6 tipů jak se vyhnout vzniku puchýřů

Pokud jste někdy vyrazili na delší výšlap či túru nebo jste si na odpolední procházku vzali úplně nové boty, nejspíš víte, jaké nepříjemnosti dokáže způsobit jeden malý puchýř. Stačí shrnutá ponožka, příliš velké nebo naopak malé boty a bolestivý puchýř je na světě. Puchýře jsou nepříjemné, bolestivé a velmi špatně se s nimi chodí. V krajních případech mohou chůzi v botách dokonce úplně znemožnit. Jak jejich vzniku předcházet a co dělat v případě, když prevence nepomůže? To si povíme v tomto článku.

Jakub Schestag
12.7.2024
Tip
Puchýře se obvykle objevují při dlouhodobém tření kůže v jednom místě. Přílišné tření může být způsobeno nevhodně zvolenými ponožkami, špatnou velikostí obuvi nebo cizími předměty v botě. Svou roli může hrát také vlhkost (způsobená potem nebo vnějšími faktory), protože oslabuje a změkčuje kůži na nohách a činí ji náchylnější ke vzniku nejrůznějších poranění. Přečtěte si, jak se proti puchýřům a dalším nepříjemnostem co nejlépe chránit, a co dělat v případě, že se vám na noze přece jen nějaký objeví.

1) Nové boty si před koupí pečlivě vyzkoušejte

Než si pořídíte nový pár turistických bot, pořádně si vyzkoušejte různé modely a velikosti. Pořádně vyzkoušet neznamená jen nazout na nohu a udělat pár kroků po prodejně. V ideálním případě obuv zkoušejte s ponožkami, které v ní budete nosit. Vybírat pohorky s tenkými kotníkovými ponožkami je stejné jako nezkoušet si je vůbec. Obujte si obě boty, pevně je zašněrujte a projděte se v nich. Choďte jak po rovině, tak po nakloněném povrchu, můžete také udělat dřep, při kterém změníte zatížení nohy v botě. V obchodech jsou často k dispozici svahy nebo minitrasy, které simulují různé typy terénu a díky nimž zjistíte, jestli vám bota opravdu sedí. Pokud si boty objednáváte online, učiňte tak s dostatečnou rezervou před prvním delším výletem. Nenechávejte jejich doručení na poslední chvíli, ať máte čas nejen na jejich vyzkoušení a prošlápnutí, ale také na případnou výměnu.

2) Než se vydáte do hor, nové boty rozšlápněte

Nová obuv potřebuje čas, aby se přizpůsobila vašim chodidlům. Materiál musí změknout a přizpůsobit se tvaru vašich nohou. To platí zejména u kožené obuvi. Tvrdé nové boty mohou na některých místech způsobovat přílišné tření a vést ke vzniku puchýřů. Doporučujeme vám proto nové boty před delší procházkou prošlápnout na kratší trase. Nejlepší je postupně prodlužovat délku procházek a zároveň mít stále k dispozici pár bot, které již máte rozchozené. Měli byste se také ujistit, že stélka uvnitř boty neklouže. To je důležité zejména v případě, že jste si ji museli přidat kvůli úpravě velikosti obuvi nebo že jste použili ortopedickou vložku. Ty mohou totiž být určeny především pro chůzi po městě.

3) Vyberte si vhodné ponožky

Ačkoliv se to může zdát nepodstatné, výběr ponožek je při prevenci puchýřů velmi důležitý. Při nakupování ponožek zkontrolujte umístění švů. Ty by měly být co nejplošší a pokud možno umístěny tak, aby nikde nedřely a nezpůsobovaly nepohodlí. Nenoste děravé, opotřebované a prochozené ponožky. Jakkoliv kvalitní ponožka má svou životnost a průhledný prošoupaný kousek vaše nohy ochrání jen stěží. Vybíráte-li nové ponožky, nezapomeňte si zvolit správnou velikost. Malé ponožky mohou táhnout a tlačit prsty na nohou k sobě, velké se zase snadno shrnou a tlačí v oblasti kotníku, na nártu nebo ve špičce boty. Správnou velikost poznáte podle toho, že je ponožka na noze správně umístěna. Pata musí být umístěna na patě, špička na špičce apod., vyztužené části ponožky nejsou jen na parádu, fungují ale pouze, pokud jsou na správném místě. Některé ponožky jsou dokonce vyráběny s ohledem na to, na kterou nohu patří.

