Co nesmí na cestách chybět v lékárničce
Plně vybavenou lékárničku by měl mít v batohu zabalenou každý turista. Obzvláště když se chystá na delší výpravu, kde se může leccos přihodit. Lékárnička je v mnoha případech nezbytná k poskytnutí účinné první pomoci, jak nám samotným, tak i druhým. Umožní nám bezpečně ošetřit běžná poranění (odřenina, říznutí, puchýř), ale také vážnější úrazy. Pojďme se podívat, co by v takové lékárničce nemělo chybět, abyste mohli s klidem vyrazit na cestu.
Kateřina Franková
28.6.2024
Tip
Základní zdravotnický materiál
Obsah správné lékárničky do batohu tvoří základní zdravotnický materiál, který by měla obvykle obsahovat již při zakoupení. Někdy je však zapotřebí jej doplnit:
Mluvíme zde třeba o obvazech, nůžkách, dezinfekci, páru gumových rukavic (ty doporučujeme mít vždy na vrchu, aby byly hned po otevření k dispozici), čtvercové gáze a podobně. Zkušený turista nezapomene také na náplasti na puchýře.
Občas opomíjenou součástí vybavení lékárničky je izotermická fólie, přestože se v případě nouze jedná o velmi důležitou součást zdravotnického vybavení, které chrání jak před přílišným teplem, tak i před prochladnutím.
V neposlední řadě, šikovná pinzeta na klíšťata se neztratí v lékárničce nikoho, kdo rád vyráží do přírody.
Lékový modul
Důležitý je také minimální lékový modul, který si můžeme rozšířit dle potřeby:
Minimální lékový modul nám umožní pomoci na místě s akutními problémy, jakými jsou třeba bolest hlavy, bolest zubů, ale také například střevní problémy. Léky na bolest se ostatně hodí i v případě bolestivějšího zranění.
Do lékového modulu přidejte i léky zmírňující alergickou reakci, která může i v mírných formách alergikovi celý výlet pokazit.
Nezapomeňte přibalit léky, které jsou součástí vašeho denní režimu – zkrátka léky, které máte předepsané od lékaře.
A pokud cestujete s dětmi, nezapomeňte, že některé léky pro dospělé pro ně nejsou vhodné, proto mějte ve své lékárničce odpovídající varianty i pro ně.
Doporučujeme také ještě před výpravou zkontrolovat datum expirace všech zabalených léků a v ideálním případě se alespoň zběžně seznamte s jejich příbalovým letákem. Pro rychlé použití v případě nutnosti si můžete správné dávkování napsat propiskou přímo na krabičku daného léku, jako to dělají pracovníci lékárny.
Doporučujeme do své lékárničky volit léky, na které jste zvyklí, máte je vyzkoušené a díky tomu víte například to, že u vás nehrozí problémy s vedlejšími účinky.
Ostatní vybavení
Svou lékárničku pak můžete rozšířit i o prostředky pro preventivní ochranu, což může být třeba UV ochrana v podobě dostatečně silného opalovacího krému. Opět zde platí, že v případě cestování s dětmi je třeba mít po ruce i variantu pro ně. Dále se mohou hodit i podpůrné prostředky jako kupříkladu hroznový cukr, což je skvělý zdroj rychlé energie.
Pokud se turistice věnujete i se svým psím parťákem, jistě víte, že se naši čtyřnozí přátelé někdy zapomenou a vyrazí vpřed. A neštěstí je na světě. V této „psí lékárničce“ naleznete vše, co potřebujete pro rychlé ošetření vašeho pejska.
Na závěr si dovolíme ještě jednu radu. Nezapomínejte chránit vybavení lékárničky před vlhkem a nevystavujte ji po delší dobu a bez ochrany ani slunci, ani mrazu. Přejeme vám, abyste na cestách nemuseli lékárničku vůbec vytahovat z batohu. Avšak ať chceme nebo ne, při turistice zkrátka k nějaké té odřenině a podobně občas dojde. Ostatně u kterého sportu je tomu jinak, že?