Aklimatizace: pravidla, zásady a tipy

Chystáte-li se do vysokých hor, na vyprahlou poušť nebo do husté džungle, připravte se, že to nebude jen tak. Lidské tělo si totiž při změně prostředí musí nejdříve přivyknout novým podmínkám. Někteří si s nimi poradí bez problémů, pro jiné může být proces aklimatizace dlouhý a náročný. V našem článku se dozvíte, co je aklimatizace a jak ji hravě zvládnout.

Kryštof Tománek
24.10.2024
Tip

Co je aklimatizace?

Aklimatizace je proces, při kterém se lidské tělo přizpůsobuje změnám prostředí, zejména pak rozdílům v nadmořské výšce, ale také rozdílným teplotám a vlhkosti vzduchu. O aklimatizaci nejčastěji mluvíme v souvislosti s vysokohorskou turistikou. Lidský organismus si totiž musí s rostoucí nadmořskou výškou postupně přivykat na nižší obsah kyslíku ve vzduchu, což může působit potíže příležitostným turistům i profesionálním sportovcům. Na každého jedince působí změna nadmořské výšky jinak, aklimatizace může být velmi rychlá, ale také zdlouhavá a náročná. Ať už jste úplný začátečník nebo zkušený cestovatel, nepodceňujte sílu přírody a vždy se na přechod do nového prostředí řádně připravte.

Než se vydáte do neznáma, poctivě nastudujte, co vás tam čeká. Čím více informací budete mít, tím lépe se budete moci připravit na nejrůznější situace. Články, knihy a rozhovory se zkušenými sportovci jsou skvělým zdrojem cenných tipů a triků podložených vědou i skutečnými zážitky. Při získávání informací se zamyslete se nad tím, jak vaše tělo reaguje na změny teploty či tlaku v běžném životě a hledejte konkrétní rady. Máte-li přátele či známé se zkušenostmi z vaší cílové destinace, zeptejte se jich, jak se se změnami vypořádali oni a co se jim při aklimatizaci osvědčilo. Každé tělo reaguje na změny jinak, úplní nováčci i profesionální sportovci by se však na svých cestách měli řídit stejnými pravidly.

Čím pomaleji, tím lépe

Jedním ze základních principů aklimatizace je postupná expozice. Pomalá změna podmínek umožní lidskému tělu přizpůsobit se novému prostředí a lépe se se změnami vyrovnat. Při cestování do vysokých nadmořských výšek je velmi důležité, aby si organismus zvolna zvyknul na klesající hladinu kyslíku. Rychlé výstupy zvyšují riziko výškové nemoci, určitě proto nespěchejte a nechte tělo, aby si řidšímu vzduchu postupně přivyklo. Proces ovlivněný celkovou fyzickou kondicí, momentálními podmínkami i tělesnými dispozicemi může trvat několik hodin, ale také déle než týden.

Tip: Při pobytu v horách doporučujeme během dne stoupat a na noc se vrátit do tábora v nižší nadmořské výšce.

Pro úspěšnou aklimatizaci je také nezbytná správná hydratace. Ve vysokohorských oblastech je často velmi suchý vzduch, což v kombinaci s namáhavou fyzickou aktivitou zapříčiňuje nadměrné pocení. Pijte proto dostatečné množství tekutin a vyhněte se nadměrné konzumaci kofeinu a alkoholu. Alkohol a nápoje obsahující kofein totiž zvyšují produkci moči a tím podporují dehydrataci.

Poslouchejte své tělo

Věnujte zvýšenou pozornost tomu, jak se cítíte. K základním příznakům výškové nemoci patří bolest hlavy, poruchy vidění, nevolnost, závratě, únava a dušnost. Pocítíte-li některý z těchto příznaků, sestupte do nižší nadmořské výšky a v případě potřeby vyhledejte lékařskou pomoc, ignorování varovných signálů těla totiž může vést k vážným zdravotním komplikacím.

Tip: Než se vydáte do vysokohorského prostředí, obeznamte se s různými technikami hlubokého dýchání. To může pomoci zlepšit příjem kyslíku a zmírnit příznaky výškové nemoci. Pomalé, vědomé dýchání také pomáhá zklidnit mysl a snížit stres, což samo o sobě podporuje lepší adaptaci.

Pořiďte si správné vybavení

Určitě jste už slyšeli, že neexistuje špatné počasí, pouze špatné vybavení. Ačkoliv může toto rčení působit jako legrace, je v něm spousta pravdy. Turistické oblečení a výbava musí odpovídat prostředí, v němž se budete pohybovat. V chladném podnebí můžete regulování tělesné teploty a úspěšnou aklimatizaci podpořit správným vrstvením oblečení. V horkém podnebí volte lehké a prodyšné tkaniny, které zabrání přehřátí organismu a dobře odvádějí pot od těla. Kromě oblečení samotného hraje při správné aklimatizaci důležitou roli také správná obuv a doplňky ke sportovnímu oblečení. Čím lépe budete vybaveni, tím snadnější bude i proces adaptace na nové prostředí.

Aklimatizace vyžaduje trpělivost a respektování limitů lidského těla. Zvýšit své šance na úspěšnou adaptaci a snížit riziko nežádoucích zdravotních účinků můžete dodržováním základních pravidel a zásad. Nezapomeňte si vše pečlivě naplánovat a připravit se na různé scénáře, s rozvahou a náležitou přípravou pak můžete bez obav vyrazit, kamkoliv se vám zachce.