5 pravidel pro zajištění bezpečnosti dětí při plavání

Plavání, potápění a další vodní sporty patří k oblíbeným volnočasovým aktivitám dětí i dospělých. Vzhledem ke specifikům prostředí vodních ploch a jejich okolí je však důležité mít na paměti bezpečnostní pravidla, díky nimž je možné snadno předcházet nehodám a zraněním. V tomto článku najdete pět základních pravidel, která byste měli dodržovat pro zajištění naprosté bezpečnosti, zejména u dětí.

Omar el Karib - ZŠ PRO DĚTI
27.8.2024
Rada

1. Nenechávejte děti běhat okolo bazénu

K většině úrazů v lázních či na koupalištích dochází, jak asi tušíte, v okolí bazénů. Povrchy okolo nich bývají kluzké a běhání tak může vést k pádům a vážným zraněním. Mokré dlaždice jsou nepřítelem velkých i malých dětí. Nejmenší děti ještě nemají tak dobře vyvinutou rovnováhu a koordinaci a jsou tak v největším ohrožení. Velmi snadno uklouznou, což může zapříčinit naražení či zlomení končetin, otřesy mozku či jiná vážnější zranění. Tomu všemu lze snadno předejít prvním jednoduchým pravidlem – u bazénu se neběhá!

2. Nespouštějte děti z dohledu

Když jsme u vody, i velmi krátký okamžik nepozornosti může mít fatální následky. Ve filmech hojně používané „Pomoc, topím se!!!“ bohužel neuslyšíte. Topení je ve skutečnosti velmi tichá záležitost a tonoucí často sklouzne pod hladinu bez jakéhokoliv zvukového varování. Ke katastrofě může stačit, sáhne-li si rodič nebo dozorující osoba pro telefon kvůli zprávě, přečte si úryvek knihy nebo si odskočí. Myslete proto na pozorný dohled, nespouštějte z dětí oči a potřebujete-li si něco zařídit, pověřte dozorem někoho jiného, nebo děti na chvíli zavolejte z vody ven.

3. Nechoďte do vody rozpálení ze sluníčka

Náhlý skok do chladné vody může způsobit organismu šok. Před vstupem do vody je proto důležité nechat tělo postupně ochladit. Dítě, které je dlouho na slunci, může mít zvýšenou tělesnou teplotu. Pokud se okamžitě ponoří do studené vody, hrozí vznik svalových křečí, které jsou velmi nebezpečné, zvláště pokud není v blízkosti někdo, kdo by mohl rychle pomoci.

4. Nespoléhejte na plavčíka

Za děti jsou na koupalištích a v bazénech v první řadě zodpovědní rodiče, v lekcích plavání samozřejmě instruktoři. I když jsou plavčíci vyškolení k záchraně životů, nemohou sledovat každé dítě po celou dobu. Rodiče nebo dozorující osoby mají primární odpovědnost za bezpečnost svých dětí a svěřenců. I když je plavčík přítomen, může být zaneprázdněn dohlížením na celou plochu bazénu. Rodič, instruktor nebo jiná dozorující osoba v těsné blízkosti dítěte jsou schopni na případné problémy reagovat rychleji než plavčík vzdálený několik metrů.

5. Nepřeceňujte schopnosti dítěte

Méně zdatní plavci by při pobytu ve vodě měli mít pásek nebo jinou pomůcku. To samozřejmě platí především v případě, že s ním zrovna není ve vodě rodič či instruktor. Myslete na to, že i děti, které plavat umí, mohou snadno zpanikařit nebo se unavit, což může vést k nebezpečným situacím. U dětí je třeba od raného dětství budovat základní návyky správného dýchání do vody a nacvičovat splývavou polohu na zádech. Při nácviku používejte zejména horizontální pomůcky, které poskytují dostatečnou oporu a zároveň jsou pro děti bezpečné. Plavecký pásek v kombinaci s dalšími oporovými pomůckami, jako jsou žížala či plavecká destička, zajistí, že dítě zůstane na hladině, i když se unaví.

Dodržování těchto několika bezpečnostních pravidel může výrazně snížit riziko nehod a zranění při plavání a pobytu u vody. Je velmi důležité, aby rodiče, instruktoři a jiné dozorující osoby byli vždy bdělí. Bezpečnost dětí by měla být vždy na prvním místě. Pokud hledáte kurzy, kde se vaše děti naučí plavat pod odborným dohledem, navštivte stránky ZŠ PRO DĚTI.