Jak se vybavit na dálkový trek 2/2: přístřešek a batoh
Vybavení na dálkový trek si můžete rozdělit do několika kategorií. Jednou z nich je tzv. „velká čtyřka“, kam spadá batoh, spacák, karimatka a přístřešek. Jedná se o většinou nejtěžší a nejdůležitější položky celého treku, proto si pečlivě přečtěte, jak si toto vybavení správně vybrat přesně podle vašich potřeb.
Kateřina Tlachová
6.6.2024
Rada
Přístřešek
V minulém díle Jak se vybavit na dálkový trek 1/2 jsme si představili první dvě položky z tzv. velké čtyřky. \v tomto díle se podíváme na zbylé dvě.
Stan bývá tou nejtěžší položkou v batohu, zvlášť pokud nesete verzi pro více lidí. I tady budete hledat ideální poměr ceny a výkonu. Nejprve si ujasněte, jak velký stan vlastně potřebujete. Budete chodit sami nebo budete vždy chodit v partě a o závaží se budete střídat? Budete potřebovat předsíňku či apsidu, aby se vám do ní vešly velké krosny? Potřebujete ultra odolný materiál do vysokohorských podmínek nebo postačí jen obyčejný odlehčený stan? Z odpovědí na výše uvedené otázky by vám měl vyjít typ stanu, který potřebujete. A mezi jakými můžete vybírat?
Spousta výrobců dělí stany podle sezón, ve kterých chcete cestovat. Třísezónní stany jsou obvykle určeny pro jaro, léto a podzim, zatímco čtyřsezónní stany jsou robustnější a navrženy tak, aby byly odolné i pro zimní expedice. Ultralehké třísezónní stany většinou mají vodní sloupec tropika někde v rozmezí 1 200–2 000 mm, což vystačí i na vydatnou bouřku a déšť. Podlážka s 3 000 mm vodního sloupce bude pro trek v našich českých podmínkách také dostačující.
Samonosné vs. nesamonosné stany
Samonosné stany mají integrovanou prutovou konstrukci, která jim umožňuje stát samostatně bez nutnosti opřít se např. o trekové hole. Takové stany jsou vhodné pro rychlé a snadné postavení na různých typech terénu. Jsou ideální pro ty, kdo hledají jednoduchost, odolnost a komfort, ačkoliv to může znamenat mírný kompromis v hmotnosti a kompaktnosti.
Oproti tomu stany s nesamonosnou konstrukcí vyžadují jako oporu trekové hole. Pokud hole nevyužíváte, rovnou tedy můžete tento typ stanu z výběru škrtnout. Tato konstrukce však umožňuje dosáhnout minimální hmotnosti a objemu. Nesamonosné stany budou také vyžadovat větší zkušenosti s jejich stavbou, protože správné vypnutí šňůr a umístění kolíků je klíčové pro jejich stabilitu, abyste přečkali bouřku bez potíží. Tyto stany jsou vhodné pro zkušené trekaře, kteří chtějí šetřit hmotnost a jsou ochotni obětovat trochu komfortu a prostoru. Pro samotáře jsou ještě vůbec nejideálnější tarpy nebo celty, které jsou opravdu lehoučké, jen to chce dobré vyhlídky na počasí a hlavně opět trekové hole jako oporu.
Správná velikost, počet vchodů a předsíněk
Už víte, kolik vás bude ve stanu spát? Výborně, protože je čas promyslet vhodnou velikost stanu! Pokud preferujete více prostoru a komfortu, klidně zvolte stan s větší kapacitou – stan pro tři osoby může být pro někoho ideální i na cestování ve dvojici. Stan bude možná o něco těžší, ale když se prostřídáte, neměl by to být problém.
Pro vysoké osoby je důležité věnovat pozornost délce stanu. Krátký stan může způsobit, že spacák přijde do kontaktu s vlhkým tropikem a navlhne. Je vhodné mít kolem sebe dostatek prostoru, abyste takové situaci předešli.
Poslední věc, kterou byste si měli promyslet, je počet a umístění vchodů a předsíněk. A opět záleží, co je pro vás priorita. Stan s jednou předsíní bude lehčí, kdežto stan se dvěma apsidami a vchody poskytne oběma spáčům vlastní prostor pro vybavení a hlavně zvýší komfort, protože nebudete muset přes sebe přelézat, jakmile bude chtít jeden z vás třeba na záchod.
Zkušení horalové při výběru přístřešku řeší i hodnotu odolnosti (denier), výhody jednoplášťového nebo dvouplášťového stanu, kvalitu zipů apod. Ale o tom zase někdy jindy.
Tipy na závěr:
Do začátků si vyberte model, který je snadno a rychle sestavitelný, což je obzvláště důležité po náročném dni na stezce, kdy potřebujete rychle postavit přístřešek před padající tmou nebo nepříznivým počasím.
