Jak se vybavit na dálkový trek 1/2: spacák a karimatka
Vybavení na dálkový trek si můžete rozdělit do několika kategorií. Jednou z nich je tzv. „velká čtyřka“, kam spadá batoh, spacák, karimatka a přístřešek. Jedná se o většinou nejtěžší a nejdůležitější položky celého treku, proto si pečlivě přečtěte, jak si toto vybavení správně vybrat přesně podle vašich potřeb.
Kateřina Tlachová
6.6.2024
Rada
Spací pytel
Při výběru spacáku si nejprve položte několik otázek: Jaké podmínky a teploty vás čekají v místech, kde budete spát? Bude to nocleh v chladnějších měsících ve vysokých nadmořských výškách, nebo chcete usínat přes léto v Česku? Bude to u měst, nebo na Lysé hoře? Podle toho začnete vybírat spacáky do vhodné teploty.
Teplotní určení
U spacích pytlů obvykle najdete tři klíčové teplotní hodnoty, podle kterých se budete při výběru orientovat:
Komfortní teplota: udává teplotu, při které by měla většina uživatelů cítit pohodlí bez potřeby brát si teplé oblečení.
Limitní teplota: teplota, při které začínáte cítit chlad. Jinak řečeno, při takové teplotě se ještě dokážete vyspat.
Extrémní teplota: při takové teplotě hrozí riziko hypotermie. Tento údaj je důležitý pro přežití v extrémních podmínkách.
Často se setkáte s několika kategoriemi spacáků: letní, třísezónní a zimní (čtyřsezónní). Čím teplejší spacák, tím je samozřejmě dražší. Nejvíce využívané jsou třísezónní spací pytle, které se používají od jara do podzimu.
Materiál výplně
Spací pytle mohou být vyplněné buď peřím, nebo syntetickým materiálem. Peří je lehčí, lépe sbalitelné a poskytuje lepší tepelný komfort. Pokud ale navlhne, ztrácí své izolační schopnosti a je náročnější na údržbu. U peří se také setkáte s údajem cuin neboli plnivostí. Jde v podstatě o nadýchanost peří – čím vyšší hodnota cuin, tím lepší kvalita peří. Spacák s vyšší plnivostí bude lehčí a lépe sbalitelný. Co se týče typu peří, běžně se setkáváme s kachním nebo husím peřím. Husí peří je známé lepšími tepelně izolačními vlastnostmi, zatímco kachní peří je často cenově dostupnější alternativou.
Oproti tomu spacáky ze syntetických materiálů bývají těžší a značně objemnější, což na trek není zrovna ideální, ale zato jsou hypoalergenní a zachovávají teplo, i když jsou mokré. Na treky volí většina uživatelů právě díky váze a velikosti péřové spacáky. Kupříkladu na Stezku Českem je takový model MT900 s komfortní teplotou 10 °C, který váží 700 gramů a sbalíte ho do obalu Ø 14 × 34 cm, zkrátka jasnou volbou.
Velikost spacáku
Ideální spacák by měl být o 10 až 30 centimetrů delší než vaše výška. To vám zajistí dostatek místa, ale zároveň tak zbyde jen málo nevyužitého prostoru, které by muselo tělo zbytečně ohřívat. A že to dá za chladných nocí někdy zabrat!
TIP: Pokud nejsou teploty nižší než komfortní teplota spacáku, svlékněte se do termoprádla. Je totiž dostatečně tenké na to, aby zachovalo izolační vrstvičku vzduchu mezi vaším tělem a spacákem. Vaše tělesné teplo totiž ohřívá vzduch uvnitř spacáku. Pokud si ale obléknete příliš mnoho vrstev oblečení a budete ve spacáku namačkaní, vaše tělo přes oblečení nezvládne ohřát vzduch a paradoxně vám pak může být chladněji, než kdybyste měli na sobě méně oblečení.
Bez ohledu na to, jak kvalitní a teplý je váš spací pytel, bez dobré izolace od země v podobě vhodné karimatky můžete stále cítit chlad.
Karimatka
Při plánování vícedenního treku je jedním z klíčových prvků, který zajišťuje kvalitní spánek a dostatečnou izolaci, výběr vhodné karimatky. Společně se podíváme na různé typy karimatek a jejich přednosti a nedostatky, abyste se mohli správně rozhodnout a zvolit vhodný typ podle vašich potřeb.
Tepelný odpor (R-value)
Alfa a omega u výběru karimatky je tepelný odpor. Hodnota R-value je klíčovým ukazatelem toho, jak dobře karimatka izoluje od země. Čím vyšší R-value je, tím lépe karimatka izoluje a je také dražší. Dobře si promyslete, v jakých podmínkách budete spát, a podle toho vyberte odpovídající hodnotu:
R-value 1: vhodná jen na teplé letní večery.