4) Zkoušejte ponožky a obuv společně

Ponožky, které jsou pohodlné v jedněch botách, nemusí být pohodlné v jiných. Různé typy bot jsou navrženy pro různá využití a podmínky. Využité materiály, konstrukce, podpůrné díly nebo výška boty ovlivňují to, jaká je do ní vhodná ponožka. Do běžeckých tenisek nebudete nosit sibiřky a v expediční botě zase nepochodíte s kotníkovou ponožkou. Nezapomeňte ani na to, že svou roli hraje také správné šněrování. Optimální utažení šněrovacího systému zaručí, že noha bude správně zpevněna, aniž byste cítili nepohodlí. Neváhejte boty utáhnout nebo povolit v závislosti na svých pocitech během chůze, a to zejména při sestupech.

5) Chce to nohy v teple (a suchu)

Pokud vám při chůzi do boty vnikne nějaký předmět (kamínek, písek, kůra apod.), co nejdříve se vyzujte a překážky uvnitř se zbavte. Pokud chodíte několik dní po sobě ve stejných ponožkách, každý večer si je sundejte, nohy důkladně opláchněte a protáhněte. Ponožky také nechávejte proschnout nebo je vyprašte a pokud možno vyperte, abyste odstranili prach. Ideální je mít s sebou na túru či trek 2 páry ponožek. To se týká i kratších procházek, na nichž si můžete ponožky vyměnit, pokud se vám hodně potí nohy nebo vám do boty vnikne voda. Po zutí bot je dobré vyjmout také vnitřní stélku, aby mohla přes noc pořádně vyschnout. Na vícedenní túry a přechody hor vám doporučujeme pořídit ponožky s příměsí vlny merino. Ta má totiž velmi dobré izolační vlastnosti, dobře schne, je přirozeně hypoalergenní a navíc zabraňuje vzniku nepříjemného zápachu.

6) Dávejte na sebe pozor

Poslední bod je možná tím nejdůležitějším. Míra únavy na cestách ovlivňuje pozornost, ostražitost i samotnou chůzi a stabilitu kroku. Dokonce i pokožka je citlivější, když jsme unavení. Je možné, že když půjdete ve stejných ponožkách a obuvi odpočatí, riziko vzniku puchýřů bude jiné než při několikátém dni chůze, kdy budete na pokraji sil. Pokud je člověk unavený, hůře se soustředí a postavení nohy při jednotlivých krocích může být špatné. Tím se zvyšuje náchylnost ke vzniku puchýřů a ostatních zranění. Pokud máte citlivou pokožku a i při dodržování všech zásad správného výběru obuvi vás trápí otlaky, můžete vyzkoušet různé krémy proti puchýřům. Ty snižují podráždění pokožky způsobené třením. Stejně jako obuv samotnou vždy otestujte i ostatní přípravky, než vyrazíte na dlouhou túru. K posílení kůže může také pomoci koupel nohou obsahující citronovou šťávu.

Co když se puchýř přece jen objeví?

Pokud se během výšlapu puchýř stejně objeví, je důležité se s ním co nejdříve vypořádat. Můžete tak předejít nepříjemnostem a možným komplikacím. V první řadě odolejte pokušení puchýř propíchnout. To totiž výrazně zvyšuje riziko vzniku infekce. Místo toho puchýř a jeho okolí očistěte jemným mýdlem a vodou. Naneste na něj antiseptickou mast a překryjte puchýř sterilní náplastí s polštářkem nebo speciální náplastí na puchýře. Zesílená náplast na puchýře ochrání namáhanou kůži před dalším třením a vytváří prostředí vhodné pro hojení puchýře. Pokud je to možné, během přestávek na odpočinek nechejte kůži volně dýchat.

Stejně jako u každé jiné aktivity, i u chůze je důležitý trénink a dobrá příprava. Pokud se bez tréninku rozhodnete ujít pouť do Santiaga, puchýřům se nevyhnete ani v obuvi šité na míru. Správná velikost bot a ponožek vám ale může ušetřit spousty trápení na krátkých vycházkách i dlouhých horských přechodech. Pečlivá péče o nohy, pravidelné přestávky na vyvětrání obuvi a rychlé řešení problémů jsou základem při každém výšlapu. Pokud jde o puchýře, prevence je tím nejlepším lékem. I malý puchýř umí způsobit velké trápení, a proto je nejlepší vzniku různých otlaků předcházet. Vyberte si tedy to správné vybavení, pořádně utáhněte tkaničky a vyražte vstříc dobrodružství.