Pokud s trekingem teprve začínáte a nepoužíváte trekové hůlky, sáhněte po samonosném třísezónním stanu, který by vám měl vyhovovat.
Batoh
Výběr trekového batohu je klíčový pro váš komfort, ale i úspěch na vašich vícedenních túrách. Se špatně nastaveným a těžkým batohem moc daleko nedojdete. Poctivě si proto projděte, jak při výběru batohu postupovat.
Objem a velikost batohu
Objem batohu by měl být přizpůsoben plánované délce a typu vašeho treku. Nejprve si zodpovězte otázky jako: „Jak dlouho půjdu? Budu mít možnost přespávat na chatách a doplňovat zásoby nebo budu delší dobu mimo civilizaci?“ Jakmile si vše ujasníte, můžete se držet jednoduchého dělení dle objemu batohu:
do 30 l: jednodenní výlety či túry,
40–50 l: ideální na třídenní až týdenní trek, případně vícedenní túru po chatách, kde není potřeba neustále doplňovat zásoby,
60–80 l: na vícedenní treky na těžko, kde potřebujete vše na spaní i dostatek jídla a vody,
nad 80 litrů: velký batoh pro nezávislý trek bez možnosti doplňovat často zásoby.
Na vícedenní treky v začátcích bude patrně nejlepší zlatý střed mezi 40 a 60 litry. Takový batoh nabídne dostatek prostoru pro veškeré nezbytné vybavení a zásoby, které budete během cesty potřebovat, aniž byste nesli zbytečnosti, což bývá vůbec nejčastější chybou a důvodem, proč se budete cítit už po pár dnech znavení a rychle se odrovnáte. Méně je více a na treku to platí dvojnásob.
Materiál a odolnost
Kvalita materiálu je gró pro dlouhodobou spokojenost, která jde ruku v ruce s životností a výdrží batohu. Vyberte si modely vyrobené z odolných materiálů, jako je například populární ripstop, který odolává roztržení a opotřebení. Ačkoli batohy z lehčích materiálů mohou být na první pohled atraktivní kvůli nižší váze, nemusí mít takovou životnost. Odolné by měly být především ramenní popruhy a dno batohu. Není na škodu, když je dno ze zesíleného materiálu.
Nastavitelný zádový systém
Správné nastavení batohu je alfou a omegou vašeho pohodlí na treku. Vybírejte modely s nastavitelným zádovým systémem, který vám umožní přizpůsobit batoh přesně podle délky vašeho těla. Věnujte zvláštní pozornost bedernímu pásu, který by měl perfektně sedět na vrcholcích kyčelní kosti, aby nedocházelo k nadměrnému zatížení ramen a zad. Důležité je, aby byl batoh vybaven kvalitními, pohodlně polstrovanými popruhy, které nebudou tlačit do ramenou nebo krku.
Součástí je také hrudní pás – ten by měl být nastavitelný, aby ženám nebyl nepříjemný přes prsa a pánům s širokým hrudníkem zase neřezal do hrudníku.
Ventilace
Pro dlouhé a náročné treky je klíčové odvětrávání. Batoh by měl mít kvalitní ventilační systém na zádech, abyste se vyhnuli nadměrnému pocení a zůstali v suchu, snadno by vás jinak mohlo ofouknout. Důležité je, aby mezi batohem a vašimi zády byl prostor pro proudění vzduchu. Tyto systémy často používají síťovinu nebo jiný odvětraný materiál natažený přes pevný rám.
Další praktické funkce
Dnes najdeme celou řadu vychytávek, které mohou značně zlepšit vaše pohodlí na cestách. Mezi užitečné funkce patří integrované pláštěnky, které chrání obsah batohu před deštěm. Vše vám mohou usnadnit různé přihrádky a kapsy pro snadnou organizaci vybavení a speciální úchyty na láhve či trekové hole. Je také vhodné, aby batoh měl více vstupů do hlavní komory, kdyby se vám náhodou rozbil zip.
Tipy na závěr:
Batoh pořizujte jako jednu z posledních položek – uvidíte, jak objemné a jak těžké vybavení si budete pořizovat, podle toho se lépe trefíte do ideální velikosti batohu.
Batoh vždy poctivě vyzkoušejte se zátěží, nastavte si ho podle své postavy a udělejte pár běžných turistických pohybů – dlouhé kroky, skok, dřep nebo se zkuste předklonit. Při výběru se soustřeďte především na to, jak vám batoh padne na zádech a jaké polstrování má bederák a ramenní popruhy, jestli vám díky zádovému systému větrají záda a zda má batoh dostatek kapes na různé typy vybavení. A hurá na túru!