohy před ostrými kameny.

Nejčastěji se setkáte s koženými modely, ale vyrábí se také pohorky z odolných textilních vláken – ty jsou obvykle omotány aramidem, který zaručuje vynikající zpevnění a vysokou odolnost vůči oděru. Tyto boty jsou často vybavené nepromokavou membránou, která chrání nohy před deštěm. V případě, že po několikadenním lijáku boty namoknou, počítejte s tím, že schnou dlouhou dobu. A přiznejme si, že na treku není tolik příležitostí, jak vybavení vysušit. Chození v promočených tuhých pohorkách vám pak může přivodit puchýře.

Počítejte také s tím, že trekové boty jsou mnohem těžší než ty trailové. Představte si, že na nohách nosíte (např. s velikostí nohy 42) pohorky o celkové váze dohromady 1,2 kg. To může způsobit, že vás budou bolet nohy, rychleji se unavíte a zpomalíte svoje tempo. Vše se násobí, pokud boty nemáte dobře prošlápnuté. Je potřeba je vzít do terénu „rozchodit“, aby se přizpůsobily vašemu chodidlu. V opačném případě, kdy vyloženě paří sluníčko ze všech stran a vás zrovna čeká intenzivní aktivita do kopce, se nohy velmi rychle zpotí a kvůli silnějšímu svršku nohy tolik nedýchají.

Trailové boty

Trailové boty jsou stále populárnější a na svoje několikadenní dobrodružství si je začíná brát stále více lidí. Někteří novodobí hikeři obouvají trailovky i na Pacifickou hřebenovku dlouhou 4 272 km. Trailové boty jsou oproti těm trekovým mnohem pohodlnější, lehčí a flexibilnější. Lépe cítíte terén, jde se vám zlehka, a tím pociťujete menší únavu během dlouhých vzdáleností. Spousta modelů nemá membránu, ale velkou výhodou je jejich rychlejší schnutí a výborná prodyšnost, což oceníte zejména v teplém počasí. Chůze v nízkých botách posiluje svaly a šlachy kolem kotníků, což představuje velkou výhodu oproti používání vysokých pohorek. Avšak pokud nejste zvyklí pravidelně se hýbat, nosíte těžký batoh nebo máte problémy s kotníky, je rozumnější zvolit měkčí kotníkové boty pro větší bezpečnost.

Takže které?

Při výběru bot na vícedenní treky zvažte několik faktorů. Prvním z nich je typ terénu. Pro náročnější kopcovitý nebo nerovný terén jsou vhodnější vysoké trekové boty. Pokud se ale chystáte jít po udržovaných stezkách, kde je i sem tam štěrková či asfaltová cesta, pak vám budou trailové boty mnohem pohodlnější. Rozhodnout se můžete také podle klimatických podmínek. V teplém a suchém počasí oceníte prodyšnost a lehkost trailových bot. Do promáčeného terénu v chladném počasí poskytnou lepší ochranu trekové boty s nepromokavou membránou. Řešit budete také hmotnost batohu a vlastně i vás samotných. Těžší batohy vyžadují pevnější robustnější obuv s lepší oporou kotníků, zatímco s lehčím batohem můžete upřednostnit rychlost a komfort trailových bot.

Zlatou střední cestou pro vás mohou být nízké trekové boty, které jsou ideální na trasy s menším batohem tzv. nalehko, čeká vás méně náročný terén a venku je malá pravděpodobnost deště a chladu. Svršek není tak masivní, boty nejsou tak těžké a výrobci nabízejí jak vysoce prodyšné, tak nepromokavé modely.

Pár rad ke zkoušení bot

Vše závisí na vašich prioritách. Boty rozhodně vyzkoušejte a držte se několika bodů. Zkoušejte boty odpoledne, kdy už je noha mírně nateklá. V botách by měl být prostor minimálně na šířku jednoho prstu, někteří si berou dokonce o 1–1,5 čísla větší botu, noha během treku dost natéká. Na zkoušení si vezměte ponožky, které budete nosit na treku. Tkaničky si zavažte stejně jako na túře, abyste zjistili, zda vás boty tlačí. Vysoké pohorky šněrujte pevně v nártové oblasti a volněji u kotníků. Procházejte se po obchodě, abyste odhalili, jestli máte dostatek prostoru pro prsty a pevně usazenou patu. Všímejte si tření a tlaku. Dávejte si pozor, aby vás netlačily u malíčku, pod kotníkem nebo v oblasti achilovky. Vyzkoušejte rampu pro testování chování bot ve sklonu a na nerovném povrchu.

Věříme, že si vyberete ideální boty přímo podle vašich preferencí a nachodíte spoustu kilometrů nádhernou přírodou!