Jak si naplánovat jídlo na dálkový trek

Na vícedenním treku se turista pohybuje sám v horách a je odkázán pouze na sebe. Nese si na zádech veškeré vybavení, proto je důležité pečlivě zvážit, co a kolik si toho vezme. S tím se pojí i potřeba plánovat nejen trasu, ale i zásoby vody a jídla. Poradíme vám, jak na to!

Kateřina Tlachová
18.6.2024
Rada

Typy jídel na trek

Nejprve si rozebereme dva základní typy jídel, které si můžete vzít s sebou. Dehydrovaná jídla jsou jídla, ze kterých byla odstraněna voda. Obvykle se to dělá pomocí lyofilizace, což je proces sušení mrazem. Tato vakuově sušená jídla jsou velmi lehká a kompaktní, ideální na dlouhé treky. Mají dlouhou trvanlivost a snadno se skladují. Nevýhodou je, že vyžadují přidání vody a většinou i ohřev, což znamená, že budete potřebovat vařič i více zásob vody.

Dalším typem jsou sterilovaná neboli zavařená jídla. Jsou připravená k okamžité konzumaci, nevyžadují žádnou přípravu kromě ohřevu a mají dlouhou trvanlivost. Nevýhodou je, že jsou těžší a objemnější než dehydrovaná jídla, což může být nevýhodné při dlouhém treku, kde je důležité šetřit váhu a místo v batohu.

Fáze plánování

Abyste nezapomněli na nic podstatného, je před začátkem treku nutné zvážit:

Délku treku:⁠ Nejprve potřebujete mít ujasněnou vzdálenost, respektive musíte vědět, na kolik dní zhruba vyrážíte. Podle toho si naplánujte počet snídaní, svačin, obědů a večeří, které si s sebou ve výsledku ponesete.

Energetickou náročnost trasy: Plánování jídla na trek by mělo zohlednit vaši denní spotřebu energie. Měli byste mít u sebe dostatek vysokoenergetických snacků.

Možnost doplňování zásob: Před každým doplněním zásob zvažte, kolik jídla a jakého typu budete potřebovat – zda budete vařit všechna hlavní jídla, nebo využijete restaurace na trase. Na dálkových trasách v ČR je obvykle možné se zásobovat pravidelně, díky čemuž s sebou nemusíte nosit velké množství jídla.

TIP: Až si budete jídlo balit, rozložte si všechny pokrmy na zem. To vám pomůže s vizualizací porcí a s výběrem vhodných potravin.

Výběr potravin

Upřednostňujte lehké, energeticky bohaté a skladné potraviny, které se nekazí. Zaměřte se zejména na:

Sušené nebo čerstvé ovoce: Ovoce je výborným zdrojem sacharidů, ideálním pro rychlou dodávku energie na výletech, když vás přepadne chuť na něco sladkého. Sušené ovoce má dokonce více než trojnásobek energie, což je skvělé na delší a náročnější túry.

Sušené maso: Sušené maso může v malém balení obsahovat stejné množství bílkovin jako běžný oběd.

Ořechy: Ořechy jsou plné zdravých tuků a dalších důležitých živin. Na cesty je vhodné vzít směs různých druhů nebo kombinaci se sušeným ovocem.

Energetické a proteinové tyčinky: Tyčinky jsou ideální výletní svačinkou, která rychle zažene hlad a dodá energii. Proteinová tyčinka s vyšším obsahem bílkovin je vhodná na zahnání hladu, zatímco energetická tyčinka dodá více jednoduchých cukrů pro náročnější výlet.

Tortilly a trvanlivé pečivo: Tortilly jsou ideální náhradou pečiva, se kterou se nemusíte obávat, že se rychle zkazí nebo zplesniví.

Slané a sladké tyčinky: Bez tyčinek ani ránu! Ale s čokoládou buďte opatrní, zvláště v létě. Pro velmi náročné výstupy raději rovnou zvolte energetické gely, které rychle doplní cukry a elektrolyty ztracené pocením.

Jak a co jíst

Ke snídani je ideální⁠ přesnídávka, ovesná kaše s oříšky, müsli, vločky a k tomu sušené ovoce nebo semínka. Kdo nefandí sladkým snídaním, pak se nabízí například lyofilizovaná vajíčka.

