Jak se obléct na cyklistiku 2/3: horská cyklistika a enduro
I v teplejších jarních, letních nebo podzimních měsících může být oblečení na cyklistické vyjížďky pro někoho oříškem. Jak se obléct tak akorát, aby nám v závratných rychlostech nebyla zima, ale zároveň nám ve slunečních paprscích nebylo příliš horko? V tomto třídílném seriálu se vám náš tým cyklistických nadšenců pokusí přiblížit vhodné oblečení na jednotlivé cyklistické disciplíny. A po silniční cyklistice a gravelu pokračujeme horskou cyklistikou a endurem!
HORSKÁ CYKLISTIKA: OBLEČENÍ
V minulém dílu Jak se obléct na cyklistiku 1/3 jsme se zaměřili na oblečení na silniční a gravel cyklistiku. V tomto dílu se blíže podíváme na tu horskou a enduro. Horská cyklistika, jak z názvu vyplývá, je o horách a rozmanitém terénu. Oblečení musí splňovat řadu zdánlivě protichůdných vlastností. Na horském kole často překonáváme větší převýšení, nevyhneme se vodě, blátu a jízda má často velmi proměnlivou rychlost. V horách a přírodě se nevyhneme ani horku na slunci a chladu ve stínu. Pro vhodnost oblečení je důležitá i forma horské cyklistiky. Rozdílné nároky bude mít turista s batohem a závodník-bike maratonec.
Od oblečení na horskou cyklistiku očekáváme v první řadě dobrý odvod potu, dále rychleschnoucí materiál a dobrou ochranu před větrem. Toho se dá dosáhnout vhodnou kombinací materiálů a střihu. Kombinují se proto látky s rozdílnou prodyšností na různých místech oděvu. Nejčastěji se používá polyester s příměsí elastanu. Ideální je používat jednovrstvé oblečení, které je funkční, elastické a přiléhavé na všech místech. Základem jsou krátké kalhoty s vložkou a dres s krátkým rukávem. Pod oblečení se nenosí spodní prádlo. Důležité je i zakončení rukávů, nohavic a pasu dresu lemem se silikonovými pásky, které zabraňují shrnutí a zlepšují přilnavost oblečení. Nejde jen o aerodynamiku, ale často i o bezpečnost. Volné oblečení se při jízdě v terénu může snadno zachytit o vegetaci. Přilnavé oblečení je bezpečnější a lépe chrání i v případě pádu.
HORSKÁ CYKLISTIKA: DOPLŇKY
Důležitou a velmi praktickou součástí oděvu představují kapsy na zádech dresu, které jsou využívány místo batohu. Batoh při jízdě není na zádech pevně fixován a může negativně ovlivňovat bezpečnost jízdy. Navíc velmi omezuje odvětrání zad. To samé platí o hydrovaku na převoz tekutin. Kapsy na dresu jsou určeny na uložení nezbytných věcí, které byste jinak vozili v brašnách nebo batohu. Do kapes by se měla vejít větrovka nebo nepromokavá bunda, něco k jídlu (například tzv. traťovka, což je energetická tyčinka, gel nebo banán) a pak drobné nářadí a náhradní duše. Modernější dresy mají i kapsičku na zip, ve které můžete uschovat doklady a peníze.
Barva oblečení je sice ryze individuální záležitostí, ale lze doporučit raději výrazné barevné motivy a kombinace než snahu splynout s přírodou. Pro turisty i zvěř v lese je lepší, aby byl cyklista vidět. Dalšími doplňky jsou rukavice, které se doporučují celoprstové. V terénu samozřejmě nesmí chybět ani kvalitní přilba a brýle. Ty lze doporučit se skly světlejšími než na silniční cyklistiku, protože při horské cyklistice jsou častější přechody mezi světlem a stínem.
TRAILOVÁ A ENDURO CYKLISTIKA: OBLEČENÍ
Trailové a enduro ježdění neustále nabírá na oblíbenosti. Není divu, je to krásný styl ježdění, kdy si jezdec ve svém příjemném tempu vyjede na kopec, aby si mohl užít parádní sjezd v různě technicky náročném terénu. Kolo, vybavení i oblečení musí splňovat nároky tohoto sportu. Za teplého počasí by jel každý na kopec nejraději jen v tričku nebo tílku, ale na cestu dolů potřebuje chrániče všeho druhu: páteřák, chrániče na kolena, lokty a ideálně integrální helmu.
