Co nedělat v národních parcích

Každý národní park má svá pravidla a rozhodně není na škodu si je alespoň zběžně projít ještě předtím, než vstoupíte na jeho území. Ostatně tyto parky existují proto, aby chránily rozmanitost ekosystémů a života samotného, a ohleduplnost ze strany nás –⁠ návštěvníků –⁠ je zde více než na místě. Existují však obecná pravidla, kterými se vyplatí řídit při návštěvě kteréhokoli z parků.

David Basík
29.7.2024
Rada
1. Respektujte ochranné zóny. Nebyly vytvořeny jen tak pro legraci. Jaké zóny to mohou být:

Přírodní zóna – Jedná se o území, kde dominují přírodní ekosystémy a pracovníci parku se zde snaží chránit a podporovat neovlivněný průběh přírodních procesů.

Zóna přírodě blízká – Tato zóna byla vytyčena na územích, kde převládají ekosystémy ovlivněné činností člověka a dochází zde ke snaze transformovat je do přírodních ekosystémů.

Zóna soustředěné péče o přírodu – Na územích, kde dominují ekosystémy významně ovlivněné lidskou činností. Cílem je zachování a postupné zlepšování stavu těchto ekosystémů nebo obnova ekosystémů blízkých přírodě.

Zóna kulturní krajiny – Plochy s budovami a oblasti obcí určené pro jejich udržitelný rozvoj, stejně jako území s ekosystémy ovlivněnými člověkem pro trvalé využívání.

2. S dalším pravidlem nebude mít určitě nikdo sebemenší problém. Mluvíme zde o ohleduplnosti vůči zvířatům. Pohybujte se tiše a zbytečně nehlučte –⁠ povídat si mezi sebou můžete i tak, aby se zvířata nedomnívala, že se blíží bouře. A v žádném případě nevstupujte do zakázaných oblastí!

3. Dbejte na to, aby místa, která navštívíte, zůstala po vašem odchodu ve stejném stavu, v jakém byla před vaším příchodem.

4. Nepodceňujte rizika! Vyhýbejte se neschůdným cestám, lavinovým oblastem, zákazům vstupu a náročnému terénu.

5. Sbírání jedlých plodů přírody jen pro své účely (houby, brusinky, borůvky a tak dále) je možné pouze mimo klidové území.
6. Netrhejte chráněné rostliny! Nejsou chráněné jen proto, že jsou hezké, ale i proto, že je jich málo.

7. Oheň rozdělávejte jen v místech, která jsou k tomu určena a ideálně i jasně označena. Nejde zde pouze o ochranu rostlin a zvířat, ale také o bezpečí.

8. Pokud berete s sebou pejska, mějte ho pořád pod kontrolou, aby nevyrušoval či dokonce neohrožoval zvěř. Mějte svého psího kamaráda na vodítku, čímž předejdete i tomu, že se zničehonic rozběhne za zvířetem a vy jej budete muset nahánět. Zabráníte také tomu, aby neponičil běžkařské stopy. Na stopě má samozřejmě výjimku asistenční pes.

9. Automobily, motocykly, karavany a další motorová vozidla vždy parkujte na vyhrazených místech, jako jsou například označená parkoviště. Během zimní sezóny je nutné brát v úvahu, že v těchto oblastech není použit chemický posyp, je tedy nutné počítat se sněhem či ledem.

10. Pohybujte se v menších skupinách. Budete dělat menší hluk, a tím budete méně narušovat běžný režim přírody. I vy sami si tak lépe užijete krásy, které národní parky tak pečlivě ochraňují.

Základem správného chování v národních parcích je zkrátka obyčejná ohleduplnost a respektování faktu, že jsme na místě pouze na návštěvě. Mějme na paměti, že národní parky mají především chránit a zachovat pro další generace faunu i flóru, která je ohrožena. Užijte si klid a krásy, jaké dovede vykouzlit jedině příroda.