Jak prát nepromokavé turistické bundy

Chystáte-li se na výlet či dovolenou, v batohu by vám neměla chybět kompaktní a odolná nepromokavá bunda. Třetí vrstva, nebo také hardshell, slouží jako ochrana před živly, která má za úkol udržet vás vždy v suchu a teple. Nepromokavá bunda, do které teče, vás však může pěkně potrápit. Přečtěte si, co dělat s opotřebovanou či poškozenou bundou a jak o tu svou pečovat, aby vám dlouho a co nejlépe sloužila.

Alena Kadlčíková
12.8.2024
Rada

Kdy je čas na výměnu?

Voděodolná výbava nevydrží věčně. Při intenzivním používání se zátěr může začít loupat, zvětší se otvory ve švech nebo se bunda v namáhaných místech úplně prodře. Pokud se materiál nějak poškodí, místo toho, aby voda stékala po povrchu, začne se vsakovat přímo do něj. Pokud bunda začne promokat, ale tkanina není nijak viditelně poškozená a ani vám z povrchu neodpadávají kusy zátěru, není vše ztraceno. Nepromokavá bunda nejspíš potřebuje jen vyčistit a ošetřit, aby se obnovily její vlastnosti.

Péče

Prodlužte životnost svého vybavení

Jak prodloužit životnost a zachovat voděodolnost outdoorového vybavení? Je to jednoduché. Správná péče a speciální přípravky zajistí, že vaše vybavení bude i po letech používání jako nové.

Praní

Při praní sportovního oblečení se vždy řiďte pokyny výrobce. Sportovní vybavení se většinou doporučuje čistit ve vlažné vodě spolu s prostředkem speciálně určeným k praní funkčního oblečení. Ten účinně, ale šetrně odstraní nečistoty, aniž by poškodil membránu. Zároveň povrch připraví na aplikaci vodoodpudivé vrstvy. K praní nepromokavého vybavení nepoužívejte běžné prací prostředky. „Ucpávají“ póry v membráně a zapříčiňují náchylnost svrchní vrstvy ke smáčení.

Sušení

Nepromokavé bundy je většinou možné sušit v sušičce. Než ale tu svou hodíte dovnitř, zkontrolujte pokyny výrobce. Teplo ve většině případů dokonce obnovuje vodoodpudivé vlastnosti tkaniny. Pokud na štítku nenajdete konkrétní údaje o teplotě, vsaďte na jistotu a sušte v sušičce na středně nízkou teplotu po dobu 20 minut. Po vyjmutí ze sušičky oblečení pověste a nechte doschnout. Nikdy jej však nedávejte na topení.
Ošetření

Po uschnutí je třeba na vybavení nanést impregnační přípravek. Na bundy, boty, batohy i ostatní vybavení doporučujeme používat speciální spreje, které obnovují tzv. DWR úpravu. DWR (Durable Water Repellent) je povrchová úprava tkaniny, která zlepšuje její funkční vlastnosti a zajišťuje, že je povrch materiálu vodoodpudivý a nenasákavý. Zároveň do určitě míry zabraňuje ušpinění a vzniku skvrn. K ošetřování některých kousků oblečení jsou vhodné „wash-in“ přípravky, které vodoodpudivost obnoví již v průběhu praní. Ve většině případů však stačí, je-li ošetřená pouze vnější strana oděvu, aplikace sprejem je proto ideální. Na praní a ošetřování péřových bund používejte pouze přípravky, které jsou k tomu speciálně určené.

Další sušení

Nechte přípravek vstřebat, případné přebytky otřete mokrým hadrem a oděv nechte volně uschnout. Vše provádějte s dostatečným předstihem. Přípravky pro obnovení impregnace mohou zasychat i 24 hodin. Tento proces lze urychlit v sušičce, přesto vám však doporučujeme nechat si na ošetření svého vybavení dostatek času.

Pokud si péčí o své vybavení nejste jistí, zaneste jej do čistírny. Čištění a opravu outdoorového oblečení často zajišťují samotní výrobci v rámci poprodejních služeb. Se správnou péčí vám vybavení může sloužit i desítky let, proto si na ní dejte pořádně záležet.