Golf: objevte zelený svět
Golf je jedinečný sport. Snoubí v sobě eleganci, taktiku, důmyslnost, přesnost a radost z každého úderu. Jenže to není vše. Je to také příjemná aktivita na čerstvém vzduchu, kde můžete trávit čas s přáteli nebo s rodinou, vyčistit si hlavu po náročném pracovním týdnu a také udělat něco pro svou kondici. Bohužel, golf si za dobu své existence získal pověst elitářského a extrémně drahého sportu. V tomto článku vám svět golfu představím blíže a vy sami uvidíte, že golf může hrát téměř každý a že vám přinese spoustu netušené radosti.
Co je golf?
Nebudu vás zde nudit zdlouhavou historií tohoto sportu. Za zmínku snad stojí jenom to, že golf takový, jaký ho známe dnes, vznikl v 15. století a to ve Skotsku. K jeho profesionalizaci však došlo až v průběhu 20. století. V té době byl také tento sport prostřednictvím hollywoodských filmů vykreslen jako sport businessmanů, kteří si jím zpříjemňují obchodní jednání. Díky tomu získala široká veřejnost dojem, že se jedná o elitářský sport. A možná tomu tak i skutečně v minulosti bylo. Tento obrázek golfu je však dnes již hudbou minulosti. Možná vás překvapí, že je to jeden z nejrozšířenějších sportů na světě a v některých zemích se jedná o běžnou součást každodenního života. U nás tomu tak zatím není, ovšem každý rok golfistů na začátečnické i expertní úrovni přibývá.
A jak se golf hraje? Většina z nás asi ví, že cílem hry je dostat míček z odpaliště do jamky na co nejmenší počet úderů. Zní to jednoduše, že jo? Jenže za tím vším se skrývá spousta taktizování, pozorování větru, vypočítávání úhlů a vzdáleností a v neposlední řadě i citu. Je důležité uvědomit si, že je to hra gentlemanů, tudíž část pravidel je stále založená na férovosti hráčů.
Golfový švih
Toto ,,magické” sousloví už slyšel snad každý. A není čemu se divit. Ve světě sportu není moc pohybů, které by byly tak náročné na koordinaci a techniku jako právě golfový švih. Každý hráč má svůj vlastní styl a mnoho z nich trénuje celé roky, během kterých vybrušují odpal k dokonalosti. Ale nebojte se, golf si můžete perfektně užít i v případě, že váš úder není dokonalý. Na jeho dotažení máte celý život.
Pro hraní golfu je tedy potřeba set golfových holí, které vám pomohou dopravit míček do jamky. Hole se ukládají do golfového bagu, který nosíte s sebou po celou dobu vaší návštěvy golfového areálu. Každá hůl je jiná a používá se na jiný styl úderu. Pojďme si představit základní typy:
Dřeva – Historicky byly hlavy těchto holí skutečně vyrobené ze dřeva, odkud získaly svůj název (woods). Tyto hole mají velice nápadnou a velkou hlavu. Díky úhlu hlav (takzvanému loftu) a délce shaftu těchto holí letí míček daleko. Používají se tedy většinou na první údery na jamce nebo na dlouhé rány.
Železa – Železa (irons) svým vzhledem připomínají spíše hokejku a jsou vyrobeny jak jinak než ze železa. V bagu najdete želez více. Jednotlivé hole se od sebe liší loftem a délkou, takže každá hůl odpálí váš míček na jinou vzdálenost. Používají se na středně dlouhé a krátké rány.
Wedge – Wedge jsou specifický typ želez, který se používá na velice krátké údery, které vás přiblíží k prostoru kolem jamky (green). Speciální wedge (sand wedge) vám pomůže v případě, že váš míček uvízne v pískové překážce na hřišti (bunker).
Putter – Putter je poslední hůl, se kterou budete jamku hrát. Svým vzhledem připomíná kladivo a používá se výhradně na greenu k ,,doklepnutí” míčku do jamky.
Golfové hřiště
Pojďme se podívat na to, jak vypadá golfové hřiště a také celý golfový resort. Hřiště se dělí na veřejné a klubové:
Veřejné golfové hřiště – Jak již název napovídá, pro toto hřiště neplatí žádné restrikce. Stačí vám pouze zaplatit poplatek (fee) a můžete jít hrát. Každé hřiště má samozřejmě návštěvní řád, kterým je potřeba se řídit. Nemělo by tam pro vás být nic překvapivého, jedná se spíše o soupis slušného chování a šetrnosti vůči vybavení a trávníku.
Klubové golfové hřiště – V případě, že jste si golf zamilovali a máte v plánu chodit hrát pravidelně, je možné stát se členem klubu. To většinou obnáší roční poplatek, případně další investice během jednotlivých návštěv. Tato hřiště nejsou přístupná bez takzvané ,,Zelené karty”, což je osvědčení o vašich herních schopnostech, znalosti golfových pravidel a také o dodržování etikety na golfovém hřišti. Získává se zkouškou u komisaře. Celé je to velice podobné zkouškám na řidičské oprávnění. Píše se test z pravidel a chování, následuje praktická zkouška z golfových dovedností. V případě, že tento ,,golfový řidičák” získáte, máte přístup na klubové hřiště a můžete se účastnit golfových turnajů.