Na endura a trail kola se brašničky nedávají a pokud není přímo v rámu zabudovaná nějaká schránka nebo taštička na uložení věcí, musí si jezdec vše poskládat do kapes, batohu či ledvinky…a co se do nich nevejde, nezbývá než nalepit pomocí lepicí pásky na rám (duše, bombičky, banán) do místa, kde to nebude nijak překážet. Existují různé sady nářadí, které se zasouvají do řidítek nebo do hlavového složení, aby toho jezdec měl u sebe co nejméně, ale většinu vybavení si prostě musíte na kopec odtáhnout sami a na sobě. Tolik k vybavení a nyní: jak se tedy obléct?
Na enduro se nosí volné kraťasy ke kolenům, které částečně zakrývají kolenní chrániče. Jestli už si pod ně vezmete šortky s cyklistickou vložkou, nebo ne, záleží čistě na vás. Kraťasy se prodávají v různých variantách – různě prodyšné, pružné a odolné, existují i vodoodpudivé či nepromokavé. Stačí si tedy vybrat to nejvhodnější do daných podmínek. Důležité je, aby vám kraťasy dobře seděly a nebránily vám v pohybu.
Na horní část těla toho budete potřebovat o něco víc. Pokud se pouštíte do technicky náročnějších terénů, nezapomeňte si vzít chránič páteře a případně také chrániče loktů. Páteřáků existuje celá řada buď ve formě samostatného chrániče, vesty s chráničem, nebo batohu s integrovaným chráničem páteře. U batohů zvolte takový, který vám bude opravdu dobře sedět a stabilně držet na zádech při sjezdu. Pod páteřák se většinou hodí nějaká spodní vrstva, která saje pot, je prodyšná a zamezí podráždění o páteřák. Přes páteřák se pak nosí volný dres s krátkým, tříčtvrtečním nebo dlouhým rukávem podle preferencí každého a také v závislosti na počasí. Je ale vcelku běžné nosit dres s dlouhým rukávem i v létě, protože vás ochrání jak před drobnými škrábanci, tak před sluncem. Navíc zakryje chrániče na lokty, pokud je nosíte.
TRAILOVÁ A ENDURO CYKLISTIKA: DOPLŇKY
V případě, že preferujete samostatný páteřák nebo vestu s páteřákem, bude se vám hodit také cyklistická ledvinka na nezbytnou výbavu a svačinu. Jako u předchozích disciplín i zde doporučujeme přihodit nějakou větruodolnou případně voděodolnou svrchní vrstvu, která vás ochrání při nečekané změně počasí. Hodit se vám budou také rukavice, které i zde volte celoprstové, i když je venku 30 °C. Podle potřeby si pak můžete vybrat rukavice s ochranou kloubů nebo výztuhami na dlani apod. Pro jízdu v terénu se pak určitě vyplatí kvalitní enduro helma, která je vzadu delší a lépe kryje zátylek. Ideálně s technologií MIPS, která redukuje rotační síly vzniklé při pádu. Skvělé řešení nabízí také lehčí integrální helma nebo integrální helma s odnímatelnou bradou, která ochrání i váš obličej a zuby. Nezbytným doplňkem jsou kvalitní cyklistické brýle, které vám budou skvěle pasovat do helmy. Zde jsou na výběr jak klasické cyklistické brýle s obroučkami, tak velké MX brýle. Skla jsou ideální čirá nebo jen mírně zatmavená, případně rozjasňující, abyste při jízdě v lese viděli každý detail trailu.
Teplé počasí občas svádí k tomu nechat něco ze zmíněného vybavení doma (chrániče na lokty, páteřák nebo velkou integrální helmu), ale kdo má již nějakou zkušenost, tak potvrdí, že se to nemusí vždy vyplatit. Poslední, ale neméně důležitou věcí, obzvlášť v horkých dnech, je zajištění dostatečného přísunu tekutin. Držák na bidon lze namontovat na většinu rámů. Pokud by vám to bylo málo, můžete si přidat hydrovak do vesty s páteřákem, do batohu i do některých typů cyklistických ledvinek. A na závěr: před každou jízdou si zkontrolujte stav vašeho kola a vybavení! Jezděte podle vašich aktuálních sil a zkušeností. Každý nový trail si nejprve prohlédněte, ať víte, co vás na něm čeká. Jezděte bezpečně a s radostí! A pokud vaší vášní je zejména cyklistika městská, přečtěte si třetí díl tohoto seriálu Jak se obléct na cyklistiku 3/3, kde si představíme ideální oblečení na tuto disciplínu.