Jak si naplánovat trasu na dálkový trek

Bez ohledu na to, zda jste začátečník nebo zkušený horal, tento průvodce vám poskytne praktické rady a tipy, které vám pomohou naplánovat dálkový trek tak, aby byl bezpečný a plný zážitků.

Kateřina Tlachová
11.6.2024
Rada

Poctivá příprava

Před tím, než se vydáte na trek, je důležité mít základní přehled především o terénu, počasí a délce trvání cesty. Nepodceňujte přípravu, protože v horách se mohou věci rychle změnit a síla improvizace se může hodit. Pokud nastanou potíže, v lepším případě vás čeká pár nepříjemných hodin chladu a mokra nebo množství kilometrů navíc. V horším případě riskuje nepřipravený turista své zdraví. Čím více informací o trase získáte, tím lépe se dokážete přizpůsobit nečekaným situacím, operativně změnit trasu nebo se alespoň mentálně připravit na nadcházející události.

Inspirace a informace

Pokud hledáte inspiraci a konkrétní informace o dálkových trecích, pak není nic jednoduššího, než si prohlédnout několik osvědčených zdrojů:

Hedvábná stezka je skvělým průvodcem po zahraničí, zjistíte tu spoustu užitečných informací o kulturách jednotlivých zemí, potřebných dokladech nebo mnoho inspirace z cestopisů.

Katalog treků na Svět outdooru.cz udělá práci prakticky za vás! Stačí si zde vyfiltrovat trek podle země, obtížnosti, počtu dní či typu treku a je to. Najdete zde spoustu informací o trase od zkušených horalů.

K dispozici jsou také aplikace Alltrails, Wikiloc nebo česká firma Adventurer, které mají svoje databáze treků i jednodenních túr.

Plánování trasy

Při plánování trasy si vždy zjistěte těchto osm informací, které jsou klíčové:

1. Doprava na začátek trasy a po dokončení treku: Ujistěte se, že máte plán, jak se dostat na začátek trasy a jak se dostanete z místa, kde trek končí. Je nepříjemné po náročném dni zjistit, že tamní hromadná doprava zrovna daný den nejede. Zjistěte si jídzní řády nebo si zajistěte odvoz předem.

2. Zastávky v civilizaci a zázemí: Zjistěte, kde po cestě potkáte vesnice, abyste doplnili zásoby vody a potravin, na kolika horských chatách si můžete vychutnat výhledy i místní delikatesy nebo jestli se vám nabízí v případě nouze využít útulnu, kdyby se počasí změnilo v hotovou pohromu.

3. Ústupové cesty: Plánujte únikové cesty pro případ, že byste si například vyvrkli kotník nebo vás potkaly nečekané překážky, jako je rozvodněná řeka nebo popadané stromy.

4. Místa k přespání: Informujte se, jaké platí pro danou oblast podmínky nocování. V první zóně národních parků nebo v některých zemích vám hrozí za přenocování na divoko slušná pokuta. Vytipujte si potenciální tábořiště. V České republice se vám může hodit seznam přístřešků, které jsou na mapy.cz vyznačené. Další možností je samozřejmě přespávání v horských chatách. Pokud jde o sprchování, praní oblečení nebo dobíjení elektronických zařízení na několikatýdenních trecích, udělejte si zastávky v kempech nebo penzionech.

5. Kde je voda: Plánujte, kde budete doplňovat vodu. Dostatečný příjem tekutin je alfa a omega. Pokud vás mine obec s obchodem, záda vám kryjí kvalitní vodní toky a studánky, jejichž seznam naleznete na webu estudanky.eu. V takovém případě ale nezapomeňte filtr na vodu!

6. Počasí a sezónnost: Zjistěte si, jaké je na místě v danou dobu obvyklé počasí a zda jsou trasy schůdné. Podle počasí si pečlivě zabalte potřebné věci. Aktuální informace o trasách hledejte ideálně na oficiálních webech národních parků, chráněných území a turistických organizací, které poskytují aktuální zprávy o stavu stezek. U zahraničních treků není od věci infiltrovat se do facebookových skupin a zeptat se přímo místních.

7. Terén a převýšení: Zjistěte si v jakém terénu se budete pohybovat. Bude to lesní stezka, asfalt nebo kamenitá suť na hřebenovce? Podle toho si například zvolíte i vhodnou obuv. Naplánujte si vzdálenost a vemte v potaz fyzickou i časovou náročnost. Na stránkách horolezeckametodika.cz najdete vzorec pro výpočet času na základě vzdálenosti a převýšení.

8. Značení a orientace: Zjistěte, jak dobře jsou trasy značeny a připravte se na možnost navigace jen podle GPS nebo tištěné mapy. Nespoléhejte ve 100 % pouze na chytré technologie.

Rezervy a odpočinkové dny

Při plánování trasy na sebe nebuďte přísní. Stanovte si reálný cíl podle vaší kondice. Každý máme svoje osobní tempo a rytmus a to se vyplatí poslouchat. U delších treků si dopřejte odpočinkové dny, které vám umožní zregenerovat svaly. Navíc opravdu zpomalíte a užijete si místní scenérie všemi doušky. Nechte si v plánu také časové rezervy, které vám umožní přizpůsobit se nečekaným událostem, ať už jde o úraz nebo vichřici.

Královské dělení

Pokud jdete ve vícero lidech, spolupracujte jako tým.

Instruktáž: Připravte si souhrn informací pro všechny účastníky, aby byli dobře připraveni na výpravu.

Zkontrolujte batohy: Navzájem si zkontrolujte gear list, abyste minimalizovali zbytečnou zátěž a ujistili se, že máte všechno potřebné vybavení.

Rozdělte úkoly a zátěže: Každý člen výpravy by měl mít svůj podíl na přípravách a nést odpovídající vybavení. Pokud je někdo slabší, pomozte mu a udělte mu jiný úkol, např. aby uvařil, postavil přístřešky apod.

Síla improvizace

Připravte se na to, že ne všechny věci půjdou vždy podle plánu. Buďte otevření tomu přizpůsobit se změnám na trase. Nenechte se rozhodit, zachovejte chladnou hlavu – vždy se dá najít řešení. Jestliže máte obavy, pak si toho načtěte co nejvíce. Díky dobré přípravě budete mít lepší povědomí o možnostech a snadněji najdete alternativní řešení.

Nezalekněte se plánování a hlavně vyražte!

Plánování treku může vypadat náročně, ale nebojte se. Díky dobré přípravě budete mít lepší zážitky a bezpečnější cestu. Sbírejte vlastní zkušenosti, které vás postupně dovedou k náročnějším a exotickým trekům.

Vydejte se na cestu a užijte si nádherné výhledy a nezapomenutelné zážitky, které vám dálkové treky mohou nabídnout. Šťastnou cestu!