Materiály, techniky a postupy v rámci Ecodesign přístupu

Jako designéři technických produktů víme, že většina naší produkce CO₂ pochází právě z výroby sportovních produktů. Musíme proto přijmout opatření ve fázi návrhu výrobků, výroby, ale také z hlediska délky životnosti produktů. Naše konstrukční týmy pracují na vývoji postupů, které nám umožní snížit dopad výrobku při zachování jeho technických vlastností. Jak přesně to děláme si povíme v tomto článku.

Anna Šedinová
12/09/2023
Výroba a ecodeisgn přístup
V Decathlonu platí, že aby byl výrobek označen za Ecodesign, musí snížit svůj dopad alespoň o 10 % (ve srovnání s předchozím modelem) u nejméně dvou následujících ukazatelů: změna klimatu, znečištění ovzduší, znečištění vody a vyčerpání zdrojů.

Ecodesign pracuje s mnoha materiály, postupy a technikami barvení, a proto jsme připravili tento přehled, který vám pomůže se v nich zorientovat.

Techniky a postupy používané při výrobě v rámci Ecodesign

Bi-ton

Barvení látek vyžaduje spotřebu velkého množství vody a také produkuje odpadní vodu z barvicích kádí. Technika barvení Bi-ton pomáhá snížit tento dopad na životní prostředí tím, že se barví jedna ze dvou nití tkaniny, čímž se následně snižuje spotřeba a dopad na vodu.

V Decathlonu se výrobek klasifikuje jako Ecodesign, pokud splňuje alespoň jedno specifické kritérium. Pokud je na produkt využito barvení Bi-ton, musí být touto technikou barveno více než 50 % výrobku (v hmotnosti).

Cold pad batch barvení

Cold pad batch je metoda barvení, která probíhá v místnosti pokojové teploty, což snižuje množství použité energie a snižuje emise CO₂. Také spotřeba vody je nižší než v porovnání s tradičními metodami barvení.

Pro získání označení Ecodesign musí být tato technika použita na více než 70 % hmotnosti produktu.

Dope dyed

Barvení Dope dyed spočívá v přidávání barevných pigmentů přímo při spřádání příze. Výhodou je úspora energie (emise CO₂) a vody. Při postupu jde o sloučení polymeru Dope dyed a barvy. Barva se skládá z pigmentu a barviva, které vytváří danou barvu. Tyto dvě složky (hlavní polymer a barva) se zahřívají a mísí, vytlačováním pak vzniká příze. Zbývá ji jen napnout a navinout kolem cívky.

Tato technika barvení spočívá v začlenění barevných pigmentů při spřádání příze, což pomáhá snížit značný dopad barvení na životní prostředí spojený se spotřebou vody a znečištěním.

V Decathlonu musí být na více než 50 % výrobku (hmotnostně) použita technika Dope dyed, aby byl výrobek certifikován jako Ecodesign.

Dry dyed

Dry dyed je proces barvení za sucha, který pracuje s CO₂ (z 95 % znovupoužitelný) v uzavřeném okruhu. Za použití určitého množství tepla a tlaku získává CO₂ vlastnosti, které prostupují a přenášejí barvivo do látky bez použití vody, což pomáhá snížit dopad ve srovnání se standardním barvením.

V Decathlonu musí být tímto procesem barveno 50 % výrobku (v hmotnosti výrobku), aby byl výrobek označen jako Ecodesign.

Greige

Greige značí barvu látky v původním stavu, tedy nebarvenou (undyed). Jaký je vztah mezi barvením a znečišťováním? Proces barvení textilu má velký dopad na životní prostředí a také spotřebuje velké množství energie. Zapotřebí je i velké množství vody a chemických produktů při namáčení textilu do barvicích kádí. Výběr barvy greige znamená výběr barvy, která znečišťuje méně.

V Decathlonu musí mít produkt více než 50 % (v hmotnosti) materiálu barvu greige, aby získal označení Ecodesign.

Kombinace materiálů

U některých produktů kombinujeme více materiálů, aby výrobek získal ty nejlepší vlastnosti. Nicméně jsme opatrní, snažíme se o co nejméně kombinací a upřednostňujeme spíše použití pouze jednoho materiálu.

V případě, kdy dochází ke kombinaci látek, musí oba materiály splňovat kritérium Ecodesign přístupu.

Design s minimálním množstvím odpadu (Minimal waste design)

Jde o designovou metodu, kdy se vytvoří vzor pro šití produktu fungující podobně jako puzzle. Cílem je zanechat co nejméně zbytků nebo nevyužitých částí materiálů.

Melírování

Často víme, jak melírovaná látka vypadá, ale málokdo ví, jak vzniká. Melírovaná látka je kombinací barvených vláken a greige vláken. Tato méně výrazná barva nám umožňuje nabídnout látku s nižším dopadem než tradiční látky (s ohledem na procento vláken greige).

V Decathlonu je produkt klasifikován jako Ecodesign v případě, že splňuje alespoň jedno ze specifických kritérií. Pokud jde o melírovanou látku, na více než 70 % (v hmotnosti produktu) musí být použita tato technika.

