5 mýtů a předsudků o výživě

Téma zdravé výživy je velmi komplexní, různorodé a ve spoustě případů i kontroverzní. Každý je jiný, takže každému také vyhovuje něco jiného. A s dietami je to ještě dvakrát tak těžké. Co pomůže jednomu, absolutně nezabere druhému. Vzniká tak nepřeberné množství tipů, zásad, rad a doporučení, podle čeho bychom se měli řídit a podle čeho naopak ne. Čert aby se v tom vyznal. Něčeho se ale přece jen držet můžeme. V tomto článku si představíme 5 mýtů a předsudků, které o výživě v některých kruzích možná ještě kolují, ale které nejsou tak úplně pravdivé, takže si je vysvětlíme a vlastně i vyvrátíme. Tak čtěte pozorně!

František Vyhnálek
28/03/2022
Rada

Mýtus 1: Veškerý tuk je nepřítel

V běžné mluvě často slýcháme o dobrých a špatných tucích. Když si to převedeme do trochu odbornější terminologie, jedná se o tuky (neboli mastné kyseliny) nasycené, to jsou ty špatné, a nenasycené, které se považují za ty dobré. 

Odkud se tento tučný mýtus vlastně vzal? Ann F. La Berge (2008) uvádí, že toto přesvědčení z velké části vyvolalo šílenství ohledně nízkotučné diety, které propuklo v 80. a 90. letech v USA. Všechny druhy tuků, a to jak ty nasycené tak ty nenasycené, byly považovány za „nepřítele”. 

Faktem ale je, že naše tělo tuk potřebuje. Je to makroživina zajišťující jeho správné fungování a je také základním materiálem potřebným pro tvorbu hormonů. Nicméně pro optimální zdraví je doporučeno upřednostňovat ve stravě tuky nenasycené, které jsou známé jako nenasycené mastné kyseliny nebo také omega kyseliny, například 3 a 6. Omega 3 mastné kyseliny najdeme především ve lněných a chia semínkách, vlašských ořeších nebo tučných mořských rybách. Omega 6 mastné kyseliny se zase vyskytují v olivovém oleji, v dýňových či konopných semínkách

Mýtus 2: Kvůli sacharidům jsme obézní

Ničí naše zuby a způsobují naši obezitu, že ano? Chleba, těstoviny, rýže a další. Stále existuje spousta mylných názorů, které tuto makroživinu neprávem obviňují. Přijímání sacharidů nezpůsobuje tloustnutí, pokud respektujete potřebný denní energetický příjem

Sacharidy jsou důležité pro optimální fungování našeho těla, protože jsou naším hlavním zdrojem energie. Glukoneogeneze je metabolický proces ústící v syntézu glukózy z nesacharidových zdrojů, jako jsou bílkoviny. Tento proces je spuštěn, když má tělo nedostatek sacharidů. V tu chvíli přemění tuky nebo bílkoviny na sacharidy.

Při redukci tuků (hubnutí) umožňuje tělu vhodný příjem sacharidů používat tuto makroživinu jako energii, aby bílkoviny mohly plnit svou funkci při nabývání svalové hmoty. Takže ne, nemusíte se sacharidů děsit. Musíte však volit zdroje s nízkým glykemickým indexem, což jsou například ty s vysokým obsahem vlákniny. 

A co znamenají slova „z toho cukry”, které najdeme na výrobcích v tabulkách nutričních hodnot? Ty odkazují na jednoduché cukry, které produkt obsahuje. Tyto jednoduché cukry mohou být přírodní nebo přidané. 

Mýtus 3: Mražená zelenina a ovoce nejsou výživné

Věříme, že je lepší kupovat čerstvé jídlo než to mražené. Je to však něčím podloženo?

Studie Li, Pegg, Eitenmiller, Chun a Kerrihard z roku 2017 naši otázku zodpovídá. Porovnává totiž důležité nutriční hodnoty čerstvých, chlazených a mražených jídel. Závěry této studie ukazují, že čerstvé chlazené produkty při skladování časem ztrácejí své vitamíny. Studie dále zdůrazňuje, že hypotéza, podle níž mají čerstvé produkty mnohem větší výživovou hodnotu než mražené potraviny, je mylná. 

Za určitých okolností jsou mražené produkty dokonce výživnější než ty čerstvé. Kromě toho, mražené ovoce a zelenina jsou praktické a snadno se připravují. Při konzumaci mražených výrobků se tedy není vůbec čeho obávat.

Mýtus 4: Protein v prášku dělá tělo moc svalnaté

Některé ženy se obávají, že užívání proteinu v prášku způsobí, že jejich tělo bude vypadat příliš vypracovaně a svalnatě. Běžný protein v prášku je bílkovina izolovaná od zbytku mléka či syrovátky. Proces tvorby svalové hmoty je ovlivněn cvičením, stravou i genetickými predispozicemi. Svalovou hmotu navíc ovlivňuje také hladina testosteronu, což je anabolický hormon, který umožňuje svalovou hypertrofii a tím ovlivňuje proces nárůstu svalové hmoty. Tento steroidní hormon se nachází v těle mužů i žen, avšak u žen v menším množství. Proto je logicky těžší, aby ženské tělo vypadlo až moc svalnatě. Není se tedy čeho bát! Práškový protein z vás hned neudělá Schwarzeneggera. 

Mýtus 5: Užívání proteinu v prášku je doping

Zde je důležité si nejprve uvést, co je vlastně doping. Jde o užívání zakázaných látek nebo postupů, jejichž cílem je zvýšení fyzické a psychické výkonnosti sportovce. Je proto důležité zdůraznit, že tyto produkty nemají nic společného s proteiny v prášku. Jak již bylo vysvětleno výše, proteinový prášek se získává oddělením ze syrovátky nebo mléka, případně rostlinného zdroje proteinů, například hrachový protein. Tyto doplňky vám pomáhají dosáhnout potřebné denní dávky bílkovin. Protein výrazně neovlivní vaši fyzickou kondici, pokud nebudete pravidelně cvičit a jíst zdravě.

Různých mýtů a domněnek o výživě je celá řada, je však důležité si uvědomit, že každá mince má dvě strany a na jednotlivá témata se člověk musí dívat komplexně. Buďte ostražití a zajímejte se o správnost informací dříve, než na základě jednotlivých výroků naprosto změníte své stravování. Tak s chutí do toho!