Na obědy jsou různé názory. Někdo si poctivě vaří hlavní jídlo, někdo navštíví horskou chatu a někdo drží až do večera. Spousta horalů volí tvrdé sýry nebo trvanlivé salámy s pečivem.

Během dne něco neustále uzobávejte –⁠ skvělé je sušené maso, oříškové mixy, kešu, proteinové tyčinky, energetické tyčinky, na škodu není ani doplňovat hořčík a minerály nebo energetické gely podle náročnosti trasy.

Zlatým hřebem dne je poctivá teplá večeře, zkrátka zasloužená odměna po náročném dni. Prohlédněte si naši nabídku dehydratovaných jídel a vyberte si k večeři opravdovou lahůdku.

TIP: Nikdy není na škodu přibalit sůl, pepř, další koření nebo džemy v maličkém balení. A taky klidně Nutellu! Je sice zbytečně těžká, ale je to luxus, který si budete chtít po náročném dni dost možná dopřát, udělat si radost a zvednout morálku.

Čemu se vyhnout

Vyhněte se konzervám – jsou těžké, což je to poslední, co potřebujete. Řada začátečníků si s sebou bere instantní nudle kvůli lehké váze a rychlé přípravě. Ve skutečnosti jsou to jen prázdné kalorie, které vám nedodají žádnou energii.

Nejezte před námahou ani velké množství jednoduchých cukrů, protože tím podpoříte uvolňování inzulínu, což paradoxně sníží hladinu glukózy v krvi a energie vám dojde rychleji. Přednostně konzumujte komplexní sacharidy (to jsou například obilniny, vločky, semínka apod.), které uvolňují energii pomaleji.

Těžké jídlo k obědu může snížit vaší produktivitu. Někomu to nevadí, ale spousta horalů oběd odbyde a pak si dá pořádnou porci k večeři.

Hydratace je základ úspěchu

Pro spoustu z nás začíná den silnou ranní kávou nebo voňavým teplým čajem. Neostýchejte se a na túře si je také dopřejte.

Asi není potřeba zdůrazňovat, že voda je nezbytná pro vaše přežití i komfort. Je důležité si uvědomit, v jakých podmínkách budete trekovat a zda budete mít možnost vodu pravidelně doplňovat. V České republice sice naleznete dostatek pramenů a studánek, takže filtr na vodu není vždy nezbytný, ale může se hodit v případě znečištění zdroje.

Pokud však vyrážíte do oblastí, kde vždy nemusíte najít tekoucí zdroj vody nebo mít možnost doplnit zásobu v turistických chatách, obchodech či hospodách, je určitě lepší filtr v batohu mít. V určitých oblastech je dokonce nutností, protože budete muset vodu nabrat, odkud to jen jde –⁠ z kaluže, nevábné tůně apod. Nezapomeňte na tablety pro účinnou dezinfekci vody.

Co mít zaručeně s sebou

Láhve na přenos vody –⁠ stačí dvě 1,5l láhve od minerálek v bočních kapsách batohu. Někdo spotřebuje vody méně, někdo více. Myslete však na to, že vodu potřebujete nejen k pití, ale i k vaření nebo k hygieně. Proto je vhodné pečlivě plánovat, kde a kolik vody naberete.

Filtr na vodu (v závislosti na dostupnosti tekoucí vody) a případně tablety na dezinfekci vody, které zajistí ještě lepší dezinfekci vody od bakterií.

Vařič –⁠ ideální vařič je například MT500 Piezo, který je skladný, váží jen 85 g a je k dostání za skvělou cenu. Nezapomeňte k tomu rovnou zakoupit plynové kartuše.

Nádobí a příbor – jídlo potřebujete také něčím sníst. Můžete si pořídit nádobí z titanu nebo z hliníku, které je oblíbené díky nízké váze. Příbory bývají nejčastěji plastové. Od věci také nebude multifunkční nožík nejen na krájení.

Pytel na odpadky – Příroda je krásná a každý by se k ní měl chovat zodpovědně. Veškerý odpad proto po sobě dobře ukliďte.

Pokud se budete řídit těmito radami a pravidly, určitě na svých cestách nebudete strádat hlady nebo žízní a výlety si tak užijete na maximum!