Používané materiály v rámci Ecodesign

Biobavlna

Bavlna z ekologického zemědělství roste bez použití chemických hnojiv, pesticidů nebo GMO a snižuje riziko kontaminace spodních vod a půdy. Díky odpovědnějšímu přístupu k životnímu prostředí tato metoda pomáhá pěstovat bavlnu lépe.

V Decathlonu musí hlavní látka produktu obsahovat více než 90 % biobavlny, aby byl produkt Ecodesign.

Celulózová vlákna (lyocell, modal...)

Celulózová vlákna jsou umělá vlákna ze 100% celulózy a jsou biologicky odbouratelná. Pochází z dřevěné buničiny (hlavně eukalyptu, ale také dubu nebo břízy) rozpuštěné v netoxickém recyklovatelném rozpouštědle.

V Decathlonu získají produkty označení Ecodesign v případě, že splňují alespoň jedno specifické kritérium. V případě produktu z celulózových vláken musí hlavní látka produktu obsahovat alespoň 70 % těchto vláken.

Recyklovaná bavlna

Využití recyklované bavlny je zajímavou metodou, protože nevyžaduje růst nové bavlny. Avšak použití této metody je možné pouze, pokud recyklovaná bavlna v produktu zastupuje 30 až 40 %, protože recyklovaná vlákna jsou příliš krátká a musí se kombinovat s novou bavlnou.

V Decathlonu musí být hlavní látka vyrobena alespoň z 28 % recyklované bavlny, aby mohla nést označení Ecodesign.

Recyklovaná guma

Recyklovaná guma snižuje používání zdrojů ropy. Navíc se často vyrábí z použitých pneumatik. Recyklovaná guma může být použita na podešev boty nebo sportovní vybavení, nahrazuje gumu novou.

Recyklovaná vlna

Použití recyklované vlny nevyžaduje novou vlnu z ovcí. Bohužel lze již použitou vlnu využít pouze do určité míry (až 25 % pro tričko, zhruba 70 % pro oblečení tvořící druhou vrstvu), protože vlákna jsou zkrácená a musí se kombinovat s dalšími vlákny, aby bylo oblečení funkční.

V Decathlonu se produkt označuje jako Ecodesign, pokud splňuje alespoň jedno specifické kritérium. V případě recyklované vlny ji musí hlavní látka obsahovat alespoň z 25 %.

Recyklovaný polyamid

Polyamid představuje syntetický materiál vyrobený z ropných zdrojů. Použitím recyklovaného polyamidu shromáždíme a zpracujeme odstřižky nebo produkty, které měly být vyhozeny a zabráníme tak použití nových ropných zdrojů.

V Decathlonu je produkt označen jako Ecodesign, pokud splňuje alespoň jedno specifické kritérium. Pokud jde o produkt z recyklovaného polyamidu, hlavní látka produktu ho musí obsahovat alespoň ze 70 %.

Recyklovaný polyester

Recyklovaný polyester představuje recyklovaný materiál, který vznikl z odstřižků a produktů, které měly být vyhozeny. Zabraňujeme tak používání nových ropných zdrojů pro výrobu.

V Decathlonu se produkt klasifikuje jako Ecodesign, pokud splňuje alespoň jedno specifické kritérium. Pokud jde o produkt z recyklovaného polyesteru, hlavní látka takového produktu ho musí obsahovat alespoň ze 70 %.

Zavázali jsme se k používání 100 % polyesteru z udržitelnějšího zdroje (recyklovaný nebo hromadně barvený). K 31. prosinci 2022 z takového zdroje pocházelo 49,7 % výrobků.

Recyklovaný polypropylen

Použitím recyklovaného polypropylenu předcházíme používání ropných zdrojů.

Polypropylen je syntetický materiál z ropných zdrojů. Použití recyklovaného polypropylenu znamená sběr a zpracování odstřižků nebo produktů, které měly být vyhozeny. Tím zamezíme použití nových ropných zdrojů.

V Decathlonu se produkt klasifikuje jako Ecodesign, pokud splňuje alespoň jedno specifické kritérium. Pokud jde o recyklovaný polypropylen, musí zastupovat alespoň 25 % hmotnosti produktu.

Odolnost

První věcí, kterou každý z nás může přispět ke snížení dopadu na životní prostředí, je změna spotřebního chování. Abychom toho dosáhli, musíme navrhovat produkty, které vydrží, a předejít tak možným nedostatkům produktu.

V Decathlonu věříme, že téma odolnosti je významné, když se životnost produktu zvýší o více než 30 % bez snížení technických vlastností. Takto může být produkt označen jako Ecodesign.

Opravitelnost

Opravitelnost je o navrhování řešení, když se produkt poškodí nebo přestane fungovat. Potenciál opravitelnosti produktu spočívá v několika kritériích, např.:

- dostupnost náhradních dílů, - cena opravy.

V Decathlonu je produkt označen jako Ecodesign, pokud 80 % nejčastějších poškození a selhání produktu lze opravit.