Co s sebou na lezení do skal

Chystáte-li se do skal, kromě lezeckého průvodce a síly s sebou budete potřebovat také batoh plný speciálního vybavení. Co všechno si budete muset vzít záleží na tom, jakému lezeckého stylu se věnujete, kam jedete nebo jaké je zrovna roční období. Přečtěte si, co by vám nemělo chybět na boulderingovém výjezdu, na sportovkách nebo při cestě na vícedélky v horách.

Alena Kadlčíková
1.7.2024
Rada

Bouldering

Pokud patříte k milovníkům minimalismu, je pro vás bouldering jako stvořený. Při výjezdu na venkovní bouldery si totiž vystačíte s minimem vybavení a užijete si skvělou zábavu.

Než se vypravíte bouldrovat, nezapomeňte si do batohu sbalit lezečky. Speciální lezecké boty jsou vyrobené tak, aby vám umožnily stát i na těch nejmenších stupech a přelézat díky tomu ty nejtěžší cesty. Lezečky na bouldering mají často agresivně zahnuté kopyto, zapínání na suchý zip a zesílené části obražení v oblasti špičky či paty. Výrazně se tak liší například od lezeckých bot určených k lezení na pískovci (ty mohou mít vyšší kotník, šněrovací tkaničky a měkčí podrážku).

Nejmocnější zbraní všech siláků na boulderech je dobré magnézium. Bílý prášek je totiž nejlepším přítelem každého lezce, bouldristy obzvlášť. „Maglajz“ absorbuje vlhkost, čímž zlepšuje tření a tedy usnadňuje držení malých i velkých chytů. Při bouldrování jej lezci nosí ve velkých pytlích, v nichž si mohou magnézium nanést na obě ruce zároveň.

Abyste ještě zlepšili tření materiálu a znásobili své šance na pokoření boulderového problému, pořiďte si pořádný kartáček na chyty. S jeho pomocí můžete chyty a stupy očistit před ostrým pokusem nebo po sobě boulder „uklidit“ pro další lezce.

Kromě stylového oblečení, silných bicepsů, tvrdé kůže a odhodlání s sebou už ven na bouldery budete potřebovat jediné – pořádnou bouldermatku. Jedná se o speciální podložku, která velmi efektivně pohlcuje energii pádu, čímž snižuje nebezpečí poranění. Díky střídání různě vysokých vrstev rozdílných materiálů jsou bouldermatky dostatečně měkké na to, aby zmírnily pád, ale zároveň dost pevné a odolné, aby se do nich lezci při pádu nepříjemně nebořili. Bouldermatky jsou dostupné v nejrůznějších tloušťkách a velikostech. Budete-li se boulderingu věnovat intenzivně, nejspíš brzy zjistíte, že jedna bouldermatka je málo. Obzvláště při lezení tzv. highballů (boulderové problémy vysoké i desítky metrů) oceníte dostatek bouldermatek a spotterů, kteří budou hlídat, jak a kam padáte.

Sportovní lezení

Při výletu na sportovky, ať už naše, nebo zahraniční, si vystačíte s relativně malým množstvím vybavení. Stejně jako u bouldrování, i u lezení s lanem budete potřebovat lezečky a pytlík s magnéziem. To platí, nechystáte-li se do oblasti, kde je „mágování“ zakázáno. V takovém případě doporučujeme mít s sebou bavlněný hadr, kus starého trička nebo látkovou plenu na utírání zpocených rukou. V lezeckém batohu si ale budete muset udělat místo také na další pomůcky.

Nepostradatelnou součástí výbavy všech sportovních lezců je pohodlný, lehký a odolný sedák. Ten slouží k navázání na lano a tedy k zajištění bezpečí v průběhu lezení. Jak vybrat perfektní sedák se dozvíte v našem článku Jak vybrat sedák. Vybírat můžete z odlehčených modelů pro výkonnostní lezce nebo třeba z celotělových úvazků vhodných pro děti či těhotné. Sedací úvazek je třeba pravidelně kontrolovat, nejeví-li známky opotřebení. Obzvláště pokud hodně padáte, je dobré jej pravidelně měnit.

Sedák samotný vám ale bude k ničemu. Abyste mohli lézt a překonávat ty nejnáročnější úseky lezeckých cest, budete potřebovat také pořádné lano. O tom, jak si vybrat to pravé, si můžete přečíst v dalším z našich článků Jak vybrat lano. Základ je zvolit správnou délku a průměr. Na krátkých sportovních cestách si většinou vystačíte s „šedesátkou“, tedy 60 m dlouhým lanem o průměru 9–10 mm. Chystáte-li se do oblasti s delšími cestami, můžete vybírat z lan o délce 70, 80 nebo třeba 100 m. Lano skladujte a přenášejte ve speciálním vaku či obalu, předejdete tak jeho zašpinění či poškození a prodloužíte jeho životnost.

Abyste lano mohli připevnit k pevným jisticím bodům ve skále, budete potřebovat také expresky. Pod pojmem expreska, „presa“ nebo „preska“ se rozumí set dvou karabin a sešité smyčky, která je spojuje. Expresky si můžete pořídit jednotlivě, nebo v celých sadách. Vybírat můžete z různých délek a provedení, v kolmých nebo mírně převislých sportovních cestách si však vystačíte s krátkými 12cm nebo 16cm preskami. Expresky s delšími smyčkami se pak hodí do převislých cest nebo do míst, kde je třeba prodloužit jištění, aby nedocházelo ke tření lana o skálu. Kromě klasických expresek si můžete pořídit také tzv. „paniku“. Jde o expresku s dlouhou vyztuženou smyčkou, kterou lze použít ke cvakání jištění mimo standardní dosah lezce. Funguje vlastně jako prodloužená ruka. Pokud se bojíte nebo se vydáváte do lezecké oblasti, v níž je zvykem umisťovat první jištění hodně vysoko, pořiďte si šáhlo. Teleskopická tyč se speciálním zakončením vám umožní procvaknout expresku s lanem postupovým jištěním a beze strachu zkoušet těžké kroky nízko nad zemí.
Nezapomeňte ani na odsedku a několik karabin typu HMS s pojistkou. Ty se mohou hodit ve štandech, při jištění i slaňování. Použít je můžete třeba také při zavěšování hamaky.

