Jak se orientovat v přírodě: průvodce pro turisty

V dnešní době je navigace pomocí chytrých telefonů běžnou záležitostí nejen ve městech, ale i v přírodě. Papírové mapy slouží pro mnohé jako záložní varianta. Pojďme se podívat, které aplikace a metody vám pomohou při orientaci na vašich dobrodružných výpravách a jak se zorientovat v klasické papírové mapě!

David Basík
20.6.2024
Rada

Nejlepší aplikace

Mapy.cz jsou univerzální a snadno použitelné mapy, které nabízejí podrobné podklady, turistické trasy a cyklostezky. Jejich hlavní výhodou je jednoduchá synchronizace tras a bodů mezi webovou verzí a mobilní aplikací. Pro někoho by mohlo být skvělým doplněním Locus Map, což už je pokročilá navigační aplikace, ideální pro náročnější uživatele a outdoorové nadšence. Nabízí řadu funkcí, jako jsou detailní zobrazení vrstevnic, import vlastních mapových podkladů a přesná navigace i v divoké přírodě. I když je aplikace komplexní, umožňuje nastavení podle individuálních potřeb uživatele.

Kde stahovat offline mapy

Během treku se často setkáte s místy, která nemají signál. Z toho důvodu je nezbytné offline použití. Lpěte na to, abyste měli stažené mapy předem bez použití internetu. Mapy.cz i Locus Map umožňují jednoduché stažení map po státech nebo menších regionech, což šetří paměť vašeho zařízení.

Proč kombinovat různé aplikace

Každá mapová aplikace má své silné stránky. Při plánování cest jsou skvělé Mapy.cz pro přehled a přípravu tras. Ty pak exportujte do Locus Map pro podrobnější navigaci v terénu. Ve městech nebo při hledání služeb a podniků se budou hodit Google Maps, které nabízejí širokou databázi míst a recenzí.

Praktické hacky při používání digitálních map

1. Potřebujete rychle změřit vzdálenost v mobilní aplikaci? Použijte dva prsty najednou – mapy vám ukáží délku mezi nimi.

2. Postrádáte v aplikaci funkci, kterou webová verze zvládá (například export GPX)? Otevřete mobilní prohlížeč a v nastavení vyberte zobrazení stránky pro PC.

3. V nastavení lze uložené mapy přesunout na SD kartu a ušetřit tak místo v paměti telefonu.

4. Nadmořskou výšku lze zjistit alespoň pro aktuální polohu. Stačí kliknout na modrý bod, který na mapě označuje vaši pozici.

5. Mobilní aplikace neumí z Messengeru nebo SMS přímo otevřít vlastní vygenerovaný odkaz (vede vždy na web, což je v mobilním prohlížeči nepohodlné). Toto lze obejít zkopírováním odkazu ke sdílení a jeho vložením přímo do vyhledávacího pole v aplikaci map.

Jak číst v papírové mapě

Ve světě, kterému vládnou digitální obrazovky, se používání papírové mapy stává něčím téměř dobrodružným. Aplikaci map má v telefonu každý. Co když se ale vydáte do míst, kde není signál a kontrolka baterie začne blikat červeně? Papírová mapa se může stát spolehlivým průvodcem při navigaci městem i neznámou krajinou. Proto si představíme různé typy map, vysvětlíme, k čemu slouží jednotlivé části topografické mapy a jak je využít při orientaci a plánování trasy. Ve spojení se základními znalostmi fungování kompasu se pro vás papírová mapa stane mocným nástrojem při plánování výletů, odhadování vzdálenosti nebo hledání nejkratší cesty zpět do bezpečí.

Typ mapy

Všechny mapy sice mají jeden účel, znázornit svět kolem nás, různé typy map jsou ale vyhotovené tak, aby co nejlépe sloužily požadavkům různých uživatelů. Výběr vhodného typu mapy je proto zásadní. Existují mapy pro řidiče aut, pro úředníky, politiky, cyklisty, turisty i orientační běžce. Při prozkoumávání přírody a měst se vám bude nejvíce hodit podrobná turistická mapa. V turistických mapách jsou zakresleny turistické trasy a zajímavá místa, jako jsou například vyhlídky nebo přírodní rezervace. Jsou podrobnější a rozdělené na menší úseky, díky čemuž jsou velmi detailní. Chystáte-li se na delší výlet, dejte pozor na to, abyste měli k dispozici správnou mapu nebo mapy.

