Cviky na pánevní dno a proč je důležité ho cvičit
Pánevní dno je oblast, o které se nemluví tak často, přestože hraje zásadní roli v našem každodenním životě. Svalstvo této partie podporuje pánevní orgány, ovlivňuje držení těla a má vliv i na naše sexuální zdraví. Znát alespoň nějaké cviky na pánevní dno je proto důležité pro muže i ženy všech věkových kategorií. Pojďme si společně nejprve pánevní dno trochu představit, poznat ho, což vám pomůže lépe pochopit nejen jeho důležitost, ale také jak ho lépe procvičovat – lépe pochopíte, které svaly musíte při procvičování zapojit do práce. Popíšeme si samozřejmě také některé osvědčené cviky na pánevní dno.
Michal Hoos
25.10.2024
Tip
Charakteristika pánevního dna
Pánevní dno je komplexní soustava svalů, vazů a pojivových tkání, které tvoří základnu pánve. Tato struktura se nachází v dolní části pánve, mezi stydkou kostí vpředu a kostrčí vzadu, a tvoří oporu pro orgány v pánevní dutině, jako jsou močový měchýř, děloha (u žen), prostata (u mužů), střeva a konečník. Pro tyto orgány v podstatě funguje jako „houpací síť“.
Pánevní dno má několik důležitých funkcí, které jsou klíčové pro zdraví a normální fungování těla. Tyto svaly hrají důležitou roli také při kontrole močového měchýře a střev, stejně jako v sexuálních funkcích a stabilizaci trupu. Při správné funkci se svalstvo pánevního dna stahuje a uvolňuje v reakci na potřebu.
Silné svaly pánevního dna snižují riziko vzniku problémů jako je inkontinence, prolaps pánevních orgánů nebo bolesti v oblasti pánve. Pánevní dno také přispívá ke stabilizaci trupu, což je důležité pro správné držení těla a ochranu bederní páteře před přetížením.
A nyní se už pojďme podívat na slíbené účinné cviky na pánevní dno.
Jdeme posilovat!
Jak jsme si řekli výše, silné svalstvo pánevního dna má vliv na kvalitu našeho života v mnoha ohledech. Přesto se však jeho posilování pravidelně věnuje jen málokdo. Základní cviky na pánevní dno jsou přitom jednoduché a úsporné na čas, prostor i pomůcky – žádné nejsou potřeba.
Kegelovy cviky na pánevní dno – Jedná se o velmi jednoduché speciální cvičení, zaměřené na posílení svalů pánevního dna. Mezi cviky na pánevní dno se jedná o osvědčenou klasiku, kterou využívají především ženy po porodu. Poslouží však dobře i mužům.
Stáhněte svaly pánevního dna, jako byste chtěli zastavit proud moči. Vydržte několik sekund, poté uvolněte a zase opakujte alespoň 15krát. Cvičte každý den nebo obden, klidně i několikrát denně. Začněte s krátkými sériemi a postupně zvyšujte počet opakování.
Most – Další slavný cvik, který zapojuje hýždě a některé zádové svaly, ale ne všichni vědí, že zároveň patří mezi účinné cviky na pánevní dno.
Lehněte si na záda, pokrčte kolena a chodidla položte na podlahu. Zatlačte chodidly do podlahy, zvedněte boky nahoru a přitom aktivujte svaly pánevního dna. Zadržte po dobu několika sekund a poté se vraťte do výchozí pozice. Opakujte 10 až 15krát.
Výtah – Výtah patří mezi méně známé cviky na pánevní dno, to mu však neubírá na efektivnosti.
Cvik provádějte vsedě nebo vleže. Pokrčte kolena a chodidla položte na zem. Představte si, že svaly pánevního dna postupně vytahujete, jako byste chtěli vytlačit pomyslný výtah do nejvyššího patra. Zadržte na několik sekund a následně svaly postupně uvolňujte, jako byste výtah nechali jet zpět do přízemí. Cvik opakujte několikrát.
Dýchání s aktivací pánevního dna – Cviky na pánevní dno, jako je dýchání spojené s jeho aktivací, zlepšuje koordinaci dechu a práce s pánevním dnem, což může být užitečné při cvičení i každodenních činnostech.
Posaďte se nebo lehněte na záda s pokrčenými koleny. Při nádechu se snažte uvolnit pánevní dno a při výdechu ho lehce stáhněte a zvedněte směrem nahoru. Dýchejte pomalu a kontrolovaně, soustřeďte se na zapojení pánevního dna při každém výdechu. Opakujte po dobu 5 až 10 minut denně.
Cat-cow – Tento cvik můžeme zařadit mezi komplexnější, neboť podporuje pohyblivost páteře a zároveň aktivuje pánevní dno.
Klekněte si na všechny čtyři, dlaně položte přímo pod ramena a kolena pod boky. Při nádechu zvedněte hlavu a prohněte záda (pozice krávy), při výdechu zakulaťte záda a stáhněte pánevní dno (pozice kočky). Opakujte 10krát.
Squat (dřep) s aktivací pánevního dna – Squat patří mezi opravdu komplexní cviky na pánevní dno, který navíc posiluje i hýždě a nohy.
Postavte se nohama na šířku boků, špičky směřují lehce ven. Při dřepu se snažte aktivovat svaly pánevního dna tím, že je zvednete a stáhnete směrem nahoru. Při návratu do stoje uvolněte. Opakujte 10 až 15krát.
Jak jsme říkali, cviky na pánevní dno jsou jednoduché na provedení a nejsou náročné ani časově, ani na prostor, a už vůbec ne na pomůcky. Proč jim tedy pravidelně nevěnovat alespoň pár minut? Výsledky se časem dostaví a vaše tělo vám poděkuje. Cviky na pánevní dno jsou totiž investicí do budoucího zdraví, neboť ve vyšším věku se silné svaly v této oblasti a návyk je pravidelně cvičit, rozhodně hodí.