Jak často cvičit? Záleží na vašich cílech

Pokud chcete dosáhnout vysněné postavy nebo i jen zlepšení své fyzické kondice, bez trochy dřiny, potu a vyváženého jídelníčku to nepůjde. Ale jak často cvičit a s jakou intenzitou, abyste dosáhli optimálních výsledků? Právě to si povíme v textu níže.

Michal Hoos
18.9.2024
Tip

Jak často cvičit? Probereme si základy

Frekvence cvičení závisí na vašich individuálních cílech, fyzické kondici a množství času, který si můžete pro pravidelné tréninky vyhradit. Obecně platí, že pro dosažení viditelných výsledků je vhodné cvičit alespoň třikrát až čtyřikrát týdně. Pokud však nemáte s cvičením žádné nebo minimální zkušenosti, je lepší začít třeba jen se dvěma tréninky týdně a postupně frekvenci zvyšovat.

Zkušenější sportovci s vyššími ambicemi už zařazují i pět nebo šest tréninků týdně. Nicméně to není pravidlo, neboť každý jsme jiný, máme rozdílné cíle, různé množství času na trénink a naše těla na zátěž reagují odlišně. Takoví sportovci jsou navíc již fyzicky i mentálně přivyklí tvrdým tréninkům, mají zkušenosti a tréninkový plán si sestavují tak, aby měla každá svalová partie dostatek času na regeneraci.

Důležitější než striktní dodržování počtu tréninků je konzistence. Snažte se cvičit pravidelně ve stejné dny, i kdyby kvůli tomu měli být vaše tréninky kratší. Je třeba zdůraznit, že dvaceti až třicetiminutové tréninky vícekrát za týden jsou mnohem efektivnější než jeden „ničivý“ trénink týdně.

Jak často cvičit a s jakou intenzitou – dle cíle

Základní povědomí o tom, jak často cvičit, už tedy máte. Jak se to ale má s intenzitou? Ta totiž výrazně ovlivní, jak často cvičit zvládnete. Intenzita cvičení by měla odpovídat vašim cílům i aktuální kondici:

Pokud chcete zhubnout, zaměřte se na kardio cvičení, jako je běh –⁠ v případě, že běhat nemůže, postačí rychlejší chůze –⁠, plavání, kondiční box nebo třeba jízda na kole, v mírné až střední intenzitě po dobu 30 až 60 minut, 3krát až 5krát týdně. Intenzitu cvičení zde můžete měřit dle srdečního tepu: během tréninku udržujete tep třeba na 60 až 75 % maxima.

Zařadit můžete i cvičení s nízkými vahami v rychlejším tempu a o vyšším počtu opakování –⁠ 15 až 20. V takovém případě byste se například 3 dny věnovali kardio tréninku a 2 dny posilování.

Pro budování svalové hmoty jsou vhodné silové tréninky s vyšší intenzitou (ve smyslu vyšších vah, které zvedáte, pomalejšího a plně kontrolovaného provedení cviku apod.). Ideální je cvičit s činkami nebo na posilovacích strojích s váhou, která vám umožňuje 8–12 opakování ve 3 či 4 sériích. Jak často cvičit pro budování svalstva? Ideálně 3krát až 4krát týdně.

Silový trénink s vyšší intenzitou stimuluje svalová vlákna k růstu efektivněji než trénink s nízkou intenzitou. To vede k budování svalové hmoty a síly. Zároveň dochází ke zpevňování nejenom svalů, ale i pojivových tkání, což má za následek zlepšení držení těla a celkové zpevnění postavy.

Jak často cvičit pro zpevnění postavy? Pokud chcete zpevnit postavu a zvýraznit některé partie, je ideálním přístupem kombinace kardio i posilovacího tréninku. Doporučit můžeme jednoznačně kruhový trénink (dobře ale poslouží také pilates nebo jóga), který má za sebou výtečné výsledky a šetří čas. Pro začátek se můžete kruhovému tréninku věnovat 2krát až 3krát týdně, a jakmile to fyzická kondice dovolí, můžete přidat.