Druh mapy

Každá z map slouží jedinečnému účelu a nabízí specializovaný obsah. Existují mapy katastrální, zachycující pozemkové vlastnictví, mapy tematické, které znázorňují konkrétní jev, mapy obecně zeměpisné a mapy topografické. Při turistice jsou nejvíce užitečné právě topografické mapy. Jedná se o mapy s velkým a středním měřítkem, které znázorňují výškopis, polohopis a popis. Pomocí barev je na škále od zelené (nížiny) až po tmavě hnědou (vrcholky hor) zakreslen terén. Vrstevnice a kótované body značí výšku, různé objekty zase znázorňují prvky přírodní i socio-geografické sféry. Na topografických mapách tak najdete říční toky, budovy, dopravní cesty, hranice okresů a států, apod. Turistické mapy jsou velmi podrobné, často na nich rozlišujeme mezi jednotlivými stavbami a malými cestami a chodníčky. Slouží pro orientaci na relativně malých úsecích.
Legenda

Každá mapa obsahuje speciální znaky a piktogramy. Máte-li vybranou správnou mapu, je důležitě vědět co jaká značka na mapě znamená. K tomu slouží legenda, v níž je nakreslený každý znak v mapě a jeho význam. Prozkoumejte, který z různých obrázků domečků znamená hotel s restaurací a který vás zavede k opuštěnému přístřešku.

Měřítko

Měřítko mapy udává, kolik cm ve skutečnosti je 1 cm na mapě. Měřítko turistických map většinou dosahuje 1:50 000. To znamená, že 1 cm na mapě odpovídá 50 000 cm (0,5 km) v realitě. Pořídit si můžete také mapu s větším měřítkem, která pokryje menší území, bude ale o to podrobnější. Turistické mapy patří k těm nejdetailnějším, cyklistické mapy jsou méně podrobné, automapy a další druhy map pak mohou mít měřítko 1:800 000 nebo menší.

Vrstevnice

Vrstevnice jsou čáry, které na mapě spojují místa se stejnou nadmořskou výškou. Čím blíže u sebe vrstevnice leží, tím je kopec příkřejší. Vede-li vaše trasa po vrstevnici, čeká vás příjemná procházka po rovině. Pokud ale naplánujete výlet po cestě, která na mapě kolmo protíná vrstevnice ležící těsně vedle sebe, připravte se na pořádný kopec!

Orientace v mapě

Každá mapa je orientována na sever, k ulehčení orientace je proto ideální používat kompas nebo buzolu. Tyto přístroje totiž pomáhají určit, kde je sever a srovnat tak světové strany na mapě s reálnou polohou. Když mapu srovnáte, můžete se vydat správným směrem. K orientaci v terénu můžete využít také různé orientační body. Pomocí značek, které znázorňují turistickou trasu, vrchol nebo řeku můžete snadno odhadnout, kde se nacházíte.

Kompas/Buzola

Obě zařízení slouží k orientaci v terénu pomocí magnetického pole, které je silnější na severu, díky čemuž se magnetický materiál uvnitř vždy natočí směrem k němu. Kompas slouží pouze k určování světových stran, buzola je vylepšená a usnadňuje orientaci v přírodě. Střelka ukazující sever je většinou červeně zbarvená, obsah zařízení je vyplněn tekutinou k rychlejšímu ustálení střelky. Pořídíte-li si kompas nebo buzolu, dejte pozor, aby nebyly dlouhodobě v kontaktu s magnetickými předměty, mohlo by to totiž ovlivnit přesnost ukazování.

Papírové mapy v sobě mají zakreslené množství podrobných informací, které vám pomohou s orientací ve městě i v divočině. Jejich digitální alternativy jsou sice velmi podrobné a propracované, papír ale není třeba nabíjet, stahovat a nebo pro něj hledat signál. Žádný učený z nebe nespadl, zkuste si s sebou proto mapu vzít někam, kde to znáte. Porovnávejte své okolí s nákresy a značkami a naučte se používat buzolu. S mapou v ruce budete připraveni prozkoumávat neznámá místa, aniž byste se museli bát, že se ztratíte. Tak hurá do přírody!