R-value 2–4: vystačí na cesty na jaře i na podzim.
R-value 5 a vyšší: ideální i na zimní dálkové přechody.
Výběr podle typu karimatky
Abyste se mohli rozhodnout, která karimatka je pro vás ta pravá, vytvořili jsme základní přehled výhod a nevýhod různých typů.
Pěnové karimatky
Pěnové karimatky jsou vyrobeny z buněk plněných vzduchem. Častým typem jsou buňky uzavřené, díky kterým jsou karimatky odolné vůči vodě a jen tak je nezničíte. Často bývají opatřeny stříbrnou vrstvou – ta pomáhá odrážet tělesné teplo zpět k uživateli, čímž zvyšuje izolační schopnost karimatky.
Pěnovou karimatku pořídíte od 189 Kč do 800 Kč a váží v rozmezí 200–450 gramů. Pokud do tohoto vybavení nechcete investovat moc peněz a komfort pro vás není priorita číslo jedna, pak bude pěnová karimatka ideální volbou.
Výhody:
Nejlevnější možnost na trhu, nízká hmotnost a poměrně dobrá izolace od země, oproti nafukovacím karimatkám nemají žádné části, které by se daly zničit, jsou spolehlivé a nenasáknou vodu, jednoduché a rychlé rozložení a sbalení, jsou skvělé také jako sedátko během odpočinků na cestách.
Nevýhody:
Nejsou příliš pohodlné, cítíte každou nerovnost terénu, velké rozměry po sbalení, obvykle se připínají na vnější stranu batohu.
Samonafukovací karimatky
Tyto karimatky kombinují pěnovou výplň s možností nafukování, což zvyšuje jejich pohodlí a izolační vlastnosti. Po otevření ventilu se vnitřní pěnová struktura sama rozpíná a částečně nafukuje karimatku, zbytek vzduchu je možné doplnit ústy. Samonafukovačky představují ideální poměr mezi izolačními vlastnostmi, dostatkem pohodlí a dají se sbalit do poměrně malých rozměrů.
Výhody:
Pohodlnější než pěnové karimatky, necítíte tolik nerovnosti terénu, kompaktnější ve srovnání s pěnovými variantami, ale stále větší než čistě nafukovací karimatky.
Nevýhody:
Vyšší hmotnost ve srovnání s jinými typy, větší rozměry balení ve srovnání s nafukovací karimatkou, riziko poškození materiálu (např. propíchnutí), avšak s možností opravy.
Nafukovací karimatky
Nafukovací karimatky poskytují nejvyšší stupeň komfortu a kompaktnosti. Na treky jsou nejčastější volbou, protože dost ušetříte na váze. Izolační vrstvou nafukovaček je totiž pouze vzduch. Po vyfouknutí tedy karimatka mnoho neváží.
Výhody:
Extrémně skladné a lehké, dobré vyrovnání terénních nerovností, díky tloušťce od 5 cm a výše zvládnete i kamenitý povrch.
Nevýhody:
Vyšší cena, možnost propíchnutí či selhání ventilu, nutnost nafukování zabere více energie a času, některé modely šustí, což může některé spáče rušit.
TIP: Na každý trek doporučujeme nosit opravnou sadu. Perfektní je víceúčelová sada na stan, karimatku nebo i bundu. Opravnou sadu si dejte přímo do obalu karimatky, abyste na ni nezapomněli. Nikdy nevíte, kdy se vám bude hodit.
Ideální velikost
Výrobci většinou nabízí několik velikostí, od kterých se vyvíjí i cena, proto si například s výškou 170 cm zbytečně neberte karimatku dlouhou 190 cm. Nejčastěji se setkáme s karimatkami o šířce 52 cm, což je dostačující. Pokud ale máte urostlá ramena, rádi spíte na zádech nebo se v noci neustále vrtíte, vhodnější pro vás budou karimatky o šířce 60 cm. Pokud spíte na boku, vystačíte si i s užší karimatkou. Délka je samozřejmě věcí osobních preferencí, proto si karimatku v klidu vyzkoušejte.
Tipy na závěr:
Zvažte typ treku a podmínky, ve kterých budete spát. Ujistěte se, že má karimatka dostatečný tepelný odpor, abyste neprochladli. Ujasněte si, jestli je pro vás prioritou komfort, váha a skladnost nebo nízká cena, podle toho vyberte vhodný typ karimatky.
Vyberte si ideální velikost a typ karimatky, který odpovídá vašim osobním preferencím a prostorovým možnostem vašeho batohu. Co jsou druhé dvě položky z velké čtyřky se dozvíte v druhém díle Jak se vybavit na dálkový trek 2/2.