Kruhový trénink probíhá tak, že provádíte jeden cvik za druhým (o vyšším počtu opakování dle vašich aktuálních fyzických možností –⁠ obvykle je to 15 až 20) s minimální přestávkou. Místo počtu sérií se u kruhového tréninku počítají kola.

Jakmile provedete všechny cviky vašeho tréninkového plánu, kolo skončilo a následuje 3 až 4minutová pauza, načež odcvičíte další kolo. Kruhový trénink tedy probíhá o vyšší intenzitě. Nezapomínejte však naslouchat svému tělu, abyste to hned na začátek nepřehnali.

Nezapomeňte na zahřátí před cvičením (alespoň 5 minut, ideálně 10 až 15 minut, včetně dynamického strečinku) a protažení (statický strečink) po cvičení. To pomáhá předcházet zraněním a urychlí regeneraci.

Proč je odpočinek po cvičení tak důležitý?

Během cvičení dochází v našem těle k řadě fyziologických změn. Svaly se namáhají, vznikají mikrotrhliny, které se musí zacelit a svaly tak posílit, dochází k úbytku tekutin a elektrolytů a zvyšuje se hladina stresových hormonů. Odpočinek po cvičení umožňuje našemu tělu tyto změny napravit, obnovit rovnováhu a připravit se příště zátěž zvládnout lépe.

Pokud dáte tělu dostatek času se vzpamatovat a zregenerovat, bude to mít samozřejmě pozitivní vliv i na to, jak často cvičit vám dovolí.

Správně nastavený tréninkový plán

Správně zvolený tréninkový plán hraje v cestě za vašimi fitness cíli klíčovou roli. Je to jako mapa, která vás povede k cíli efektivně, bezpečně a s maximálním využitím vašeho času a energie. Bude mít i vliv na to, jak často cvičit zvládnete. Je proto důležité, aby byl tréninkový plán zvolen s ohledem na vaši aktuální fyzickou kondici. Plán by měl zahrnovat:

Typ cvičení: Půjde o kardio, posilovací nebo kruhový trénink? Či dokonce o jejich kombinaci?

Délka tréninku: Nezapomeňte, že je lepší začít s kratšími tréninky a postupně je prodlužovat.

Intenzita cvičení: Upravte intenzitu podle vašich cílů a kondice. Počet sérií, opakování či, v případě kruhového tréninku, počet kol, to vše je třeba mít v tréninkovém plánu rozepsáno.

Frekvence cvičení: Začít můžete se dvěma nebo třemi tréninky týdne. Můžete u třech tréninků týdně i setrvat a zaměřit se na zvyšování jejich náročnosti. I tento přístup k otázce: „Jak často cvičit?“ vás dovede k působivým výsledkům.

Dny volna: Zařaďte do svého plánu dny volna, kdy bude mít vaše tělo čas na regeneraci.

Pro tvorbu cvičebního plánu můžete využít online nástroje, kanály na YouTube, články a aplikace, nebo se obrátit na osobního trenéra, který vám pomůže sestavit plán na míru vašim potřebám.

A na závěr ještě pár tipů

Abyste si udrželi motivaci, volte takový způsob cvičení, který vás bude bavit. Případně alespoň jednou za čas nahraďte svůj klasický trénink pohybovou aktivitou, která vás baví.

Pro udržení motivace se také odměňujte. I to bude mít vliv na to, jak často cvičit dovedete kvalitně a s plným soustředěním.

Vyvážená strava s dostatečným obsahem bílkovin je pro budování sportovní postavy nezbytná. Říká se, že správná strava je až 70 % úspěchu.

Pravidelný trénink, dostatek odpočinku a kvalitní strava vás dovedou k vytouženým cílům. Nejtěžší pro vás nejspíš bude překonat první dva až tři měsíce, protože teprve touto dobou začnou být první výsledky viditelné. Ale stojí to za to! Budete lépe vypadat, tím pádem se zvýší i vaše sebevědomí a díky lepší fyzické kondici prospějete i svému celkovému zdraví. Máte na to!