Jediné, co v našem seznamu ještě chybí, je jistítko. Existuje nepřeberné množství nejrůznějších jisticích systémů. Vybírat můžete z manuálních i poloautomatických jisticích pomůcek. K nejhojněji využívaným jistítkům patří bez pochyby tzv. kyblík. Základní kyblík je určený především k jištění ze země a ke slaňování. Nejuniverzálnější variantou je pak kyblík typu guide mode. Díky kovovým okům je totiž možné jej využít jak k jištění, tak ke slaňování nebo třeba dobírání druholezce na štandu nebo na vrcholku věže či masivu. Pokud sháníte poloautomatické jistítko (jistítko, v němž se lano při zatížení samo zablokuje a zastaví), na výběr máte z několika možností. K hojně využívaným patří například jistítko Grigri značky Petzl nebo Click up italské značky Climbing Technology. Poloautomatická jistítka jsou vhodná na jištění s jednoduchým lanem, na sportovky jsou tedy jako dělaná. Jsou spolehlivá a jejich výhoda tkví především v tom, že se v případě poranění jističe samy zaseknou a při nacvičování těžkých cest a dlouhém a častém sezení lezce není třeba neustále svírat lano v dlani.

Aby bylo jištění co nejpohodlnější, můžete si pořídit také speciální jisticí brýle. Ty díky soustavě skel zajišťují, že jistič vidí lezce, aniž by musel zaklánět hlavu.

Pohybujete-li se v oblasti tvořené materiálem, který se láme nebo drolí, doporučujeme vám při lezení i jištění používat lezeckou helmu. Ta chrání hlavu při nárazu v případě pádu, ale také před padajícími kameny či jinými objekty. Při lezení vždy používejte helmu speciálně určenou na tento sport, konstrukce cyklistických nebo jiných helem není pro lezení vyhovující.

Tradiční lezení

Ať už ve skalách, nebo v horách, při tradičním lezení toho budete potřebovat do batohu sbalit ještě víc. Lezení „po vlastním“ totiž znamená také zakládání jištění. Na pískovcových skalách, v horách, ale také v oblastech s žulovými, vápencovými či opukovými stěnami můžete narazit na cesty, které nejsou osazené fixním jištěním. To znamená, že v nich nejsou kruhy, borháky, nýty nebo skoby, do nichž byste mohli cvaknout jednu z karabin expresky. V případě, že se chystáte vyrazit do takových cest, budete kromě lezeček, sedáku, lana, jistítka a expresek potřebovat ještě vybavení na zakládání jištění.

Způsob, jakým se cesty dojišťují, závisí na materiálu skály v oblasti, v níž lezete. Na pískovcových skalách je zakázáno používat kovové pomůcky. Abyste si vytvořili jištění a nemuseli se bát dlouhých pádů, pořiďte si zásobu různě dlouhých smyček. Ploché i kulaté, sešité i volné, krátké i dlouhé. Hladké smyčky i „chlupatice“, uzlíky i zbytky lana spletené do tzv. kinderkopf (kulovitý uzel sloužící k vkládání do spár) nebo třeba speciální spárovou výbavu – ufo. Ve spárách oceníte také speciální spárové rukavice. Ty sice nemají prsty, zato ale zaručí skvělé tření a ochrání před odřením kůže na rukách.

V oblastech tvořených tvrdým materiálem se při jištění můžete spolehnout na nejrůznější vklíněnce a friendy. Jedná se o pomůcky speciálně vytvořené k zakládání postupového jištění či štandů. Vklíněnce jsou klíny speciálně vytvarované tak, aby bylo možné je umístit do spáry. Jsou dostupné v nejrůznějších velikostech. Doporučujeme vám pořídit si celou sadu nebo se poradit se znalci oblasti a nakoupit správné typy podle terénu. Kromě nich si pořiďte také friendy. Friendy jsou mechanické vklíněnce, které se vkládají do puklin a spár. Skládají se z několika částí, jež se po vsazení do spáry rozevřou a zaklíní uvnitř.

Dobře založené jištění může být stejně spolehlivé jako to fixní. Zakládání jištění je ale věda. Nejlépe se to naučíte, budete-li do skal jezdit se zkušenějšími lezci, po nichž budete jištění zprvu vybírat na druhém a později jej zakládat v lehkých a bezpečných cestách.

Pokud se chystáte na vícedélky nebo dokonce několikadenní expedice, je možné, že s sebou budete muset část materiálu tahat ve speciálních přepravních vacích. K manipulaci s nimi, ke stavění místa na spaní a k dalším úkonům potom můžete použít nejrůznější polostatická lana, kladky, blokanty a další lezecké vybavení.

Ať už vyrážíte na bouldery za domem, na skálu u rybníka, do vysokých hor či do skalního města, mějte na paměti, že bezpečnost je to nejdůležitější. Dobře zvažte své síly a zkušenosti a nebojte se nechat si poradit. Žádný učený z nebe nespadl. Zeptejte se kamarádů, přihlašte se na kurz lezení a začněte od základů. Pokud máte veškeré vybavení, stačí vám nadšení, odhodlání, pořádná dávka odvahy a můžete vyrazit kamkoliv se vám zamane!