Jak se starat o hřívu a ocas

Už vás někdy při pohledu na vašeho koně napadlo: jak zařídit, aby byla jeho hříva dlouhá a lesklá? Některá plemena, jako například fríští koně nebo irští cobové, se vyznačují dlouhou a hustou hřívou. Jiným plemenům se však k takové hřívě musí dopomoci. Jak na to si povíme v tomto článku.

Jana Oravcová
28/08/2023
Rada

Mytí a rozčesávání

I když má kůň díky genetické výbavě dlouhou a hustou hřívu i ocas, je samozřejmě potřeba obojí udržovat. Zvlášť pokud koník chodí do výběhu, kde se drbe, projde bodláčím a podobně. Pravidelnou péčí koni nejen pomůžete ke krásné hřívě i ocasu, ale také si zjednodušíte nápravu škod, které koník na svých ozdobách napáchá třeba právě ve výběhu.

Nejprve se připravte na to, že řádná péče o koňskou hřívu a ocas potřebuje svůj čas. Některé z níže popsaných kroků však můžete přeskočit, pokud vyhodnotíte, že je situace nutně nevyžaduje.

1. Vyberte z hřívy a ocasu nečistoty, jako jsou bodláky, větvičky a tak dále.

2. Při znečištění použijte šampon, ale ten je potřeba následně řádně vymýt, jinak může koni způsobit nepříjemné svědění.

3. Pokud jsou hříva nebo ocas hodně zacuchané, použijte nejprve prsty, kterými rozpletete největší zacuchání.

4. Pro snadnější rozčesávání můžete použít kondicionér.

5. Nakonec můžete přejít k samotnému rozčesávání. Nejlépe od konečků po kořínky, aby se hříva či ocas znovu nezacuchaly.

Následná péče

A máte rozčesáno! Teď je třeba zařídit, aby v tomto stavu hříva vydržela co nejdéle. Nejjednodušší je koni hřívu zaplést do několika jednoduchých copů a konce pořádně zagumičkovat. Ocas můžete také zaplést, ale lepší je nechat ho volně, jelikož to přispěje pohodlí koně při odhánění much. Takto se udrží hříva v dobré kondici delší dobu a kůň může být vypuštěn do výběhu.

Copy byste měli přeplétat cca po 14 dnech a na práci je nechat rozpletené, aby si hříva taky odpočinula. Záleží na tom, jak je cop poničený třeba drbáním.

Pro podporu růstu hřívy a ocasu, zlepšení jejich kvality i kvality kopyt, je dobrý biotin. Ovšem je třeba se nejprve poradit s veterinářem a také vzít v potaz plemeno koně. Některá plemena podporu tímto doplňkem nepotřebují a může jim spíše uškodit.

Zaplétání

Když si chcete koníka vyparádit na nějakou akci (třeba focení), můžete mu zaplést hřívu hned na několik způsobů, které mu dodají švih.

Mřížka

Pro tento typ účesu je lepší delší hříva. Budete také potřebovat hodně gumiček. Jejich barvu můžete vybrat dle hřívy koně, aby nebyly vidět. Případně zvolte kontrastní gumičky, které budou více vidět a mřížku tak zdůrazní.

1. Hřívu si po celé délce krku rozdělíme do menších culíků. Vznikne nám první řada.

2. Začneme na týlu koně a vezmeme první culík, načež ho rozdělíme na dvě části.

3. Části si přidržíme a rozdělíme takto culík vedle.

4. Gumičkou spojíme poloviny prvního a druhého culíku.

5. Třetí culík rozdělíme opět na polovinu, jednu část spojíme se zbývající polovinou druhého culíku.

6. Takto pokračujeme až do konce, dokud nevznikne druhá řada.

7. Proces opakujeme podle toho, kolik řádků chceme mít.

Palmičky

Tento účes je velice jednoduchý a hodí se spíše pro kratší hřívu. Pro vytvoření palmiček potřebujete hodně gumiček. Stačí jen hřívu pečlivě rozčesat a po celé délce krku tvořit malé culíčky.
Francouzský cop

I u francouzského copu je lepší, když má kůň delší hřívu, alespoň tak, aby se jednotlivé prameny samovolně nevytahovaly z copu.

1. Základem je pletení ze tří pramenů a postupné přibírání dalších až ke konci krku. Tam výtvor zakončíme buď hned u krku, nebo dopleteme do konce klasický cop, teprve pak zagumičkujeme.

2. Začínáme u týlu. Vezmeme silnější pramen hřívy a rozdělíme ho na tři tenčí prameny.

3. Pramen blíže u krku přeložíme zvrchu mezi další dva, pokračujeme druhým krajním pramenem, který opět umístíme doprostřed mezi další dva.

4. Dostáváme se opět k pramenu, který je blíže u krku. K tomuto již přibereme kus volné hřívy a přidáme ji tak do copu.

5. Další prameny hřívy přidáváme vždy ze strany blíže u krku. Vypadá to pak lépe.

6. Takto pokračujeme až do konce. Nezapomínáme cop utahovat tak, aby se samovolně nepovolil.

7. Na konci zajistíme gumičkou.

Copánky

Ani zde se nevyhneme velké spotřebě gumiček. Nutná je také delší hříva.

Hřívu si můžete předem rozdělit do stejně tlustých culíků – podobně jako u předchozího účesu – a potom vytvořit copy a znovu zagumičkovat. Nebo můžete začít plést copánky rovnou a zagumičkovat je až na konci.

Drdoly

Pro drdoly využijeme předchozí účes: copánky. Ty musí být dobře utažené. Potřebujeme k tomu další gumičky či nit a jehlu, nejlépe tupou (vyšívací).

Po upletení copánků je můžeme rovnou srolovat směrem ke krku a zajistit gumičkou. Nebo se omotá konec copu nití, poté se cop opět sroluje a jehla s nití se protáhne vytvořeným drdolem. Zopakujte třeba i několikrát, dokud vše hezky nedrží.

Tyto účesy můžete různě kombinovat a obměňovat, směrovat je na jednu stranu nebo na druhou, přidávat různé ozdoby jako mašle, kytičky, korálky. Jednoduše si hrajte, fantazii se meze nekladou!