Ať už budete hrát na veřejném nebo klubovém hřišti, v golfovém areálu naleznete zázemí, které se většinou skládá z recepce, restaurace, šaten, toalet, půjčovny vybavení, výdeje míčků a dalších objektů. Dále můžete navštívit tréninkové plochy, kde na vás čeká cvičné odpaliště (driving range), trénink takzvané ,,krátké hry”, tedy přiblížení ke greenu, dále pak cvičný green a některé kluby disponují také golfovou akademií, což je krátké, ale skutečné golfové hřiště. Zde si můžete na pár krátkých jamkách vyzkoušet opravdovou golfovou hru.
Poslední a také nejrozlehlejší částí je samotné golfové hřiště. To se skládá buď z 9 nebo 18 jamek, které za sebou logicky následují. Každá jamka ve většině případů obsahuje následující prvky:
Odpaliště – Jedná se o plochu na začátku každé jamky. Zde se staví míček na takzvané týčko před prvním úderem.
Fairway – Většinou se jedná o plochu mezi odpalištěm a greenem, kde je tráva nízko střižená. Pro hráče je žádoucí, aby jeho míček dopadl právě na fairway, protože další odpal je z tohoto povrchu snazší, než z jiných.
Rough – V případě, že váš úder nebyl přesný a netrefili jste se na fairway nebo rovnou na green, váš míček pravděpodobně směřoval do takzvaného roughu [rafu]. Jedná se o vyšší trávu po stranách fairwaye či greenu. Úder z roughu je díky úpravě trávníku složitější než z fairwaye, ale to je cena za nepřesný odpal.
Vodní překážky – Již při prvním pohledu na golfové hřiště z výšky si jistě všimnete nápadných vodních ploch. Asi není potřeba je blíže představovat. Tak jen pozor na utopené míčky, za které hráč inkasuje trestné rány.
Bunker – Bunker je písečná překážka, která je nepříjemná pro každého golfistu. Úder z bunkeru je jedním z nejsložitějších. Navíc se řídí speciálními pravidly, jež ho ještě více znesnadňují.
Green – Na dlouhé a občas strastiplné cestě míčku z odpaliště do jamky je před vámi poslední krok. Pokud jste dostali míček na green, čeká vás závěrečný souboj se sebou samým. Green je velice nízce střižený hustý trávník v okolí jamky, který připomíná spíše koberec. Jeho jemnost je nezbytná k tomu, abyste za pomoci putteru, citu a golfových dovedností dopravili míček do jamky.
Na hřišti naleznete další prvky jako například cesty, které slouží k pohybu mezi jednotlivými jamkami, a jiné technické elementy. Jak se na golfovém hřišti správně chovat vám popíšu v jednom z následujících článků.
Kolik stojí golf?
Jak jsem již napsal v úvodu, golf se pomalu stává oblíbeným sportem pro více a více lidí. Pojďme se tedy podívat na největšího strašáka všech, kteří přemýšlí o začátcích s golfem, tedy odpověď na otázku: ,,Kolik stojí golf?”
Pokud si chcete golf pouze zkusit, bude vám na to stačit maximálně pár set korun. V dnešní době jsou golfové kluby připraveny takovým způsobem, aby bylo pro každého možné si golf vyzkoušet. Za drobný poplatek vám ve většině klubů půjčí golfové hole, pustí vás na tréninkové plochy a dají míčky, abyste mohli odehrát své první rány. Pokud chcete vyzkoušet golf pod dohledem trenéra, existuje v rámci České golfové federace projekt Bav se golfem. Jedná se o tři lekce, během kterých se seznámíte s golfem a trenér vám ukáže základy golfové hry. Během tohoto kurzu se ještě na hřiště nedostanete, ale na cvičných plochách si budete moci vyzkoušet veškeré aspekty hry a zjistíte, jestli je golf váš sport nebo ne. Slouží také k tomu, abyste získali základní povědomí o golfové hře.
V případě, že vás golf uchvátí a vy budete chtít praktikovat tento sport pravidelně, bude pravděpodobně potřeba pořídit si vlastní golfové vybavení a oblečení. Ale ani v tomto případě se nemusíte děsit závratných investic. Výbava na golf se dá pořídit v obrovském cenovém rozpětí a vy za něj můžete skutečně utratit statisíce. Ovšem základní, ale slušné vybavení, které vám bude do začátku s golfem stačit, lze pořídit v hodnotě do 10 000 Kč. Když to porovnáme například s cyklistikou nebo lyžováním, což jsou nejpopulárnější české sporty, nejedná se příliž rozdílnou počáteční investici. O tom, co by vám nemělo na hřišti chybět, vám napíšu v některém z dalších článků.
Na závěr
Golf je velice prospěšný tělu i mysli každého člověka. V první řadě jde o sport provozovaný v přírodě, na čerstvém vzduchu a v šetrně upravené krajině. Spojuje nejpřirozenější pohyb člověka, a to chůzi, s dalšími tělu prospěšnými pohyby, které prospívají koordinaci a pohyblivosti jednotlivých částí těla. Každý golfový švih je navíc unikátní a dá se přizpůsobit každému jedinci. V neposlední řadě jde o aktivitu, při které si můžete příjemně odpočinout a zároveň pro sebe něco udělat. Jedná se také o společenskou činnost, takže můžete strávit celé odpoledne s přáteli či rodinou a u toho se procházet po hřišti.
Pevně doufám, že vám můj článek pomohl a alespoň trochu ve vás vzbudil chuť si tento úžasný sport vyzkoušet. Velice rád mluvím s našimi zákazníky, kteří zavítají k nám do prodejny, o jejich začátcích s golfem a vzpomínám si na ty své. Přeju vám hodně štěstí do začátků, vylazený švih a mnoho přesných úderů.