Jak se chránit v přírodě před hmyzem

Všudypřítomný hmyz k přírodě zkrátka patří, což ale neznamená, že by to nějak snižovalo jeho otravnost. To samozřejmě platí především pro hmyz, který běžně označujeme za „kousavý“ nebo „bodavý“. Mouchu (není-li to zrovna bodalka stájová) či jiný hmyz, který nás sice obtěžuje, ale nepůsobí bolest ani svědění, jednoduše odeženeme mávnutím ruky. Pokud se však jedná o komáry nebo klíšťata, tam už se vyplatí účinnější ochrana jak z hlediska pohodlí, tak i zdraví. Zamysleli jsme se a dali dohromady pár rad, jak se můžete proti dotěrnému a v některých případech krvežíznivému hmyzu účinně bránit nebo alespoň výrazně snížit pravděpodobnost, že se dostane k vaší kůži.

Kateřina Franková
22.5.2024
Tip

Vhodné oblečení

Nejsnáze dostupnou ochranou proti hmyzu je vhodné oblečení. Tam, kde je dostatečně silná vrstva oblečení, komár ani jiný hmyz nemůže. Oblečení samozřejmě přizpůsobte aktuálnímu počasí. I pro teplé počasí naleznete dostatečně prodyšné varianty s dlouhými rukávy a nohavicemi. Pomoci může i správná barva oblečení, jak se dočtete níže.

Prodyšná mikina či tričko s dlouhým rukávem, dlouhé kalhoty, vyšší boty či vyšší ponožky. Vyhýbejte se používání nebo nadměrného používání parfémů a parfémovaných krémů, jelikož ty mohou některý hmyz vyloženě přilákat. Dle vědců se lze konkrétně komárům lépe bránit zvolením oblečení světlejších barev. Komáry prý více přitahuje černá a tmavší odstíny modré.

Použijte repelent

Účinný repelent je osvědčený spojenec. Nastříkejte jej jak na oblečení, tak i na nezakrytou pokožku. Po použití repelentu si ale dejte pozor, abyste si rukama od přípravku nesáhli do očí a ideálně ani do úst. Pamatujte, že každý repelent však účinkuje pouze určitou dobu.

Repelent proti komárům a klíšťatům s ikaridinem je nedráždivý, bez zápachu a navíc má vysokou účinnost.

Repelent proti komárům a klíšťatům s korymbií citroníkovou nabízí ochranu na bázi rostlinných látek. Silice z listů tohoto stromu se používá i v parfumerii i farmaceutickém průmyslu.

Oba tyto druhy repelentů blokují čichové vjemy komárů, kteří se orientují právě podle chemických látek vycházejících z lidského těla (např. kyselina mléčná nebo oxid uhličitý). Zmatený a dezorientovaný komár, který není schopen najít kůži své oběti, vás těžko štípne. Aplikaci repelentu je dobré provést hned po příjezdu nebo po vstupu na místo, kde se komáři a klíšťata vyskytují.

Pomoci může i vitamín B

Obranu lze údajně navýšit také pomocí vitamínu B, ačkoli je třeba hned říci, že o účinnosti této metody se vedou spory. Vědecké důkazy dokládající její účinnost jsou totiž stále nedostatečné. Metodu můžete ostatně vyzkoušet na vlastní kůži.

Vitamín B užívejte minimálně 3 týdny před plánovanou návštěvou přírody. Při přebytku jej totiž tělo vylučuje mimo jiné i potem, a právě tento pach má prý komáry odrazovat od bližšího seznámení s vaší kůží.

Ošetření po bodnutí hmyzem

Společně s repelentem doporučujeme s sebou zabalit i zklidňující tyčinku po bodnutí hmyzem, Fenistil a pinzetu na klíšťata. Obojí se může hodit, protože i navzdory všem opatřením se přeci jen může stát, že si na vás hmyz smlsne. V případě alergické reakce situaci co nejrychleji konzultujte s lékařem nebo kontaktujte záchrannou službu, pokud by došlo k vážnějšímu průběhu.

Napadené místo doporučujeme:

Omýt vodou a mýdlem, přiložit chladivý obklad.

Neškrábat ani nepropichovat postiženou oblast –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ zbytečně tak zvyšujete nebezpečí infekce a ve výsledku můžete i prodloužit dobu, po kterou se bude postižená oblast uzdravovat.

Aplikovat Fenistil či jiný podobný přípravek pro úlevu od svědění.

Potřít přípravkem obsahujícím tea tree olej, který zmírňuje svědění a má protizánětlivé a zklidňující účinky.

Pokud kempujete například v blízkosti potoků, řek, stojatých vod a bažin, doporučujeme pro klidný spánek použít moskytiéru, pokud nespíte ve stanu s uzavíratelnou ložnicí.

Absolutně spolehlivá ochrana bohužel neexistuje, avšak aplikováním výše uvedených rad výrazně snižujete pravděpodobnost, že vás hmyz bodne. Přejeme vám příjemný pobyt v přírodě a spoustu krásných zážitků!