Nyní už máte základní povědomí o tom, co jsou to velké a malé svalové partie, co jsou to pomalá a rychlá svalová vlákna a jste srozuměni s tím, že některé svaly je třeba cvičit důkladněji než jiné. K čemu vám to však je? V praxi uvidíte sami, ale v zásadě se jedná o velmi důležité informace třeba pro sestavování tréninkového plánu.
Rozhodně doporučujeme kontaktovat za účelem sestavení tréninkového plánu profesionálního trenéra, nebo alespoň využít některý z předpřipravených tréninkových plánů pro začátečníky z důvěryhodných zdrojů, kterých je na internetu dostatek. Najdete tam jistě i další osvědčené tipy, jak cvičit efektivně. Pokud si však přesto chcete sestavit svůj plán sami, měli byste se řídit alespoň základními poučkami:
Ideálním způsobem, jak cvičit, je
začít procvičováním velké svalové partie, teprve poté se přesunout na některou z menších. Při cvicích na velké svalové partie se totiž zapojují i podpůrné svaly, které by byly oslabeny a snižovaly váš výkon.
Jako první (nebo třeba provedené v první půlce tréninku) se vyplatí do tréninkového plánu zařadit nejvíce
komplexní cviky – ty, které zapojují sekundárně i další svaly.
Po dvou komplexních cvicích můžeme zařadit dva izolovanější cviky na menší svalová uskupení, jako jsou třeba koncentrované bicepsové zdvihy, francouzské tlaky na triceps, výpony a podobně.
Je dobré cviky řadit tak, abyste žádnou svalovou partii přehnaně nepřetěžovali rychle za sebou. Vhodné řazení cviků v tréninkovém plánu je správná cesta k optimalizaci výsledků, prevenci zranění a zajištění rovnoměrného rozvoje svalů.
Příklad: Bench press (zaměřený na prsa) zapojuje také triceps, takže po něm není vhodné zařadit hned izolovaný cvik na triceps.
Na závěr zdůrazníme důležitost
vyvážené stravy bohaté na živiny, bez níž se výrazných svalových přírůstků nedočkáte. Šikovně sestavený jídelníček, který svalům poskytne dostatek „materiálu“ k růstu, je zkrátka nevyhnutelný.
V příštím díle se už podíváme na procvičování konkrétní svalové partie – břicha. Trochu se s tímto svalovým uskupením seznámíme a povíme si, jak jej co nejefektivněji procvičovat, včetně konkrétních cviků a popisu jejich provedení. Přejeme mnoho štěstí v dosahování vašich sportovních cílů!